McDonald´s slaví: na českém trhu působí již 20 let

autor: | Dub 5, 2012 | Novinky z Gastronomie

Úspěšný celosvětový řetězec McDonald´s nabízí služby rychlého občerstvení v;Česku rovných dvacet let. První restaurace byla otevřena 20. března 1992 v;pražské Vodičkově ulici a od té doby počet provozoven vzrostl na současných 88. McDonald´s v;Čechách vyhledalo za uplynulých dvacet let téměř 690;000;000 zákazníků a jejich počet v;meziročním srovnání přitom roste. Rozšiřuje se také rozsah nabízených služeb. K;nejnovějším patří koncept McCafé, který se v;uplynulém roce těšil mimořádnému zájmu. McCafé; navštívilo téměř 1;300 000 zákazníků.

;McDonald´s je největší sítí restaurací na českém trhu. Výrazně se podílí na rozvoji kvality a úrovně stravování a nastavování odvětvových standardů. Jako jedna z;prvních restaurací začal McDonald´s informovat své zákazníky o nutričních hodnotách a složení nabízených výrobků. Patří rovněž k;prvním firmám, které v;ČR začaly třídit odpad a cíleně řídit hospodaření s;odpady.

Nový design a koncept McCafé

V;současné době postupně probíhají rekonstrukce restaurací McDonald´s, v;jejichž rámci získávají provozovny moderní design, který výrazně přispívá ke zvýšení úrovně stravování. Novým designem se v;současné době může pochlubit 68 % restaurací McDonald´s a do konce roku 2013 by měl být redesign restaurací kompletní. V;rámci přestavby restaurací je také vytvářen prostor pro stále populárnější koncept kaváren McCafé nabízející 18 druhů kvalitní kávy, čaje či dezerty a další doplňkový sortiment. McCafé je nyní součástí 27 restaurací McDonald´s u nás. V;letošním roce
by mělo přibýt cca 20; McCafé.; Společnost především investuje do zajištění špičkových technologií pro přípravu jídel. Trendem je také vybavování restaurací LED svítidly, bezsplachovacími pisoáry
a dalšími podpůrnými zařízeními snižujícími energetickou náročnost budovy.;

Nové restaurace…

Kromě modernizace stávajících restaurací přibývají nová místa, kde je možné McDonald´s navštívit. V;uplynulém roce se jednalo o 3 nové restaurace a se stejným počtem se počítá také pro letošní rok. Historicky nejvíce nových restaurací u nás McDonald´s otevřel v;roce 1995, jednalo se tehdy o 11 provozoven. Většina restaurací, 52 z;88, je provozována smluvními partnery – franšízanty. Tento poměr se postupně blíží celosvětovému průměru uspořádání řetězce McDonald´s, kdy restaurace až z;80 % provozují franšízanti.

Rozrůstající se sortiment…

V;původní nabídce McDonald´s figurovalo 5 sendvičů, hranolky, zmrzlina a mléčné koktejly – shakes. V;současné době se tento počet rozrostl na více než 70 položek (jedná se o samostatné produkty). Společnost přitom klade důraz na stále větší pestrost sortimentu a kvalitu nabídky jídel. Pro letošní rok je připraven například McSmažák.

…více pracovních příležitostí

Úměrně nárůstu počtu restaurací a obsloužených zákazníků přibývá počet pracovních příležitostí, které firma nabízí. McDonald´s tak dlouhodobě patří mezi významné zaměstnavatele. V;současné době zajišťuje práci pro 5;300 zaměstnanců (v roce 2010 se jednalo o 5050 zaměstnanců, v;prvním roce působení v;ČR měl McDonald´s 230 zaměstnanců). Společnost přitom systematicky nabízí uplatnění lidem s;různými typy znevýhodnění na trhu práce. Částečné pracovní úvazky tak využívají jak maminky s;malými dětmi, tak studenti bez předchozích pracovních zkušeností. McDonald´s zaměstnává také lidi s;různými typy zdravotního znevýhodnění.

…podpora

Mezi klíčové aktivity společnosti McDonald´s patří podpora dlouhodobě nemocných dětí a jejich rodin, kterou uskutečňuje prostřednictvím Ronald McDonald Charity. V;budoucnu je cílem této organizace vybudovat tzv. Ronald McDonald House, tedy ubytovací zařízení, které bude sloužit pro příjemnější pobyt malých pacientů s;rodiči v;areálu pražské FN Motol.

V;rámci podpory sportovních aktivit je McDonald´s ČR zakladatelem a partnerem největšího školního fotbalového turnaje v;Evropě – McDonald´s Cupu, do něhož se v;loňském ročníku zapojilo 81;205 dětí z 3;189 škol. Letos bude probíhat již 15. ročník tohoto turnaje a jeho patronem se stal nejlepší český fotbalový brankář – Petr Čech.

McDonald´s je na mezinárodní úrovni patronem řady vrcholných sportovních a společenských událostí. V;tomto smyslu jsou nejvýznamnějšími letošními událostmi OH v;Londýně a fotbalové UEFA Euro 2012. I díky dlouholeté spolupráci s;UEFA může McDonald´s nabídnout malým fotbalovým fanouškům unikátní příležitost. V;rámci programu Oficiální doprovod hráčů UEFA EURO 2012/Players Escort doprovodí skupina 11 dětí hráče českého týmu na trávník před jedním z;utkání evropského šampionátu.