Internet proniká do života obyvatel po celém světě a Česká republika není výjimkou. Kdo nemá webové stránky, jako by nebyl.

Obsah webových stránek

„Dobrá adresa“ a kvalitní poskytovatel hostingu jsou základními předpoklady úspěchu, sami o sobě však úspěch nepřinesou. Největší vliv na efektivitu prostředků vynakládaných na internetovou reklamu má v současné době obsah webové prezentace. Především textové informace a jejich užitečnost pro potenciální klienty rozhodují, jestli se vám investice do internetové reklamy vyplatí a z návštěvníků vašeho webu se stanou vaši hosté. Dalšími faktory jsou uspořádání informací, především jejich přehlednost, a dále aktuálnost a užitečnost na webu uveřejněných fotografií pro potenciální klienty.

Audit www stránek

Další významnou podmínkou, kterou doporučuji řešit, je zřídit tzv. audit návštěvnosti vašich www stránek. Cílem je mít ucelený přehled, co se děje na vašich stránkách. Internet na rozdíl od ostatních reklamních médií má obrovskou výhodu v možné přímé měřitelnosti efektů, navíc při správném využití je jeho prostřednictvím možné nepřímo zjišťovat i přínosy reklamy v jiných médiích (např. tiskové inzerce nebo reklamy v rozhlase). Samotné měření a následné vyhodnocení naměřených hodnot může být v případě zvolení např. nástroje Google Analytics bezplatné a po získání potřebných zkušeností vám nezabere u www stránek obvyklého rozsahu (do cca 20 stránek webové prezentace) více než cca 20-30 minut 1x za měsíc. Pro zahájení měření stačí investovat cca 1 hodinu práce vašeho webmastera (správce obsahu www stránek), kterou mu zaplatíte za zaregistrování do systému Google Analytics, prvotní jednorázové nastavení parametrů měření a za vložení potřebných údajů do vaší webové prezentace. A co vám tato „investice“ přinese užitečného? Nástroj Google Analytics, který firma Google poskytuje zdarma, vám poskytne všechny potřebné informace, abyste se dozvěděli nejen, kde se vám internetová reklama vyplácí, odkud přicházejí z internetu na vaše www stránky nejčastěji návštěvníci, ale také informace o tom, jak návštěvníky stránek obsah vašeho webu zaujal. V neposlední řadě je nástroj Google Analytics možné využít také pro získání nepřímé zpětné vazby, např. jak jsou služby vašeho zařízení atraktivní pro návštěvníky vašeho webu.

Optimalizace stránek pro vyhledávače (SEO)

V případě, že byly vaše internetové stránky dobře navrženy a naprogramovány, tak obsahují přehledně uspořádaný užitečný obsah pro potenciální klienty. V takovém případě hodnoty naměřené nástrojem Google Analytics budou vypovídat o tom, že největším zdrojem (cca 40-60 %) z návštěvnosti vašich stránek tvoří návštěvníci z tzv. fulltextových vyhledávačů (v ČR jsou nejdůležitějšími Google a Seznam). Pokud je vaším největším zdrojem tzv. přímá návštěvnost, nebo jsou to odkazující stránky, tak velmi pravděpodobně nevyužíváte dostatečně potenciál tzv. SEO optimalizace stránek, anebo investujete nemalé prostředky do přímé propagace vašich stránek inzercí. V takovém případě zvažte investici do SEO (Search Engine Optimization). Cílem SEO je zajistit, aby vyhledávač na zvolenou kombinaci slov zařadil vaše stránky na co nejvyšší pozici v seznamu nalezených stránek (výsledků vyhledávání). Nejlépe na první stránku výpisu, ještě lépe – mezi první tři pozice.

Stránky se musí líbit nejenom návštěvníkům, ale i vyhledávačům

Pro získání takového výsledku je podmínkou, aby se webová stránka líbila nejen návštěvníkům, ale také právě vyhledávačům. Je třeba si uvědomit, že hlavním cílem vyhledávačů je pomáhat jejich uživatelům nalézat na položené vyhledávací dotazy maximálně relevantní výsledky. Aby se vyhledávači stránka „líbila“, je třeba, aby byla zajímavá nejen po obsahové stránce, ale také po stránce technické. Každá samostatná stránka by měla mít svůj jedinečný název a popis obsahu (title a description). Je také dobré zkontrolovat, zda je vaše stránka tzv. „html validní“. Laicky to znamená, jak kvalitně ji programátor navrhl, jestli stránka obsahuje technické chyby. Ověřit je to možné pro libovolnou stránku internetu na adrese: http://validator.w3.org (stránka je v angličtině) nebo v češtině na adrese http://www.seo-servis.cz.

Text: Jan Čepelka, společnost FTonline s.r.o.,
www.marketing-ubytovani.cz

Foto: archiv