Pavel Sapík, Executive Chef Golden Well Hotel Prague, Terasa U Zlaté Studně

Rozhodně ano. Pořád je to ten hlavní zdroj tepla, stejně jako to dříve bývala kamna. Jen využití a funkčnost se diametrálně změnila. Říká se, a já si to také myslím, že plynový sporák je to nejlepší, na čem může kuchař připravovat své pokrmy. Já sám vařím na indukčním sporáku, který využívá přednosti elektrického a zároveň plynového sporáku – rychlost a výkon.

Jan Punčochář, šéfkuchař Grand Cru, vítěz ankety Zlatý kuchař 2016

Sporák je jedna z nejdůležitějších věcí v kuchyni. Já používám doma i v práci indukce. Reagují velice rychle a přesně. Je to taková čistá práce, a ještě od toho nejde teplo. Doma mám indukční desku se šesti varnými plochami, je to věc, na které se nemá šetřit. V práci máme jeden z nejlepších sporáků – „menu systém“ ze Švýcarska. Ani jedno bych neměnil.

Martin Sosna, šéfkuchař hotelu Selský Dvůr

Samozřejmě že sporák je srdcem kuchyně, přeci tam se rozhoduje o úspěchu celého jídla, protože maso do pytlíku zavakuovat, hodit ho do vody a ,,usvíčkovat“, umí úplně každý. Já vím, že musíte znát teplotu a čas, ale co je to oproti tomu, když musíte znát, jak vám hoří ten který sporák, kde hřeje víc tál, přece to je základ umu každého kuchaře, pohrát si s plynem a trefit ten správný plamen, aby se mu zelenina nespálila, ale zároveň se jen nedusila. V práci mám plynový sporák, vždycky když zhasne jiskra nebo plamen, tak na něj nadávám, ale nikdy bych ho neměnil za nic jiného!