Prestižní vinařská soutěž MAKRO Vinař roku 2020 zná svou finálovou osmičku. Celkový vítěz bude vyhlášen na galavečeru Vinař roku 2020, který se uskuteční 19. 8. 2020 na pražském Žofíně.

Pod odbornou záštitou Vinařské asociace ČR a Asociace Sommeliérů ČR vybraly komise degustátorů z přihlášených vzorků osmičku vinařů a vinařství, kteří se utkají v závěrečném souboji o titul Vinaře roku 2020. Mezi postupující do finálového kola patří:

  1.  Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s.
  2. Ing. Miroslav Volařík
  3. Milan Sůkal
  4. Znovín Znojmo a.s.
  5. Sonberk a.s.
  6. Zámecké vinařství Bzenec, s.r.o.
  7. Spielberg CZ, s.r.o.
  8. Nové vinařství, a.s.

Odborné komise zasedaly ve dnech 3.8. – 5.8. 2020 vybíraly z celkem 53 českých vinařství, která do soutěže přihlásila na 500 vzorků. „Letošní ročník soutěže je pro mne ve znamení vysoké kvality všech přihlášených vzorků. Bodová hodnocení mnoha vín přesáhla hranici 90 ti bodů, což je světová extra třída. Je skvělé vidět, jak se naši vinaři za posledních 18 let posunuli. Objevilo se mnoho vinařů, kteří doslova šlapou na paty letošním finalistům. Jména jako Ilias, Kadrnka, Binder mají nakročeno do finále a jsem si jist, že o nich ještě uslyšíme,“ komentuje výběr finalistů ředitel soutěže Petr Marek.

 „Jsme moc rádi, že se soutěž koná i letos a ani pandemie nedokázala její dlouholetou tradici přerušit. Nyní je více než kdy dříve důležité podpořit lokální vinaře, které zasáhlo utlumení gastronomických podniků, kam své produkty dodávají,“ dodává Romana Nýdrle, manažerka komunikace titulárního partnera soutěže MAKRO Cash & Carry.

Finálové kolo soutěže proběhne 17. 8. 2020 během zasedání prestižního Klubu degustátorů. Soutěž se opět opírá o špičkové degustátory, mezi nimiž najdeme i držitele titulu Masters of Wine pana Johna Umberto Salviho (Francie) a Marka Savage (Velká Británie). Ty doplní   Christine Collins (Francie) ředitelka světové soutěže Les Mondial de Vins Blanc ve Štrasburku, Ivo Dvořák (Česká republika) a další. Vinař roku 2020 bude vyhlášen v rámci slavnostního galavečera 19. 8. 2020 na pražském Žofíně, kterým všechny přítomné i diváky České televize provede moderátorka Českého rozhlasu Hanka Shánělová. O zábavu se postará například skupina Čechomor. Záznam přenosu bude v neděli 23. srpna 2020 od 16:00 vysílat ČT 2.

Vinař roku 2020 České republiky

Projekt Vinař roku České republiky si vybudoval pověst jedné z nejkvalitnějších
a nejprestižnějších soutěží v České republice. Prestižní Světové standardy posuzování kvality vín splňuje také mezinárodní složení degustačních komisí. Objektivní a nezávislé posouzení kvality vín v mezinárodním kontextu je pro soutěž velmi prestižní a důležité. Když před sedmnácti lety vznikala pravidla, snažili se pořadatelé najít model, který neposuzuje pouze kvalitu jednoho vína, ale který umožní posoudit také úroveň celé kolekce vín.

Soutěž Vinař roku České republiky oceňuje jednotlivá vína zlatou, stříbrnou a bronzovou medailí v soutěžních kategoriích, ale zároveň posuzuje kvalitu každé přihlášené kolekce vín jednotlivých vinařů či vinařství. Z prvního kola hodnocení pak postupuje osm vinařů
s nejlepším bodovaným průměrem do velkého finále. Pro posouzení úrovně komplexní práce vinaře musí každá kolekce obsahovat vína nejméně tří soutěžních kategorií. Ve velkém finále se pak všech osm kolekcí hodnotí znovu bez ohledu na bodování v prvním kole.

Celý projekt, který svou úrovní i významem překračuje hranice České republiky, by nebylo možné zorganizovat bez účasti partnerů. Titulárním partnerem je společnost MAKRO Cash
& Carry, která dlouhodobě podporuje naše producenty vín. Poděkování patří také Vinařskému fondu, Hobře Školník, společnosti ČEZ Jaderné elektrárně Dukovany, Aquatest, Gepard, Stavitelství Řehoř a samozřejmě mediálním partnerům České Televizi, Radiožurnálu
a Deníku.

Redakce Gastro&Hotel