Společnost MAKRO Cash Carry je hlavním partnerem 12. ročníku Salonu vín – Národní soutěže vín ČR 2012, kterou pořádalo Národní vinařské centrum, o.p.s. Výsledky soutěže byly vyhlášeny 13. února 2012 pod záštitou prezidenta republiky. Kromě absolutního Šampiona byla zveřejněna také vítězná vína v;jednotlivých kategoriích, nejlepší kolekce soutěže a složení degustační expozice sta nejlépe hodnocených vín. Otevření nového ročníku expozice Salonu vín ČR se uskuteční 24. února na zámku ve Valticích.

Velkoobchodní společnost MAKRO plánuje zařadit průřez ze sto oceněných vín do svého sortimentu.; Vítězná vína Salonu vín pro rok 2012 budou prodávána ve speciálním stojanu, a to od února 2012.

MAKRO Cash Carry podporuje české a moravské vinaře dlouhodobě a zaměřuje se přitom zejména na střední a malá vinařství, což dokladuje např. i;nabídka tzv. skrytého sortimentu pro zákazníky ze segmentu HoReCa, která zahrnuje exkluzivní nabídku vín právě od špičkových středních a malých moravských vinařů.

Tuzemská vína tvoří v celkovém objemu veškerých prodaných vín v;MAKRO 55,5 % a jejich prodej stále roste. Z celkového objemu prodaných domácích i;zahraničních bílých vín tvoří tuzemská vína dokonce 78 %.

MAKRO poskytuje svým zákazníkům ze segmentu HoReCa i služby spojené se servisem vín: každé velkoobchodní středisko má vlastního sommeliéra, který umí zákazníkům poradit s výběrem vína, sestavit vinný lístek vhodný pro daný typ kuchyně, nebo připravit u zákazníka degustaci vín včetně proškolení obsluhujícího personálu.

Společnost MAKRO dále disponuje v rámci obchodních týmů zákaznickými poradci pro gastronomii specializovanými na víno destiláty. Ti přímo v terénu pomáhají zákazníkům s celou problematikou vín od sestavení vinného lístku a jeho vytištění na náklady MAKRO přes proškolení personálu a celkový servis až po sommeliérské večery snoubení vína s jídlem a případné materiální zabezpečení (sklo, vinotékové lednice, chladící nádoby) jako bonus za odběr vína.

Absolutním Šampionem soutěže pro rok 2012 a zároveň vítězem kategorie bílých suchých a polosuchých vín se stal v;konkurenci 1258 přihlášených vín Ryzlink vlašský 2009, výběr z;hroznů z;Vinných sklepů Valtice a.s. s;původem ve vinařské obci Dolní Dunajovice a viniční trať Kraví hora.

Mezi červenými víny byl nejlépe hodnocen Cabernet Sauvignon barrique 2006, pozdní sběr rovněž společnosti Vinné sklepy Valtice a.s.

V;kategorii bílých polosladkých vín se porota shodla na Chardonnay 2010, pozdní sběr z;Vinařství Mikrosvín Mikulov a.s.

Nejlepší v;kategorii sladkých vín zvítězilo slámové víno Chardonnay 2004 vinaře Oldřicha Drápala.

Z;vín rosé a klaretů bylo porotou vybráno Rulandské modré rosé 2010, pozdní sběr z;Vinařství Plešinger, s.r.o.

Z;jakostních šumivých vín zvítězil Bohemia Sekt Prestige demi sec 2009 od společnosti Bohemia Sekt, s.r.o.

Cenu za nejlepší kolekci vín si odnesla společnost ZNOVÍN ZNOJMO a.s.;

Redakce Gastro&Hotel