Mahátma

Koncem července proběhla českými médii zpráva o mezinárodním konfliktu mezi Indií a Českou republikou. Indická vláda si prostřednictvím svého zastoupení stěžovala na vyobrazení Mahátmy Gándhího na pivu typu India Pale Ale Pivovaru Chříč s obchodním označením Mahátma. Indický duchovní vůdce byl téměř celoživotní abstinent a proti konzumaci alkoholu vystupoval.

„Naše pivo je určené výhradně pro domácí trh a pivo Mahátma jsme uvedli u příležitosti 70ti let tragické smrti indického duchovního vůdce s cílem uctít jeho odkaz. Proto nás mrzí, že byl náš záměr nepochopen. Zároveň jsme přesvědčeni, že pokud by Gándhí žil v Čechách, pivo by určitě pil,“ vyjadřuje se k incidentu Petr Jakubíček, správce pivovaru.

Pivovar speciál na základě přání indické ambasády tento víkend stáhne z prodeje. „Najít nový název pro pivo India Pale Ale, které dříve neslo podobiznu Gándhího, nebylo vůbec snadné. Duchovního velikána jsme nechtěli vyměnit za něco banálního, nebo kulturně inertního. Naopak jsme cítili, že je potřeba jej nahradit jinou velkou osobností, která se zasadila o boj za svobodu svého národa a představuje následováníhodný vzor pro současného člověka. Snad nikdo se pro takový účel nehodí lépe než Vinnetou, náčelník Apačů,“ dodává Jakubíček.

Pivovar Chříč je minipivovar na severním Plzeňsku s tradicí od roku 1567, který obnovil svou činnost před čtyřmi lety a funguje jako chráněná dílna – na pozicích pivovarské chasy zaměstnává desítku lidí s mentálním postižením. Tuto sobotu 24. 8. pořádá pivovar desátý ročník hudebně-divadelního festivau Křič Fest, na kterém budou mít návštěvníci poslední možnost koupit pivo s etiketou Mahátmy a první možnost ochutnat Vinnetoua.