Česká anti-food waste platforma Nesnězeno, která již zachránila více než 650 tisíc tun potravin, rozšiřuje své působení do Libereckého kraje.

Tento krok přidává Liberecký kraj k dalším šesti regionům v ČR, kde mohou zákazníci restaurací, kaváren a potravinových obchodů pomoci omezit plýtvání jídlem. Nesnězeno, které se nedávno spojilo s platformou Munch, nyní využívá přes 2 miliony uživatelů. Tito uživatelé zachránili více než 2,5 milionu balíčků potravin nejen v České republice, ale také v Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku.

Podle Ministerstva životního prostředí každý obyvatel České republiky ročně vyhodí 91 kg potravin, což v celonárodním měřítku představuje 1,9 milionu tun ročně. Platforma Nesnězeno umožňuje uživatelům zakoupit balíčky jídla, které by jinak skončily v odpadu, s minimálně 50% slevou. Do této iniciativy se mohou zapojit restaurace, kavárny, pekárny a další prodejci potravin, kteří na konci dne mají přebytečné jídlo nebo potraviny s blížícím se datem spotřeby. Doposud Češi zachránili přes 650 tun potravin v hodnotě téměř 52 milionů Kč. Z tohoto množství tvoří 25 % balíčků jídla z restaurací, 18 % z pekáren, 27 % z potravinových obchodů, 20 % z kaváren a 7 % z cukráren.

Liberec jako další krok v boji proti plýtvání jídlem

Od 10. června mohou obyvatelé Libereckého kraje využívat výhody platformy Nesnězeno. Platforma zde spolupracuje s řetězcem PENNY, se kterým již v ČR zachránila přes 100 tisíc balíčků potravin o celkové hmotnosti více než 350 tisíc tun. V Liberci se k této iniciativě připojilo i mnoho dalších partnerů, jako jsou Náš chléb, restaurace Fabrica, Nakraji, Mass.na, Spižírna, Knihovní kavárna, Indická a Nepálská restaurace Gurkha, Kofein plac a další. Očekává se, že počet zapojených partnerů bude dále růst.

„Nesnězeno pokračuje v expanzi do regionů a věříme, že lidé v Liberci a okolí se k naší misi za záchranou potravin připojí. Vidíme totiž, že zájem o zvýhodněné balíčky potravin neustále roste, a chceme, aby tato možnost nebyla jen výsadou velkých měst, ale aby ji mohli využívat i zákazníci v menších obcích, kde fungují silné komunity. Každý zachráněný balíček jídla a každý nový partner v podobě restaurace, obchodu nebo kavárny má pro nás obrovský význam,“ říká spoluzakladatel Nesnězeno, Jakub Henni.

Jakub Henni

Jak platforma Nesnězeno funguje?

Platforma Nesnězeno je jednoduchá na použití. Podniky, které se do ní zapojí, mohou nabídnout balíčky potravin nebo jídel, které by jinak musely vyhodit, se slevou 50-70 %. Uživatel si balíček zakoupí a vyzvedne v provozovně, kde ho může zkonzumovat nebo si ho odnést domů. Díky tomu nejen ušetří, ale také zachrání kvalitní jídlo a pomůže snížit plýtvání potravinami.

„Jsme nadšeni, že platforma Nesnězeno přichází do Libereckého kraje a těšíme se na spolupráci s místními restauracemi, kavárnami a dalšími podniky. Vedle dlouhodobě podporované Potravinové banky, která spolupracuje s obchodními řetězci, výrobci potravin a farmáři, poskytne Nesnězeno další možnost, jak předcházet zbytečnému plýtvání jídlem,“ uvádí náměstkyně primátora pro sociální záležitosti Martina Teplá.

Výhody pro podniky a společnost

Restaurace, kavárny, pekárny, obchody s potravinami a dokonce i květinářství se mohou kdykoliv připojit k platformě Nesnězeno a získat měsíční dodatečný příjem v průměrné výši 25 000 Kč. Kromě finančních přínosů se podniky zviditelní mezi uživateli, kteří se díky pozitivní zkušenosti s nákupem zvýhodněného balíčku mohou vrátit pro nákup za plnou cenu. Většina partnerů zůstává na platformě dlouhodobě, což potvrzuje pozitivní dopad zapojení do Nesnězeno.

O platformách Nesnězeno a Munch

Platforma Munch, založená v roce 2020 Botondem Zsoldosem, Bencem Zweckerem, Albertem Wettsteinem a Kirillem Perepelicou, měla za cíl bojovat proti plýtvání potravinami prostřednictvím technologií. Jejich vize spočívala v udržitelném přístupu k potravinářskému průmyslu, který bude přínosem jak pro podniky, tak pro zákazníky. Restaurace, pekárny, obchody s potravinami a hotely využívaly platformu Munch k prodeji svých nespotřebovaných potravin za snížené ceny.

V listopadu 2022 se Munch sloučil s českou aplikací Nesnězeno, založenou Jakubem Hennim. Společně nyní mají přes 3 500 partnerů a více než 2 miliony stažení aplikace. Dosud zachránili více než 2,5 milionu balíčků potravin v České republice, Maďarsku a na Slovensku. Tyto snahy byly oceněny množstvím cen: Nesnězeno získalo vítězství v ekologické soutěži E.ON Energy Globe a v Czech Social Awards v kategorii Startup. Munch byl oceněn tituly „Udržitelná společnost roku“ a „Cena za prevenci plýtvání potravinami“ na Maďarské národní zemědělské a potravinářské výstavě.