Chřipkové epidemie jsou stále aktuální. Prevencí mohou být kromě léků hlavně vitamíny. Kde jinde je vzít než v čerstvém ovoci. Ideální způsobem je připravit si domácí džus. Sklenice plná vitamínů přijde v těchto měsících každému vhod.

Jak poznám kvalitní odšťavňovač a mixér?

Důležitý je výkonný motor s vysokými otáčkami a vysoce kvalitní celonerezové odstředivé struhadlo a sítko s mikrofilmem. „Pro začátek není nutné vydávat desítky tisíc korun na pořízení dobrého stroje. Odšťavňovač a mixér Bartscher Combi Juicer splňuje požadavky výkonného stroje s velmi dobrým poměrem cena – výkon“, říká Petr Gočál, jednatel firmy Hofmann Bohemia – partner gastronomie s.r.o. „Zvládne i velké kusy ovoce a zeleniny. Z nejtvrdších surovin vytěží maximum šťávy“.

Jaký odšťavňovač je pro mne vhodný?

Musíme mít představu:

  • co chceme odšťavňovat – budu vyrábět ovocné a zeleninové šťávy nebo chci raději lisovat ovoce a listovou zeleninu
  • jaké funkce očekávám – některé stroje mají řadu přídavných zařízení, se kterými lze mixovat, umlít zrní apod.
  • ovoce nebo zeleninu nechci krájet na menší kusy – profesionální odšťavňovače mají extra široký otvor
  • jaké ovoce a zeleninu budu zpracovávat – dobrý odšťavňovač dokáže pracovat i 30 minut bez přerušení. Toto je maximální čas, který potřebujete pro přípravu běžného množství šťávy. Díky velmi vysokým otáčkám je vzduch vháněn do motorového bloku, který se tímto chladí. Méně kvalitní odšťavňovače je potřeba po krátkém provozu na několik minut vypnout.
  • jak často budu odšťavňovač používat – čištění a údržba je základ. Zvolte takový stroj, který budete moci snadno rozebrat, potřebné části můžete vložit do myčky nádobí a následně snadno složit.

 

„Na trhu je celá řada levných odšťavňovačů.  Jejich nevýhodou je velmi krátký čas provozu. Mají část zajímavý design, ale provozně zaostávají. Levný odšťavňovač má zpravidla odstředivé sítko v plastovém rámečku a spodní strouhací plocha je příliš malá. Ovoce a zelenina se tak nenastrouhá dostatečně jemně a sítko neodstředí dostatek šťávy“, říká Petr Gočál. Při nákupu proto dbejte na:

  1. čím vyšší otáčky, tím lepší. Vzniká větší odstředivá síla, která provádí odšťavňování
  2. dostatečně silný motor, který je schopen celý systém pohánět
  3. vnitřní kovové sítko, přes které je odstředění prováděno
  4. materiál odstředivé hlavice – nejlépe kovová, který dlouhodobě vydrží odstředivou sílu
  5. dostatečně silný motor, který celý mechanismus pohání
  6. pulzní impuls – potřebuje jej, pokud se cosi zasekne nebo potřebujete pouze lehké odšťavnění
  7. dostatečně velký plnící otvor, kterým ovoce nebo zeleninu vkládáte. Pokud je malý, musíte vše krájet a máte pracovní krok navíc
  8. zda části (kromě motoru) lze dávat do myčky nádobí
  9. snadné rozložení a zpětné složení přístroje

 

Odšťavňovač a mixér TOP JUICER BARTSCHER

Zaútočte na bacily pomocí vitamínové bomby. Top Juicer Bartscher snadno rozmixuje celé plody, měkké i tvrdé ovoce a zeleninu. Má extra široký otvor o průměru 75 mm. Je vyroben z nerezové potravinářské oceli s výkonným tichým motorem. Snadno se čistí jemným kartáčkem, který je součástí dodávky. Plastový kelímek na zachycení vylisované šťávy má objem 1 litr.


Tipy pro lisování a odšťavnění

  1. Při lisování šťávy z různého ovoce nejprve vylisujte měkké ovoce (pomeranče) a potom tvrdé ovoce (jablka). Tím získáte lepší šťávu.
  2. Listy čerstvých bylin jako mátu nebo petržel vkládejte do lisu mezi kousky ovoce a zeleniny, abyste získali co největší množství šťávy
  3. Ovoce, které obsahuje škrob (banány, papája, fíky, avokádo, mango atd.) si připravte raději v mixéru. Pokud přesto chcete lisovat jen banán, vložte jej do lisu společně s kouskem jiného ovoce, banánová šťáva bude lépe odtékat.
  4. Drobné ovoce jako hroznové víno, maliny, jahody sypte je do lisu hrstmi, nevkládejte je jednotlivě.
  5. Šťávu z červené řepy lisujte nakonec, abyste nezbarvili jiné šťávy.
  6. Aby se vám Jablečná šťáva na vzduchu nezbarvila rychle dohněda, přidejte k ní trochu citrónové šťávy.
  7. Šťávu podávejte ihned po vylisování. Na vzduchu postupně ztrácí chuť a výživnou hodnotu.

 

zdrojwww.hofmann.cz

Redakce Gastro&Hotel