I ta nejlahodnější delikatesa připravená skvělým kuchařem ztrácí na „upatlaném“ talíři všechny body.  Někdy stačí „flekaté“ příbory, a host je rozladěn. A určitě právem… Čistota nádobí a skla je zkrátka velmi důležitá. I přesto ale existují ještě provozy, kde se myje nádobí ručně. Odborníci ze segmentu mycích technologií jednoznačně doporučují pořízení kvalitní myčky, která se o hygienickou čistotu a lesk vašeho nádobí postará.

 Kde začít?

Nejprve si ujasněte, kolik nádobí potřebujete umývat a jak často. A pokud se rozhodnete pořídit si myčku, nechte si poradit od profesionálů, kteří vám nabídnou komplexní řešení veškerého mytí, včetně odborného servisu. Ptejte se na provozní náklady myčky – jakou má spotřebu vody, mycích a oplachových prostředků, energie. Zajímejte se o účinnost mytí, snadnost obsluhy a údržby myčky.  Nezapomeňte na výkonný samočisticí program nebo dostupná mycí ramena, která usnadňují čištění.

Soustřeďte se na správný výběr velikosti/kapacity myčky a také na poměr pořizovací ceny a provozních nákladů konkrétní myčky. Určitě by jediným kritériem výběru neměla být nízká cena!

Abyste dosáhli nejlepšího výsledku mytí, je potřeba také vybrat správnou kombinaci mycích a oplachových prostředků. Její volba se odvíjí od kvality vody, tedy její tvrdosti a vodivosti. Správné nastavení dávkování mycí a oplachové chemie by měla provést odborná firma, která za něj bude také zodpovědná.

 Jakou myčku potřebujete?

Na trhu najdete několik druhů myček. Kterou si vyberete, záleží především na velikosti vašeho provozu a četnosti mytí. Průběžné myčky jsou určené pro mytí skla, příborů, bílého nádobí, černého nádobí, podnosů a gastronádob. Jsou vhodné pro větší provozy. Jednotlivé modely průběžných myček se odlišují různou výbavou a použitými koši. Některé z těchto myček jsou vybavené rekuperační jednotkou pro získávání energie z odpadního tepla. Dochází tím k úsporám spotřebované energie a snižuje se únik páry do prostoru. Tím se zároveň zlepšuje kvalita pracovního prostředí a snižují se nároky na vzduchotechniku.

Myčky tunelové jsou určené pro extrémní vytížení. Umí umýt cca 150 košů za hodinu, a i přes to jsou velmi snadno ovladatelné.

Do menší restaurace se hodí více ručně nakládané myčky s předním plněním nebo průběžné myčky. Ve velkém hotelovém provozu se uplatní sofistikovanější třídicí i manipulační systémy při využití výkonných tunelových myček. Myčka v menší restauraci by měla být universální, měla by umět umýt celý sortiment talířů, příborů, skla.

Podstolové myčky jsou určené k mytí skla, šálků a podšálků. Někdy se tento typ myčky nazývá také barová myčka. Může být ve dvou variantách  ̶  jednoplášťová nebo dvouplášťová. Dvouplášťové modely mají výhodu v tom, že jsou méně hlučné.

Každá myčka má v sobě zabudované dávkovače mycí a oplachové chemie.

Někteří odborníci doporučují osadit přívod vody do myčky profesionálním změkčovačem vody, který zajistí, aby se v přístroji neusazoval vodní kámen a nesnižoval kvalitu mytí.

 Sklo jako křišťál

Čistota a lesk skla jsou nezbytné v každém provozu. U barů to platí v první řadě. Někdy se diskutuje o tom, jestli mýt barové sklo někde v zázemí, nebo přímo za barem. Současné technologie v podobě podstolových myček umožňují jednoduše mýt sklo druhou variantou. Tyto myčky jsou tiché a pára po umytí neuniká do prostoru. Zároveň si tyto myčky poradí i s křehkým sklem, jsou k němu šetrné a zabraňují mechanickému poškození skla i jeho šednutí způsobenému vysokými mycími teplotami. Kvalitní myčku poznáte podle toho, že po vyndání umyté skleničky ze stroje, ji už nemusíte leštit nebo utírat!

 

Text: T.S. Horn Foto archív

 

 

 

Redakce Gastro&Hotel