Jižní Tyrolsko je svérázný kraj. Na jednom místě se zde setkávají středomořský uvolněný způsob života a alpská zemitost.Oba tyto prvky se kromě různorodosti krajiny a rozmanitosti zvyků a tradic projevují také v místní kuchyni. Její věhlas se šíří široko daleko a také právě ona bývá často největším lákadlem pro turisty přijíždějící do tohoto kraje pod vrcholky Dolomit. Řada z nich pak směřuje své kroky do selských šenků, které nabízejí domácí produkty ze statku pod hlavičkou značky „Roter Hahn“garantující vysokou kvalitu servírovaných potravin i služeb.

Jídlo bývá také ústředním tématem mnohých festivalů a slavností probíhajících v Jižním Tyrolsku po celý rok. V březnu je možné navštívit Festival sýrů, na konci června slavnosti jahod, v září je možné ochutnat tradiční kuchyni v rámci Jihotyrolských knedlíkových slavností a v říjnu si pak přijdou na své milovníci masa při Špekovém festivalu. Vrcholem gastronomických oslav je však Törggelen, svátek nového vína, kdy na konci září lidé slaví konec vinné sklizně a chodí z farmy na farmu, jedí, pijí a hlavně ochutnávají nová vína. Ty pak doplní nejtypičtější pokrm tohoto období – jedlé kaštany, na které je možné narazit takřka na každém kroku a ve všech možných úpravách – v nabídce jsou i takové speciality, jako kaštanová marmeláda nebo polévka. Letošní Törggelen začíná 26. září a opět nabídne pestrou směsici zábavy, dobrého jídla a pití a spoustu příležitostí k poznání tradiční jihotyrolské kultury.

Speciality jihotyrolské kuchyně je však možné ochutnat po celý rok, a to v tradičních selských šencích pod značkou kvality Roter Hahn. Narazit můžete na dva typy. Buschenschank, jejichž poznávacím znamením jsou svazky větviček (busch) připevněné na dveřích, podávají pouze víno vlastní výroby. V Hofschank vám nabídnou vína z celé oblasti Jižního Tyrolska. V obou na vás však čeká nezapomenutelný zážitek v podobě tradičních jídel, 80 % surovin zde totiž musí být z regionu a 30 % přímo z dané farmy.

Selských šenků, které stojí za návštěvu, jsou v této malebné krajině desítky, ale ten, který byste rozhodně při svých cestách neměli vynechat je Griesserhof. Tento Buschenschank se nachází v památkově chráněné usedlosti severně od Brixenu na úpatí strmé vinice. Dříve sloužil k ubytování biskupa, dnes se v něm rodina Paula Hubera neméně starostlivě od září do března stará o plné žaludky svých hostů. V nabídce je to nejlepší, co tradiční jihotyrolská kuchyně nabízí – kroupová polévka, špenátové ravioly, bramborové pirožky se zelím, domácí klobásky, špek a sýr. Svlažit hrdlo si pak můžete, kromě vynikajících místních vín, také domácími limonádami, třeba třešňovou či bezovou. A pokud máte rádi něco sladkého, zkuste smažené plněné taštičky Krapfen nebo Císařský trhanec. A právě poslední jmenovaný, Kaiserschmarrn, si můžete vyzkoušet i doma, podle tradičního receptu, který laskavě poskytla selka právě z Griesserhofu.

Císařský trhanec Kaiserschmarrn

Přísady:

5-6 vajec

80 g másla

1/4 l mléka

3 polévkové lžíce cukru

160 g mouky

60 g namočených rozinek

špetka soli

Postup:

Mléko, prosátou mouku a špetku soli pořádně rozmíchejte. Přidejte vajíčka a lehce je zašlehejte. Nechte chvíli odležet. Na velké pánvi zahřejte půlku másla, těsto nalijte na pánev a na mírném ohni opečte do světle hněda spodní stranu. Nahoru nasypte rozinky, poté těsto otočte, trochu nazvedněte a podlijte zbytkem másla. Dosmažte, dvěma lžícemi roztrhejte na velké kusy a servírujte posypané cukrem.

Ty nejlepší selské statky, stejně jako ubytování na více než 1600 farmách po celém Jižním Tyrolsku naleznete na českých webových stránkách sdružení Roter Hahn: http://www.roterhahn.cz/cz/dovolena-na-statku-v-jiznim-tyrolsku/, kde vám důmyslný vyhledávač, po zadání vašich preferencí, najde ten pravý statek přímo na míru. A nově jsme také na Facebooku: https://www.facebook.com/roterhahn.cz?fref=ts!

O značce kvality Roter Hahn

Značku kvality Roter Hahn (Červený kohout) uvedl na trh Zemědělský svaz Jižního Tyrolska v roce 1999. Označuje farmy nabízející turistům dovolenou v malebném prostředí Jižního Tyrolska, slunného regionu italských Alp. V nabídce má více než 1600 farem specializovaných na chov dobytka, pěstování vína a ovoce. Hosté zde najdou celoročně rekreační ubytování v podobě samostatných pokojů s útulnou osobní atmosférou, domácí gastronomii a nespočet příležitostí pro aktivní dovolenou a wellness. Kromě možnosti zblízka se seznámit se životem na zemědělském statku a ochutnat vynikající domácí speciality –  čerstvé mléko, sýry, džusy, chléb a mnoho dalších pochoutek – jsou farmy skvělým výchozím bodem pro poznávání okolí a nabízejí nespočet možností trávení volného času. Návštěvníci si mohou vybrat  od turistiky přes silniční i horskou cyklistiku až po sjezdové a běžecké lyžování a další outdoorové sporty. Ubytování pak zajišťují přímo rodiny farmářů, které nejlépe vědí, jak svým hostům připravit domáckou atmosféru a splnit jim jejich přání. V roce 2012 strávili turisté na farmách označených znakem červeného kohouta přes dva miliony noclehů. Kromě ubytování na farmách sdružení Roter Hahn také provoz rodinných restaurací umístěných přímo na statcích, udržuje tradici řemesel a provozuje také prodejny místních potravinářských specialit. Další informace o Roter Hahn (v němčině, angličtině a italštině) najdete zde: http://www.roterhahn.it.

Redakce Gastro&Hotel