Kuchařské zlato z Thajska putuje do České republiky

autor: | Srp 13, 2012 | Novinky z Gastronomie

Regionální tým AKC ČR Praha boduje ve světě na prestižní mezinárodní kuchařské soutěži Pattaya City Culinary Cup 2012.

Regionální tým AKC ČR Praha a Střední Čechy odletěl 23. července 2012 pod vedením svého manažera a šéfkuchaře společnosti Unilever Food Solutions pro Českou republiku Jana Davídka na svoje již třetí soutěžní klání k obhájení medailového umístění z minulých let do Asie, kde se 26. – 28. července zúčastnil prestižní mezinárodní kuchařské soutěže v;exotickém Thajsku Pattaya City Culinary Cup 2012, která je součástí významného kontinentálního veletrhu Pattaya Food Hoteliers Expo’12. V kategorii “3rd Pattaya City Gourmet Seafood Challenge 2012 with Main Course of the Day” získal český kuchařský tým zlatou medaili a celkově obsadil 3. místo v soutěži 15ti nejlepších týmů světa z;nichž některé byly národní týmy daných zemí jako např. ;Thajska, Singapuru, Austrálie, Indonésie, Hong-Kongu, Malajsie, Tchaj-wanu, Číny, Jižní Koreje nebo Kambodže. V mezinárodní porotě soutěže zasedal poprvé také český rozhodčí Milan Sahánek, certifikovaný WACS komisař AKC ČR.

Soutěžní disciplína spočívala v přípravě bufetového menu během časového limitu. Úkolem bylo připravit 20 porcí od každého pokrmu, 1 moderní salát, 1 studený předkrm, 1 teplou polévku, 2 odlišné druhy studených tapas, 1 druh teplého hlavního jídla, 1 druh hlavního jídla, které muselo obsahovat 50% thajské jasmínové rýže a 50% ryb nebo mořských plodů, 1 druh teplého hlavního jídla pro vegetariány, 2 odlišné dezerty a 1 dort, který musel obsahovat 30 % thajského ovoce. Celý bufet musel být složen z potravinových “košů” a všechny týmy měly k dispozici stejné suroviny, stejnou kuchyň a stejný inventář k;servírování. V této kategorii se používaly pouze ryby a mořské plody. Soutěž měla také nově zařazenou kategorii „Main Course of the Day“, tedy hlavní jídlo v deseti porcích z utajeného koše bez použití ryb, mořských plodů, thajských bylinek a zeleniny, kterou musel splnit každý soutěžní tým. Novinkou letošního ročníku soutěže také bylo, že i Manager týmu se mohl zapojit do vaření a mohl plnohodnotně fungovat s týmem v;soutěžní kuchyni po celou dobu vymezeného času.

Průběh soutěže

Po přebrání kuchyně, nainstalování si potřebných drobných přístrojů, mixérů, robotů atd. následovalo přebrání surovin z;potravinových košů a jejich ošetření, to vše už od začátku na časové bloky, které je nutné přesně dodržet a nesmí se provádět žádné přípravné kuchařské práce jako je krájení, dělení, loupání, vaření a podobně, vše už bedlivě kontrolují komisaři. Po těchto přípravných pracích se odkryjí dvě tajné hlavní suroviny (z toho jedno je maso a druhá ingredience zelenina, nebo ovoce), ze;kterých se musí během dvou hodin uvařit 10 porcí hlavního restauračního jídla. Na soutěžní den českého týmu odkryli komisaři jako dvě tajné suroviny jehněčí maso a listy šťovíku. K těmto surovinám si mohl každý tým přibrat jakékoliv ostatní suroviny z;potravinových košů, ze kterých se připravuje soutěžní bufet. Během 15 minut musí dát tým název připravovaného jídla. Následně se zapíná časomíra, kdy se toto jídlo musí během dvou hodin uvařit (toto jídlo připravují dva reprezentanti), mezitím zbytek týmu, 2 kuchaři a jeden cukrář začínají vařit bufet, na který je ještě o dvě hodiny déle, tzn. celkem 4 hodiny. Samozřejmě, to vše, už od začátku pod drobnohledem technických komisařů, kteří sledují práci všech členů týmu.

Po uplynutí času k;vaření se vypínají ve všech kuchyních veškeré elektrické a plynové spotřebiče a následuje posledních 30 minut k;přípravě a založení bufetu. Za každé nedodržení času se udělují trestné body. „Díky naší přípravě a trénování našeho týmu doma, jsme vše měli připraveno 90 vteřin před časovým limitem, což mělo samozřejmě dobrý vliv na hodnocení komisařů,“ doplňuje Jan Davídek.

Veškeré dění v;plně vybavených kuchařských studiích sledovala po celou dobu přípravy technická jury. Jednotná výzdoba bufetových stolů byla doplněna jednotným servisem, takže byly eliminovány pokusy o odvedení pozornosti na jiné záležitosti než právě soutěžní pokrmy. Po uplynutí časového limitu přichází okamžik pravdy. Nastává čas pro komisaře. Obhlídka bufetů, dodržení počtu porcí, inovace, velikosti, lákavost, barevnost atd. Poté nastává degustace od každého týmu. Začíná se saláty, předkrmem, tapas, přes hlavní jídla, vegetariánský chod a nakonec dezerty a dort.

„Celý náš tým podal v soutěži opravdu vynikající kolektivní výkon, udrželi jsme krok s těmi nejlepšími kuchaři světa a některé nejlepší i porazili. Tento pro nás historicky největší úspěch je pochopitelně velkou motivací pro příští ročník, abychom naše kuchařské dovednosti ve světě opět obhájili. Obdrželi jsme již pozvání na příští ročník této soutěže, což je pro nás velká výzva a doufáme, že ročník 2013 celkově vyhrajeme. Uděláme pro to maximum,“ uzavírá Jan Davídek.

Tým ve složení manager Jan Davídek (Unilever Food Solutions), kapitán Radek Roubíček (Restaurace a Cafe Port 62), kuchaři Antonín Bradáč (šéfkuchař Electrolux-Professional), Martin Liška (Restaurant Agnes), Petr Šalplachta (Perfect Catering) a cukrář Milan Macháček úspěšně reprezentoval Českou republiku, AKC ČR i její partnery za podpory společností Fany Gastroservis, Unilever Food Solutions a BESTSPORT akciová společnost / O2 arena, Thai Airways a jeho servisu.

Bufetové menu českého týmu pro soutěž Gourmet Seafood Challenge 2012 with Main Course of the Day:

1 x moderní salát (ryba, nebo mořské plody) – 20 porcí

Salát z „Hard Clam“ mušlí, chips ze sladkých brambor, trhané lístky salátů

1 x studený předkrm (ryba, nebo mořské plody) – 20 porcí
Sea Bass Ceviche, okurkové želé
1 x teplá polévka (ryba, nebo mořské plody) – 20 porcí

Karotková polévka s;„Blood Cockle“ mušlemi restovanými se zázvorem a chilli

2 x studený tapas (ryba, nebo mořské plody) – 20 porcí

„Blue“ Krab Muffin s;kokosovým mlékem a zeleninou

Tapas s;koprovým máslem, marinovaná ústřice
1 x teplé hlavní jídlo (ryba, nebo mořské plody) – 20 porcí

Lehce zauzený losos, květákový nákyp, grilovaný chřest, omáčka z;pečených červených paprik

1 x teplé hlavní jídlo (50% rýže, 50% ryba, nebo mořské plody) – 20 porcí

Grilované krevety a kalamáry, rýžový wrap se zázvorem, pečené cukety a ananas, omáčka z;bílého vína s koriandrem;;

1 x teplé hlavní jídlo (100% vegetariánské) – 20 porcí

Bramborový sendvič, teplý salát z;rajčat a špenátu, Parmazánová pěna

2 x freestyle dezerty – 20 porcí

Panna Cotta s;čerstvým mangem a jogurtový krém s medem

Passion Fruits řez s;ořechovým korpusem

1 x celý dort (30% thajského ovoce)

Čokoládový dort s;Papayou

10 porcí teplé hlavní jídlo z;utajeného koše;

Dušené jehněčí maso, pyré ze sladkých brambor, zeleninové brunoise v;máslovo – smetanové omáčce, sladko – kyselá šalotka a redukce z;červené řepy


;