Dnes už se v mnoha velkých městech světa potkáte s restauracemi nazvanými Nobu. Jsou to japonské restaurace, které se významně podílely na obrovské oblibě japonské kuchyně a na vzestupu její popularity v posledních letech. Málokdo však ví, kdo stojí za touto slavnou sítí. Jméno Nobu jí dal její tvůrce – Nobu Matsuhisa.

Narodil se jako Nobuyoki Matsuhisa v březnu 1949 v japonském městě Saitama. Už v mládí přijal přezdívku Nobu, kterou později převzal jako své oficiální křestní jméno. Když mu bylo sedm let, jeho otec zemřel při autonehodě a Nobu se svými dvěma bratry zůstali sami s matkou. Nobu vystudoval vysokou školu a protože si chtěl založit vlastní restauraci, přijal místo pomocného kuchaře v restauraci Matsue Sushi ve městě Shinjuku poblíž Tokia. Sedm let zde pracoval jako řadový, později hlavní kuchař. Jednoho dne mu jeden z hostů, bohatý obchodník z Peru, nabídl, aby společně s ním otevřel japonskou restauraci v hlavním městě Peru. A tak se tedy čtyřiadvacetiletý Nobu ocitl v roce 1973 v Limě. Začal vařit japonská jídla, avšak používal také peruánské ingredience, čímž vzbudil pozornost místních labužníků. Po několika letech prodal svému společníkovi svůj podíl a odjel na Aljašku, kde otevřel první vlastní restauraci, která však zanedlouho shořela při velkém požáru.

Prudký start

V roce 1977 přijel Nobu do Los Angeles, kde dostal místo šéfkuchaře ve dvou japonských restauracích: Mitsuwa a Oshou. Konečně v roce 1987 otevřel vlastní restauraci a nazval ji svým příjmením: Matsuhisa. Byla na dobrém místě, na La Cienega Boulevardu v Beverly Hills. A brzy si získala své štamgasty z řad hollywoodských hvězd. Byl to poměrně malý domek u parkoviště, s několika stolky venku. Místa uvnitř nebylo možno rezervovat. Každý host musel počkat venku, než přijde na řadu. Mohl si dál u stolku sklenku vína, ale musel čekat. Na vlastní oči jsem viděl Jacqueline Bissetovou, jak způsobně čekala u stolečku bez ubrusu. Uvnitř měl každý host (nebo každá dvojice hostů) vlastního kuchaře: sedělo se prostě přímo u pultu, za nímž pracoval kuchař metodou tepanjaki, což je způsob přípravy pokrmů přímo před hostem na speciálně upravených stolech s digestoří. V severní Americe se tomuto způsobu stolování říká také „hibachi“. Kuchař často s ekvilibristickou zručností žongluje s kousky masa a zeleniny.

Mezi celebritami, které byly častými hosty v restauraci Matsuhisa, nechyběl slavný herec Robert De Niro. Brzy se s majitelem a šéfkuchařem Nobu Matsuhisou spřátelil, a nakonec se stal jeho obchodním partnerem. Podílel se na založení sítě restaurací s názvem Nobu. První z těchto podniků vznikl v New Yorku v roce 1993, s pomocí zkušeného restauratéra Drewa Nieporenta. A síť Nobu se najednou stala hitem. V krátké době vznikly potom stejnojmenné restaurace (opět z iniciativy obou mužů) v Miláně, Londýně, Kataru, Dallasu, Tokiu, Honolulu, Moskvě, Dubaji, Mexiko City a Hongkongu. Robert De Niro v říjnu 2010 osobně otevřel v centru Budapešti v hotelu Kempinski luxusní restauraci Nobu. Impérium Nobu zahájilo tímto krokem expanzi do střední a východní Evropy. Matsuhisa se osobně zúčastnil slavnostního otevření.

Aby svoji restauraci Nobu měla i Budapešť, za to u De Nira pět let lobboval známý producent maďarského původu Andy Vajna. „Jenže před pěti lety jsem ještě vůbec neměl jistotu, že pro restauraci Nobu je zajištěna surovinová základna. Tam, kde neexistuje například široká nabídka čerstvých ryb, Nobu nenalákáte. Základem našich jídel jsou totiž ryby, které japonská kuchyně dokáže zpracovat nejlépe. Dnes je situace úplně jiná,“ míní De Niro.

„Navštívil jsem stovky restaurací od Tokia až po New York, ale s pokrmy, které připravuje Nobu, jsem se předtím nikdy nesetkal. Tak jsem mu jednou řekl, že až bude chtít otevřít svůj podnik v New Yorku, ať se mi každopádně ozve,“ vzpomíná De Niro, který podle svých slov neumí vůbec vařit. Považuje se však za labužníka a velice si váží lidí, kteří jsou v gastronomii schopni vytvořit něco originálního.

„Nevylučuji, že mne maďarská kuchyně po uplynutí několika měsíců přivede k novým kreacím,“ pravil Matsuhisa.

Podnikatelem ve velkém stylu

Nobu Matsuhisa se tedy stal brzy nejen kuchařskou hvězdou, ale také úspěšným podnikatelem. V současnosti provozují Nobu a De Niro celkem 26 podniků na pěti kontinentech v jedenadvaceti zemích. Michelinskou hvězdu zatím získaly čtyři restaurace Nobu: dvě v Londýně, po jedné v Beverly Hills a v Las Vegas. Budapešťské Nobu potom v roce 2018 získalo rovněž hvězdičku Michelin.

Do společného byznysu později vstoupil i filmový producent Meir Teper, jenž v roce 2004 opustil filmový průmysl, aby se naplno věnoval jen restauracím Nobu. Dalším spolumajitelem je podnikatel Richie Notar (50), hlavní manažer impéria Nobu.

Nobu Matsuhisa sám pak otevřel filiálku restaurace Matsuhisa v coloradském lyžařském městečku Aspen. Později stejnojmenné filiálky otevřel ještě v Athénách, na ostrově Mykonos, v St.Moritzu, v Paříži a Mnichově.

Pokud jde o New York, restaurace Nobu se nachází na Manhattanu v části zvané TriBeCa (na 105 Hudson Street). Host tam sice nechá během chvilky 150 dolarů, avšak odchází spokojen. Pro toho, kdo nedisponuje příslušnou sumou, existuje hned vedle bistro nazvané Nobu Next Door. Obdržíte tam stejnou kvalitu, připravenou stejným personálem, avšak za podstatně výhodnější cenu. Háček tkví v tom, že Nobu Next Door nepřijímá rezervace. Restaurace otevírá v 17 hodin, a kdo není ve frontě minimálně půl hodiny předem, nemá šanci. Matsuhisa nedávno otevřel v New Yorku už svou třetí restauraci, a to v centru Manhattanu na 40 West 57 Street. Kvalitní kulinární zážitek je samozřejmostí.

Avšak Nobu je úspěšný i na jiném poli. Robert De Niro dokonce inicioval ve třech hollywoodských filmech účinkování svého japonského přítele. Nobu si zahrál ve filmu Casino (režiséra Martina Scorseseho), Goldmember (režiséra Austina Powerse) a Memoirs of Geisha (režiséra Roba Marshalla).

Text: Vladimír Poštulka Foto: Archiv