Krkonošské kyselo, bramboráky a další vyhlášené regionální speciality v Lázeňském resortu Údolí Bratrouchov

autor: | Čvn 22, 2012 | Novinky z Gastronomie

Krkonošské strapačky s houbovým ragú, Krkonošský bramborák s česnekem nebo se švestkami v;rumu, Krkonošské kyselo nebo sladká tečka Krkonošské sejkory s medem a vlašskými ořechy. Lázeňský resort Údolí Bratrouchov nabízí nejen autentickou krkonošskou přírodu, ale i menu prezentující tento region v;jeho tradiční podobě.

Krkonoše byly vždy jedním z nejchudších krajů, tudíž i v jídelníčku každé rodiny převažovaly běžně dostupné suroviny a plodiny, které rostly v;náročných horských podmínkách, jako například brambory, cibule, řepa, česnek, zelí. Nechyběly ani plody z horských lesů – houby, borůvky, ostružiny, maliny, brusinky a hlavně bylinky (rozmarýn, tymián, dobromysl, libeček, pažitka, meduňka, máta). Maso a mléko se používaly jen velmi zřídka. Ale i z těchto „obyčejných“ surovin se dají uvařit plnohodnotné a kvalitní pokrmy,“ říká Petr Fiala, šéfkuchař restaurace Hotelu U Nás, který je součástí Lázeňského resortu Údolí Bratrouchov. Menu restaurace je nejlepším důkazem pravdivosti jeho slov – prezentuje především českou a regionální kuchyni s prvky moderní gastronomie, kromě krkonošské klasiky také další skvosty připravené z;kvalitních čerstvých surovin z;místních zdrojů. Například Filátka ze pstruha na chřestovo-cuketovém salátě, Filírovaný dančí steak s pečenou bramborou a česnekovou smetanou nebo Vepřovou panenku s hříbkovou omáčkou a petrželovými noky – pokrm, se kterým se šéfkuchař Petr Fiala stal absolutním vítězem soutěže zaměřené na tradiční českou regionální kuchyni Czech Food Cup 2010. „Já sám pocházím z Krkonoš, pracuji tady už 20 let a na regionálních specialitách si zakládám. Vařím je vždy s;láskou, poctivě, se vším co do nich patří, protože na těchto jídlech jsem vyrostl a mojí snahou je, aby se zachovaly i pro další generace,“ dodává Petr Fiala.

Lázeňský resort Údolí Bratrouchov je mimořádně klidnou lokalitou uprostřed panenské přírody západních Krkonoš, a to i přesto, že se nachází nedaleko turistických a lyžařských středisek Rokytnice nad Jizerou a Harrachov. Rodiny s;dětmi, zamilované páry, firemní či sportovní týmy i senioři na odpočinku tady najdou prvotřídní hotelové a gastronomické služby s;atraktivní nabídkou lázeňských, wellness a fyzioterapeutických procedur i volnočasových aktivit. Hostům nejrůznějšího věku a zájmů je přizpůsoben i interiér restaurace s;pohodlným posezením, barem, biliárem a dětským koutkem. A samozřejmě také menu, ve kterém nechybí dětská jídla (např. tradiční krupicová kaše s máslem, cukrem a kakaem nebo špagety s kečupem a sýrem) a dokonce ani dobroty pro psy.

V;létě je k;dispozici venkovní gril na dřevěné uhlí a hosté si mohou objednat grilování různých mas od šťavnatého steaku či čerstvého pstruha z místních řek, až po celé sele nebo jehně.;