Koronavirová krize zasáhla do podnikání téměř 90 procent subjektů působících v oblasti profesionálního praní a čištění prádla.
Ukázal to průzkum mezi členy Asociace prádelen a čistíren, podle kterého se již 30 procent firem muselo uchýlit k propouštění zaměstnanců. Pomoc státu považuje drtivá většina respondentů za nedostatečnou.
Uplynulý víkend byl pro řadu majitelů prádelen a čistíren ve jménu otázek o bytí a nebytí. Jejich provozy sice patří mezi výjimky vládních opatření proti šíření nového typu koronaviru a mohou tak i nadále fungovat. Jenže nemají zákazníky. Cestovní ruch je na nule a budoucnost značně nejistá. “Turismus se jen tak nerozběhne. Majitel objektu, kde provozuji prádelnu, mi nabídl, že mi maximálně měsíc počká, pak ale musím vše doplatit, jinak ukončíme nájemní smlouvu. Tohle je pro nás likvidační,” říká Petr Horníček, který 23 let provozuje prádelnu v Praze s pěti zaměstnanci. Zejména malé provozy v těchto dnech hrají o přežití. Platí to i pro čistírny, které jsou často součástí dnes uzavřených nákupních center, nebo se starají třeba o kostýmy dnes nefungující divadel či filmových štábů.
Úbytek zakázek až o 50 procent hlásí už i některé prádelny, které perou pro nemocnice. Řada zdravotních výkonů se totiž odkládá a nemocnice se připravují na možný nápor pacientů s COVID-19. Tyto prádelny jsou přitom nezbytnou součástí zvládnutí krize, protože zajišťují potřebnou hygienickou nezávadnost prádla nemocnic i pečovatelských domů. Ohroženy ale nejsou pouze po ekonomické stránce. “Za situace, kdy není možné zajistit respirátory alespoň třídy FFP2 pro pracovníky manipulující se špinavým prádlem, je otázkou, jak dlouho mohou naše provozy fungovat. Bohužel se na nás v tomto ohledu často zapomíná. Přitom prádelny jsou strategickými dodavateli nemocnic a přerušení provozu by znamenalo značné potíže pro zdravotnictví,” říká majitel prádelny starající se o prádlo nemocnic s pacienty nakaženými koronavirem Jan Chrištof.
Situace se nepříznivě dotýká také vládou uzavřených samoobslužných prádelen. Například těch, které jsou součástí vysokoškolských kolejí, jež stále obývají zahraniční studenti. Výrazné problémy mají také firmy dodávající prádelenské technologie. “Za poslední měsíc jsme neprodali jediný stroj. Úbytek zakázek je tedy 100 procent,” konstatuje jednatel jedné z nich Petr Jirůtka.
Podle průzkumu 30 procent podnikatelů v oblasti praní a čištění v posledních týdnech propouštělo své zaměstnance. U dalších 50 procent se k tomu schyluje. Vládní podporu zaměstnanosti považuje drtivá většina za nedostatečnou. “Mysleli jsme že nám stát pomůže alespoň jednorázovou částkou, o které se mluvilo. To se ale nestane a pro nás je bezúročná půjčka nesmysl,” naráží jeden z účastníků anonymního průzkumu na program COVID, který pro řadu dotazovaných představuje jen oddalování dluhů. Pro některé zájemce pak bylo nepříjemným překvapením, že je nutné za tento úvěr ručit vlastním majetkem.
Vláda již v minulých týdnech představila program Antivirus, podle něhož se vybraní zaměstnavatelé budou o náklady na náhrady mezd společně dělit se státem. Konkrétní informace však stále chybí. “Hraje se tu o čas, celá věc se musí řešit rychle. Naši členové si v dotazníku stěžovali na nedostatek informací týkající se vládní podpory. Pořád nevíme, kdo a kdy na ni bude mít nárok, ani jak to bude s odvody na sociální a zdravotní pojištění,” říká k průzkumu, kterého se zúčastnilo 67% členů Asociace prádelen a čistíren její prezidentka Jana Puškáčová.