Český výrobce dětských krémů Krajanka ZOO představí dětem jeden z 22 vánočních stromů speciálního vánočního programu na zámku Loučeň. Příběh vánočního stromečku bude po celý adventní čas seznamovat návštěvníky s tajemnou symbolikou Vánoc.

Příchozí budou mít příležitost vžít se všemi smysly do kouzelné vánoční atmosféry ve svátečně vyzdobených komnatách a nadýchat se čerstvého vzduchu při procházce zámeckým parkem s největším adventním věncem v Čechách. Letos poprvé s Příběhem vánočního stromečku v zámecké expozici. Právě vánoční stromeček se stane hlavním tématem adventních prohlídek na Zámku Loučeň. V jednotlivých komnatách budou ozdobeny vánoční stromečky, a to pokaždé v jiném duchu. K vidění bude stromeček čokoládový, voňavý, zpívající, neviditelný, ale i stromeček skleněný, virtuální a stromeček určený zvířátkům. Právě ten, v prohlídkové řadě poslední, ozdobí Krajanka ZOO, a to jak dřevěnými ozdobami zvířecích hrdinů, které v rámci svého projektu podporuje, tak ale i nejrůznějšími dobrotami. Podobně jako zdobívali naši předkové venkovní stromečky v lesích. Děti se tak zajímavým způsobem seznámí s důležitou tradicí krmení zvířátek v lese v zimním období, a péčí o ně.  Celý program na zámku představí zvyky a tradice, jak se slavily křesťanské Vánoce za první republiky, proč zapalujeme adventní svíce a co je to půst. Proč se staví betlém, jak k nám pronikla tradice zdobení vánočního stromku, a kde najdeme její původ. Nebo jak se slaví Vánoce v jiných evropských zemích a ve světě. Návštěvníci se dozvědí, kdo naděluje dárky v cizině nebo co to byl Strom Republiky. Vánoční prohlídky na zámku Loučeň proběhnou v adventním čase od 27. listopadu tohoto roku a potrvají do 6. ledna roku příštího.

„Se zámkem Loučeň spolupracujeme již po několikáté. Nyní máme nový produkt Krajanka ZOO pro děti, proto se nám velice líbila možnost zapojit se do projektu Příběh vánočního stromečku, zaměřeného právě na děti,“ říká Martin Kincl, marketingový manažer značky Krajanka. „Také my ozdobíme jeden z vánočních stromů na zámku Loučeň. A to ten pro zvířátka. Ozdoben bude nejenom dřevěnými ozdobami, ale i jablky, mrkví a jinými dobrotami, na kterých si lesní zvěř ráda pochutná,” dodává Martin Kincl.

Zámek Loučeň hledal inspiraci k projektu Příběh vánočního stromečku v historických pramenech, u výrobců tradičních českých skleněných ozdob, ale i v zahraničí. Adventními prohlídkami zahájí Zámek Loučeň předvánoční sezonu. Jedná se vždy o první adventní víkend, který je provázen křtem největšího adventního věnce v Čechách. Prohlídkami provedou návštěvníky kostýmovaní zámečtí průvodci, představující členy knížecí domácnosti, kníže či kněžna, pan nadlesní, komorník, zámecká kuchařka Aninka, nebo také Bílá paní. Prohlídky představí a přiblíží život rodiny Thurn – Taxisů na loučeňském zámku na počátku 20. století. Hlavním tématem prohlídek budou samozřejmě Vánoce. V každé zámecké komnatě návštěvníci uvidí vždy jiný vánoční stromek se svým příběhem: staročeský lidový, knížecí secesní, skleněný, světelný, zpívající, čokoládový, peříčkový, květinový, ale i neviditelný a virtuální. A protože Loučeň patřila rodině Thurn – Taxisů, kteří provozovali po téměř tři staletí poštovnictví, nebude tu chybět ani stromeček pošťácký. K vidění bude i stromeček prezidentský k výročí 100 let republiky. Návštěvníci si prohlídku užijí všemi smysly. Budou se nejen dívat a poslouchat, ale také vnímat chutě a vůně Vánoc. Na každý den zámecká kuchařka napeče jiný druh vánočního cukroví, děti ochutnají „plody“ čokoládového stromu a zámecké komnaty provoní cizokrajné koření, františky a adventní svíce. Na závěr prohlídky bude stromeček pro lesní zvířátka. Umístěn bude venku a děti se seznámí s tradicí krmení a péčí o lesní i domácí zvířátka v zimním období.