Poslechnout si zahraniční i domácí experty, získat praktické tipy a inspiraci pro práci ve vinohradě i ve sklepě, ochutnat vybraná vína ze zahraničí.
Takové jsou hlavní výhody účasti na odborné konferenci s názvem Apelace: Důvěra v terroir? 2.0, která se bude konat 27. února od 14 hodin ve Vinařském centru excelence ve Valticích. Konference je součástí soutěže vín Co chutná Mladým 2020. Obě akce pořádá spolek Mladí vinaři s podporou Vinařského fondu a Národního vinařského centra.
„Vzhledem k velmi úzkému zaměření na téma apelací a dále na konkrétní odrůdu, nemá tato konference v České republice obdoby. Apelace jsou jedním z nejaktuálnějších a nejožehavějších témat, která se dnes v oboru řeší. Je to o hledání těch nejlepších poloh vinic a určování, jakou roli hraje konkrétní prostředí v charakteru výsledného vína. Proto bude pro vinaře velmi přínosné poslechnout si o tom něco od zahraničních odborníků, kteří jsou v tomto tématu dál než my,“ říká k tématu konference Jan Stávek, člen Mladých vinařů.
Na konferenci vystoupí dva zahraniční hosté a jeden domácí. Konference bude tlumočena do českého jazyka.
Přednášející:
Elizabeth Gabay: Frankovky z Burgenlandu na různých podložích
Elizabeth se narodila ve Velké Británii, nyní žije ve Francii. Její rodiče v Provence v sedmdesátých letech koupili usedlost mezi vinicemi a zde také začala její láska k vínu. Vystudovaná historička získala prestižní titul Master of Wine v roce 1998. V současné době se věnuje cestám a psaní o víně, jídle a historii.
Její specialitou jsou rosé. Vína rosé (ale nejen je) představuje během četných masterclasses a seminářích po celé Evropě. Elizabeth platí za jednu z předních světových odbornic v tomto směru. V roce 2017 vydala knihu: Rosé – understanding the pink wine revolution. Nejde o průvodce rosé víny, ale spíše studijní materiál o historii, evropské tradici, marketingu, nejvhodnějších odrůdách a image rosé.
Dorli Muhr: Prezentace nového apelačního systému Carnuntum DAC
V roce 1991, ještě jako studentka francouzského jazyka, založila Dorli PR agenturu Wine & Partners. V současné době vede tým 14 profesionálů, kteří se starají o marketingovou komunikaci a PR řady prestižních vinařství a projektů z oblasti gastronomie.
Své první víno nalahvovala Dorli se svým tehdejším manželem Dirkem v roce 2002. Bylo to 500 lahví jejich Frankovky z trati Spitzberger v historické rakouské vinařské oblasti Carnuntum. Od té doby jejich vinařství rostlo. Dnes z vlastních 12 hektarů vinic produkuje průměrně 35 000 lahví ročně, z toho 75 % jsou jednoodrůdová vína – Frankovky. V roce 2018 získalo vinařství certifikát BIO.
Na konci roku 2019 byla Dorli vyhlášena holandským magazínem Perswijn Ženou roku v oblasti vinařství jako osobnost, která v oboru vyniká pro své výjimečné kvality a významné úspěchy.
Mojmír Baroň: Metody hodnocení a popisu terroir v České republice
Mojmír Baroň je vedoucím Ústavu vinohradnictví a vinařství na lednické Zahradnické fakultě. Vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze. Zabývá se technologií a biochemií vína či problematikou minimalizace oxidu siřičitého.
Mojmír vyrábí vlastní víno pod značkou Domain Eisgrub, profesně spolupracuje s řadou vinařských subjektů, přednáší a publikuje. Je prezidentem Unie enologů České republiky a členem sdružení Mladí vinaři.
Co chutná Mladým 2020
Třetí ročník soutěž Co chutná Mladým se bude konat 26.–27. února ve Vinařském centru excelence ve Valticích. Svá vína mohli vinaři přihlašovat do 10. února, stejně tak se vinaři mladší 35 let mohli přihlašovat do soutěže o titul Mlaďoch roku.
Soutěžní vína teď vinaři ve stanovené lhůtě přivezou na jedno ze sběrných míst – do Vinařského ráje v Čejkovicích. Vinaři ze Znojemska mohou letos nově vína přivézt do Vinařství Simenon v Chvalovicích. „Vína budou hodnotit dvě pětičlenné komise složené z členů spolku Mladí vinaři. Další novinkou je, že vítězná vína si jejich autoři budou moci označit. Jak? To zatím nechceme prozrazovat, konkrétní podobu slavnostně zveřejníme až během vyhlašování výsledků 27. února od 18 hodin,“ uvedl Petr Hloušek, enolog soutěže a člen Mladých vinařů.
Do soutěže se letos přihlásilo 62 vinařství s celkem 255 soutěžními vzorky vín. O speciální cenu Mlaďoch roku 2020 bude se svými víny soutěžit 20 vinařů mladších 35 let.
Více informací najdete na www.cochutnamladym.cz.