I když někteří kávomilci a kávoznalci považují přidání mléka do kávy téměř za hřích, mléko může kávě prospět a ladí k ní z různých důvodů…

 Kdysi se mléko začalo dávat do kávy z nutričních důvodů – nápoj tak získal více kalorií, vápník a vitamín D. Mléko má ale i moc vykouzlit ve spojení s kávou úžasnou chuť a jemnou texturu, aniž by chuť kávy jakkoli devalvovalo.

 Nejlepší je kravské

Experimentuje se se vším možným. I s mlékem a kávou. Kozí mléko má svoji specifickou až slanou chuť, zároveň není v chuti plné a s kávou opravdu neladí. Zato třeba buvolí mléko se v kávě velmi osvědčilo – má bohatou strukturu, plnou chuť, dodává nápoji sladkost. Nevýhodou je jeho celkem vysoká cena. V našich podmínkách vyhrává kravské mléko (samozřejmě že ne u hostů, kteří mají alergii na mléko a vybírají mléka rostlinná, o těch se zmíníme dále v textu).

Mléko by mělo být především čerstvé. Hodně se teď diskutuje o bio mléku z farem. To je určitě čerstvé, kvalitní, s jasným původem a možností zjištění, čím jsou krávy krmeny, jaký mají výběh… Nevýhodou je, že se rychle kazí a musí se velmi brzy spotřebovat. Takové mléko je ale chuťově zajímavé, typická je jeho plnost a sladkost.

 Na tuku v mléce záleží

Nejlepší volbou pro přípravu kávy s mlékem je plnotučné mléko s 3,5–5 % tuku. Vyšší obsah tuku a bílkovin usnadňuje vytvoření mléčné pěny a hodí se nejvíce pro techniku latte art a přípravu cappuccina. Plnotučné mléko přidá kávě sladkou chuť a zároveň ji sametově zjemní. Je jasné, že kávička získá více kalorií, takže není úplně vhodná pro lidi, kteří se snaží zredukovat váhu. Ale lepší je ubrat na množství než na kvalitě.

Další druhy mléka – polotučné (1,5 % tuku) nebo nízkotučné s 0,5 % tuku sice mají méně tuku, což je z hlediska diety příznivé, ale s jejich použitím získáme nápoj „nižší“ kvality i chuti.

Jednoduše řečeno – nejlepším přítelem baristy je plnotučné mléko.

A jak k sobě ladí smetana a káva? Stačí si představit chuť vídeňské kávy a smetanu ve formě šlehačky. Vynikající! I když pochopitelně smetana dodá nápoji opět kalorie navíc. Smetana se nejlépe snoubí s výraznějšími kávami. Výsledná chuť je bohatá, sladká, hedvábná na jazyku. Ale pozor: na přípravu cappuccina se smetana nehodí!

Káva se dá ozvláštnit také třeba zahuštěným slazeným mlékem. Stačí nalít cca 1 cm na dno šálku a zalít espressem. Pro výraznější vizuální efekt se hodí skleněný průhledný šálek.

Pro ty, co si hlídají linii, existuje možnost použití sušeného mléka, které neobsahuje žádný tuk. Nutno dodat, že ale zároveň neobsahuje ani žádnou chuť, spíše „pachuť“. S baristickým uměním nemá nic společného. Sáhnou po něm asi jen milovníci kávy s mlékem v nouzových podmínkách. Kávu sice toto mléko zabarví do běla, takže jakousi iluzi kávy s mlékem vytvoří, ale to je asi tak všechno.

 Kokosové nebo mandlové?

Popularita těchto rostlinných mlék stoupá. Jsou vyhledávána především lidmi, co mají alergii na laktózu nebo kasein. Zároveň díky jejich široké paletě chutí vznikají stále nové kávové nápoje.

Faktem je, že práce s nimi není tak jednoduchá, jako například s plnotučným kravským mlékem. Vyžaduje trpělivost, protože zpěnění dlouho trvá, ale bohužel nevydrží. Ideálně se hodí do studených kávových nápojů. Rostlinná mléka mají nejen skvělé chutě, ale také různé zdravotní benefity (obsahují minerály a vitaminy).

 Kokosové mléko

Obsahuje vysoký podíl zdravých tuků, je husté, krémové, do kávy nejvhodnější

 Mandlové mléko

Obsahuje vitaminy skupiny B, vitamin E, mangan, hořčík, vápník, železo, fosfor, mědi, zinek, zdravé tuky. Nepřidávat studené do horké kávy, začne se oddělovat, což vypadá esteticky nevábně, i když na chuti se nic nezmění.

 Konopné mléko

Obsahuje vysoký podíl bílkovin a zdravých tuků. Vzhledem k tomu, že je velmi řídké, do kávy se doporučuje zkombinovat s mlékem kokosovým.

 Rýžové mléko

Obsahuje v porovnání s ostatními rostlinnými mléky více sacharidů a méně bílkovin a tuků. Stejně jako mléko z konopí má řídkou konzistenci a do kávy se doporučuje smíchat s kokosovým mlékem

 Kešu mléko

Obsahuje zdravé tuky, mangan, hořčík, fosfor, zinek. Do kávy se hodí skvěle.

Text: Michaela Šulcová, www.barovyinstitut.cz Foto: Archiv

Redakce Gastro&Hotel