Informace o vinařích VOC Znojmo a jejich akcích, které často bývají spojeny s dalšími kulturními i chuťovými zážitky, jsou nyní k dispozici přehledně a na jednom místě. Tím je nový Kalendář akcí vinařů VOC Znojmo 2023, který bude možné získat třeba už na Festivalu vína VOC Znojmo.

Procházky starobylým královským městem Znojmem, jeho historické památky, okolní příroda Národního parku Podyjí či malebné obce na Znojemsku celoročně lákají místní i turisty. Ovšem ke Znojmu neodmyslitelně patří také víno a vinařská turistika. A protože akcí místních vinařů přibývá každým rokem, vydal spolek VOC Znojmo tištěný Kalendář, který shrnuje aktuální vinařské aktivity celého roku.

„Kalendář akcí vinařů VOC Znojmo přináší informace o akcích VOC Znojmo i akcích jednotlivých vinařství či vinařských obcí v roce 2023,“ informuje František Koudela, předseda VOC Znojmo. „Věříme, že zájemcům usnadní orientaci a stane se pomocníkem při plánování dovolené, prodlouženého víkendu nebo třeba jen příjemně stráveného dne s vínem.“

Příležitostí ochutnat kvalitní víno je ve Znojmě a jeho okolí opravdu mnoho, od nejznámějšího Znojemského historického vinobraní přes vinařské festivaly, koncerty na vinicích, putování po vinicích až po otevřené sklepy. Díky Kalendáři z nich lze vybírat podle termínu, tematického zaměření akce nebo preferovaných vinařství. Nechybí medailonky členských vinařství VOC Znojmo a nezbytné kontakty.

Kalendář bude zdarma k dispozici už na Festivalu vína VOC Znojmo, který proběhne 6. května. Sehnat ho budete moci také ve znojemském TIC na ulici Obrokové, v Informačním centru VOC Znojmo ve Vlkově věži, ve vinotékách i u vinařů v jejich sklepích. Se svým sympatickým formátem se vejde akorát tak do kapsy nebo do batůžku, aby vás provázel na vašich vinařských toulkách.

VOC Znojmo, založené v roce 2009, je prvním apelačním systémem v České republice, a představuje tak revoluční krok, který klade velký důraz na terroir, tedy označování vín podle místa původu. Vína VOC Znojmo sjednocuje mimořádná aromatičnost vín, způsobená střídáním studených nocí a teplých dnů v době zrání hroznů, což má velký vliv na tvorbu aromatických látek. Právě díky těmto podmínkám jsou vína z okolí Znojma velmi výrazná a dobře rozpoznatelná.

Značka VOC garantuje chuťově plná a aromatická vína z ověřených oblastí Znojemska. Zkratka VOC znamená „vína originální certifikace“. Do systému VOC Znojmo jsou zařazeny tři pro Znojemsko nejtypičtější odrůdy: Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené. Do spolku VOC Znojmo patří v současné době dvacet jedna vinařství.

 1. DOBRÁ VINICE vinařství s.r.o. dobravinice.cz
 2. Josef Dobrovolný – Vinný sklep www.vinarstvi-dobrovolny.cz
 3. Vinařství Piálek & Jäger s.r.o. pialek.cz
 4. THAYA VINAŘSTVÍ, SPOL. S R.O. vinarstvithaya.cz
 5. VÍNO VANĚK s.r.o. tel.: 603 324 194, 604 566 175
 6. Vinařství LAHOFER, a.s. lahofer.cz
 7. Vinařství Líbal, s.r.o. vinolibal.cz
 8. Vinařství rodiny Špalkovy, s.r.o. spalek.bio
 9. Vinařství WALDBERG s.r.o. waldberg.cz
 10. Vinné sklepy Lechovice, spol. s r.o. vslechovice.cz
 11. VINO HORT, s.r.o. vinohort.cz
 12. Zemědělské družstvo Hodonice zdhodonice.cz
 13. ZNOVÍN ZNOJMO, a.s. znovin.cz
 14. Vinařství Sádek, s.r.o. vinarstvi-sadek.cz
 15. VINICE – HNANICE, s.r.o. vinice-hnanice.cz
 16. Vinařství HANZEL vinarstvihanzel.cz
 17. Arte Vini spol. s.r.o. artevini.cz
 18. Josef Kořínek josef-korinek.cz
 19. AMPELOS, ŠLECHTITELSKÁ STANICE VINAŘSKÁ ZNOJMO, s.r.o. ampelos.cz
 20. Lukáš Kovalský-Vinařství SIMENON vinarstvisimenon.cz
 21. Vinařství Modrý sklep modrysklep.cz