Kdo by jej neznal? Jogurt je výrobek, který vznikl prokysáním mléka, smetany nebo podmáslí či jejich směsí jogurtovou kulturou. Zároveň by měl jogurt v pravém smyslu slova obsahovat minimálně deset miliónů živých mikroorganismů na jeden gram na konci doby spotřeby.

Jak všichni víme, mléčné výrobky jsou obecně pro lidský organismus a především tedy pro výživu našich nejmenších velmi důležité. Jednou z hlavních předností jogurtu je jeho schopnost obohacovat střevní flóru, spolupůsobí i jako prevence onemocnění tlustého střeva a pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, obsahuje mléčný tuk, vápník a fosfor, řadu vitamínů B, vitamin A i magnesium. Jogurt je vhodný i v případě laktózové intolerance, pomáhá zabraňovat střevní infekci. V neposlední řadě je třeba zmínit benefit ochrany pro kůži spálenou sluncem či eliminace nepříjemného zápachu z úst. Kolem a dokola, a pokud nebudeme dlouho chodit kolem „horkého mléka“, jogurt hlavně chutná.

V některých částech světa patří jogurt do jídelníčků už mnoho tisíciletí. Bohu ho prý obětovali bibličtí patriarchové Abraham a Mojžíš. Znali ho egyptští faraonové a v Indii by se dalo říct, že patří k národním pokrmům. Nepostradatelný je i ve středomořské a balkánské kuchyni. Mnoho národů si ho vážilo natolik, že si nevěsty s sebou do nového domova odnášely do začátku kultury k výrobě jogurtu jakožto součást věna.

Náročná pouť jogurtu a jeho invaze do evropského jídelníčku

Jogurt je jen jedním z mnoha fermentovaných mléčných výrobků, jejichž tradice spadá do dávné historie. Jogurt je potravinou používanou v lidské výživě již déle než 4500 let. Nejstarší písemná zmínka o jogurtu je připisována římskému spisovateli Pliniovi staršímu. Ten ve svých zápiscích poznamenává, že některé „barbarské kmeny“ uměly „zahustit mléko na příjemně kyselou hmotu“. Důkazy o existenci kysaných mléčných výrobků však sahají až do 3.tisíciletí před naším letopočtem.

Prapředek dnešního jogurtu vznikl pravděpodobně na Blízkém Východě ve vaku z kozí kůže, v němž se přepravovalo mléko. K nám se tato potravina dostala z Bulharska, které bylo až do konce 19. století pod nadvládou Turků. K původnímu způsobu výroby se vztahuje i dnešní název „jogurt“. Pochází z tureckého yogurt, což znamená zkvašené mléko.

Jogurt se dostal do evropského jídelníčku z Východu, nejprve jako lék. Údajně se tak stalo v šestnáctém století díky francouzskému králi Františku I. Ten, když trpěl těžkými zažívacími potížemi a nikdo z dvorních lékařů ho neuměl vyléčit, požádal o pomoc tureckého sultána Sulejmana I. Sultán poslal z Istanbulu lékaře, který Františka I. vyléčil podáváním jogurtu z ovčího mléka.

Na konci 19. století věda odhalila účinky mléčných kultur. Známý ruský lékař a badatel, ředitel Pasteurova institutu v Paříži, prof. Iljič Mečnikov vyslovil jako první hypotézu, že dlouhověkost bulharských pastevců je dána specifickým způsobem jejich stravování, čímž vtiskl jogurtu pečeť výrobků prospěšného pro zdraví. V roce 1908 dostal profesor Mečnikova za výzkum imunitního systému Nobelovu cenu.

Oblíbenost sortimentu fermentovaných výrobků u spotřebitelské veřejnosti ale také vždy potvrzovala skutečnost, že výrobky jsou nejen zdravé, ale tu prostou skutečnost, že jednoduše chutnají. Vysoká kvalita výrobků je potvrzena nejen stoupající oblibou, ale i získáním nejrůznějších ocenění. Jednou z pravidelně oceňovaných firem je i Mlékárna Valašské Meziříčí, která nabízí u výrobků nejen vysokou kvalitu ale i lahodnou chuť.

Z výživového hlediska jsou spíše vhodné méně sladké jogurty z plnotučného, nebo alespoň polotučného mléka, které neobsahují zbytečně přídatné látky. Značné popularitě, zejména u dětí, se těší jogurty ochucené. Pořádně hustý bílý jogurt lze vždy dochutit ovocem, cereáliemi, sirupem, džemem, nugátem či čokoládou. Různé přísady by však měly tvořit maximálně 30% hmotnosti výrobku.

Svůj ideální jogurt co do složení, tak i bezesporu do chuti, si můžete udělat nakrásně i doma. Malý průvodce výroby domácího jogurtu se osvědčí nejen maminkám, které chtějí připravit svým ratolestem poctivou svačinku, ale všem hospodyňkám, které kladou ve svém jídelníčku důraz na zdravou stravu.

Průvodce výroby domácího jogurtu

Ingredience:

600 ml čerstvého polotučného nebo tučného mléka (ne trvanlivé)

175 g – 200 g bílého jogurtu s živými kulturami (Smetanový jogurt bílý, Bílý jogurt z Valašska– Mlékárna Valašské Meziříčí)

1 lžička cukru

Sušené mléko

Ovoce či přísady na případné dochucení:

Domácí příprava jogurtu je snadná. Můžete použít jogurtovač, ale nemusíte si jej za každou cenu pořizovat. Co si budeme povídat, v mnohých domácnostech dopadly stejně „prakticky“ jako rotoped, který slouží obdobně jako němý sluha na šaty. Tedy směle do toho. Použijte prostě živý jogurt jako zákvas. Když vyrobíte první dávku, můžete si z ní část uschovat jako zákvas pro dávku příští. Vyrobený jogurt se může v chladničce uchovávat 4-5 dní. Pro hustší jogurt použijeme trochu sušeného mléka, které rozpustíme v mléce před přidáním zákvasu.

  • Vlijeme mléko do rendlíku a uvedeme do varu. Odstavíme nádobu z ohně a necháme mléko vychladnout na 45 °C
  • V případě, že nemáte teploměr, vyzkoušejte teplotu prstem – mléko by mělo být o něco teplejší, než je pro kůži příjemné. Přelijte mléko do středně velké sterilizované misky.
  • Nyní je čas všlehat do mléka živý jogurt, můžeme osladit cukrem. Jogurt poté není tak kyselý, ale sladký také není. Zakryjte misku čistou potravinářskou fólií a zabalte do několika vrstev utěrek. Pak ji ponechte stát na teplém místě cca 10 hodin, nebo dokud neztuhne.
  • Hotový jogurt potom přendejte do čisté nádoby nebo do skleniček.
  • Jednoduchý dezert můžete připravit tak, že do přírodního jogurtu vmícháte dle chuti libovolné přísady jako ovoce.
  • Poté vložte do ledničky a pak už si jen vychutnejte „pravý domácí a poctivý jogurt“.

Nyní již víte, jak na domácí jogurt a s ním i jak na doplňkovou surovinu pro mnoho pokrmů. Oblíbené jsou odlehčené jogurtové dresinky, omáčky. Jogurt můžete přidat do dortů, zmrzlin, ovocných či zeleninových salátů.

Redakce Gastro&Hotel