reklama

Jičín získal titul Historické město roku 2016

autor: | Dub 24, 2017 | Nezařazené | 0 komentářů

Historickým městem roku 2016 se stal Jičín známý jako město pohádky a Albrechta z Valdštejna. Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón mu v prostorách Pražského hradu předala ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Město jako odměnu dostalo milion korun na další péči o památky.

Oceněná města si zaslouží uznání za systematickou obnovu a péči o své památky

„Jsem přesvědčena, že nejenom oceněná města si zaslouží uznání za systematickou obnovu a péči o své památky. Je potěšující sledovat obnovu domů, historické zástavby, památek, infrastruktury, úpravy veřejných prostor i restaurování interiérů. Je obdivuhodné, s jakým nasazením se města věnují péči o kulturní dědictví, které je národním bohatstvím náš všech,“ doplnila při předání ceny Karla Šlechtová.

Ani finalisté nedešli s prázdnou

Akce je každoročně pořádána Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Zbylí dva finalisté –Štramberk a Prachatice – si odnesly Ceny ministryně pro místní rozvoj. Jičín byl poslední dva roky vždy v nejužším výběru tří nominovaných měst. „Máme obrovskou radost, před pěti lety bychom ani nedoufali v umístění. Po dvou nominacích jsme sem jeli s malou touhou, že bychom vyhráli, a nakonec se nám to podařilo splnit,“ řekl místostarosta města Petr Hamáček. Město podle něj věnuje památkové rezervaci hodně času a energie. Kromě Valdštejnské lodžie se věnuje Valdštejnskému zámku, na který by také mohli použít peníze získané v soutěži.

Již 23. ročníku soutěže se zúčastnilo celkem 37 měst

V únoru a březnu tohoto roku proběhlo za účasti zástupců Ministerstva pro místní rozvoj vyhodnocení krajských kol a celostátního kola soutěže. Již 23. ročníku soutěže se zúčastnilo celkem 37 měst, ze kterých porota vybrala 14 krajských finalistů. Jičín, na území jehož Městské památkové rezervace je 74 kulturních památek, zvítězil v Královéhradeckém kraji. Loni bylo ve městě díky dotacím ministerstva kultury, které činily téměř 3,5 milionu korun, opraveno pět památek. Město odhaduje, že do své památkové rezervace i zóny investovalo kromě příspěvků z programu ministerstva 210 milionů korun.

Péče o památky je kromě národních programů v oblasti kulturního dědictví podporována i ze zdrojů evropských strukturálních a investičních fondů, a to zejména z Integrovaného regionální operačního programu. Záměrem je zachovat, ochránit a rozvíjet potenciál kulturního a přírodního dědictví a využít ho k vyváženému rozvoji území.

Zdroj: ČTK

Foto: Archiv