Jehněčí má právě sezónu, zapomeňte na předsudky a na podzim ho zkuste

autor: | Zář 21, 2012 | Novinky z Gastronomie

Švestky, dýně, jablka – to jsou potraviny, které si asi nejčastěji spojujeme s;podzimem v;kuchyni. Méně už se ale ví, že i některá masa jsou sezónní a že k;podzimu v;kuchyni patří zvěřina a jehněčí. Zatímco zvěřina u nás není nijak neobvyklá a většina kuchařů s;ní umí zacházet, jehněčí je u nás spíše Popelkou. Že je to škoda a že jehněčí je skvělou sezónní specialitou se proto pokusí přesvědčit David Kukla, zakladatel sítě prodejen lokálních potravin Sklizeno, kde můžete na podzim jehněčí běžně nakoupit.

V;Česku a v;dalších středo a východoevropských zemích je jehněčí spojováno především s;obdobím Velikonoc. Tradice vychází z;bible, kde je ovce symbolem oddanosti Bohu – některé legendy odkazují na to, že velikonoční jehně je symbolem věrného Krista, jiné, že odkazuje na oddanost Abrahámovu. Každopádně se jehně stalo součástí velikonočních tabulí před stovkami let a tradice se v;některých zemích uchovala dodnes.

Zajímavé ale je, že ač je u nás spojení jehněčího a Velikonoc zakořeněné, nevychází oproti většině jiných křesťanských tradic z;přirozeného přírodního cyklu. Jehňata se totiž rodí především na začátku jara a v;období Velikonoc jsou tedy stará pouze několik málo měsíců. „Hlavní jehněčí sezóna je až na podzim, kdy dorůstají ideálního stáří šest až osm měsíců a jsou vhodná pro porážku. Jejich maso je tehdy v;ideální rovnováze – je křehké a šťavnaté a zároveň už je ovce dostatečně osvalená, což velikonoční jehňata nebývají. Chcete-li tedy zkusit připravovat jehněčí speciality, nečekejte na Velikonoce – jehněčí doba přichází právě teď,“ říká David Kukla, zakladatel sítě prodejen lokálních potravin Sklizeno.

Jehněčí je jedinečné jemné maso s;typickým aroma, pro které je často neprávem odsuzováno. Platí, že čím je ovce starší, tím je aroma výraznější, v;čerstvém jehněčím ho při vhodné úpravě téměř nepocítíte a pochutnáte si na křehkém, jemném a šťavnatém mase. „Myslím, že dobře připravené jehněčí kotletky přesvědčí i zavilého odpůrce jehněčího. U mnoha lidí je tento odpor daný totiž hlavně neznalostí nebo třeba jedinou negativní zkušeností třeba se skopovým v;zahraničí, kde je častější,“ přesvědčuje David Kukla k;ochutnání.

Jehněčí maso je navíc velmi zdravé. Obsahuje minimum tuků a cholesterolu, přitom je přirozenou zásobárnou proteinů a je tak ideální pro většinu diet. Podle toho, kterou část zvolíte, můžete jehněčí grilovat (například kotletky a hřbet) nebo péct (kýta, krk, plec…). Nespočet receptů najdete ve všech kuchařkách. Jediné, co je třeba dodržovat je správná doba přípravy, maso by mělo zůstat mírně růžové. S;kořením byste také měli zacházet opatrně, abyste nepřehlušili chuť jehněčího, ideálně se hodí česnek, šalvěj, rozmarýn nebo tymián, britské recepty pak milují mátu v;omáčkách, které k;jehněčímu podávají.

Jedno z;míst, kde si kvalitní chlazené jehněčí můžete koupit, je síť prodejen lokálních potravin Sklizeno. „Na podzim máme v;regálech většinu běžných partií jehněčího ze statku v;Horních Dvorcích a od Steinhausera, garantujeme 100% český původ;; ideální kvalitu masa. Těšit se můžete na kotletky, kolínka, krk, hřbet i obligátní kýtu. Všechno čerstvé a růžové, ideální k;okamžité spotřebě,“ láká na nákup do Sklizeno David Kukla.

; ; ; ; ;;;