Jedna z nejpřísnějších soutěží vín na světě – MUNDUS vini ocenila naše vinaře

autor: | Říj 2, 2013 | Novinky z Gastronomie

Čtyři zlaté a čtyři stříbrné medaile přivezli moravští a čeští vinaři z prestižní mezinárodní soutěže vín v Německu MUNDUS vini. Letos se do této jedné z nejnáročnějších světových soutěží hlásili již posedmé. Účast vín z České republiky opět finančně podpořil Vinařský fond a organizačně ji zajistilo Národní vinařské centrum.

Zlatou medaili na MUNDUS vini získalo vinařství Arte vini, s. r. o., za Veltlínské zelené, moravské zemské víno 2012, BOHEMIA SEKT, s. r. o., za Bohemia Sekt Prestige Chardonnay brut 2011, Vinařství U Dvou Lip, s. r. o., za Tramín červený, pozdní sběr 2011 a ZNOVÍN ZNOJMO, a. s., za Ryzlink rýnský, ledové víno 2012. Dvě stříbrné medaile si přivezlo ZÁMECKÉ VINAŘSTVÍ BZENEC, s. r. o., a po jedné Vinařství Josef Dufek a Vinařství MIKROSVÍN MIKULOV, a. s.

„Získání zlaté medaile na Mundus vini mne velice potěšilo, zejména proto, že jsme ji obdrželi za naše VZ Veltlínské zelené 2012 – víno naší domácí odrůdy, která se pěstuje pouze ve středoevropském prostoru. Obdržené ocenění vnímám jako potvrzení, že naše poměrně nedávno (v roce 2008) založené vinařství Arte Vini se vydalo tou správnou cestou. Sázka na lokální odrůdy, tradiční a současně moderní výrobní postupy, svěží styl našich vín stejně jako design našich etiket se ukázala být správnou volbou a naše vína jsou postupně objevována a oceňována jak tuzemskými milovníky vína, tak i v zahraničí,“ komentoval úspěchy na soutěži Jan Neubauer, společník a jednatel vinařství Arte Vini.

Hodnocení vín na MUNDUS vini je velmi přísné. Stříbrnou medaili získává víno s bodovým ziskem nad 85 bodů, zlatou nad 90 a velkou zlatou nad 95 bodů, což je výrazně přísnější, než bývá na velkých mezinárodních soutěžích zvykem. Překonat medailovou hranici se daří opravdu jen výjimečným vínům.

„Vinařský fond záměrně podporuje účast moravských a českých vinařů na těch nejnáročnějších, konkurencí nejnabitější a nejpřísněji hodnocených mezinárodních soutěžích. Jen ve srovnání s nejlepší světovou produkcí tak vynikne jedinečnost a kvalita vín z České republiky. Soutěží vína je mnoho, ale medaile z těch námi podporovaných by měly znamenat skutečný punc kvality, kterým se mohou řídit i spotřebitelé,“ komentoval účast našich vinařů na soutěži ing. Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu.

Do letos již 13. ročníku soutěže MUNDUS vini se přihlásilo 21 firem z České republiky, z nichž si třetina odváží medaili.

Výsledky MUNDUS vini 2013:

Výrobce
Odrůda
Ocenění
BOHEMIA SEKT, s. r. o.
Bohemia Sekt Prestige Chardonnay brut 2011
zlatá
Vinařství Josef Dufek
Sylvánské zelené, pozdní sběr 2012
stříbrná
VINAŘSTVÍ MIKROSVÍN MIKULOV, a. s.
Rulandské šedé, pozdní sběr 2012
stříbrná
VINAŘSTVÍ U DVOU LIP, s. r. o.
Tramín červený, pozdní sběr 2011
zlatá
ZÁMECKÉ VINAŘSTVÍ BZENEC, s. r. o.
Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2011
stříbrná
ZÁMECKÉ VINAŘSTVÍ BZENEC, s. r. o.
André rosé, pozdní sběr 2012
stříbrná
ZNOVÍN ZNOJMO, a. s.
Ryzlink rýnský, ledové víno 2012
zlatá
Arte Vini, s. r. o.
Veltlínské zelené, moravské zemské 2012
zlatá