Podle astronomů jaro letos připadá na 20. března (05,30 ráno), kdy nastává jarní rovnodennost. Ve slovanské mytologii ovšem počátek jara přináší až první jarní bouře, kdy Perun, vládce hromu a blesku, je přilákán a uchvácen krásou Vesny, bohyně krásy, mládí, nespoutané lásky a také jara. Uchopí ji do náruče a upustí své kopí, které spustí hrom a blesk. Mohutná energie uvolněná jejich objetím ukončí zimní nehostinnou a neplodnou vládu Morany a zažene zlé duchy do jejich skrýší.

V tomto roce k nám Morana byla shovívavá a citliví jedinci mohou pociťovat a všímat si prvních náznaků nástupu mohutné jarní energie již nyní, a to nejen v přírodě, ale také ve svém těle. Příroda se probouzí ze zimního spánku a připravuje se na masivní jarní expanzi, neboť vše podléhá neustálé přeměně yinu yang a naopak. Podle čínské astrologie je jaro již v plném proudu (čínský nový rok začal počátkem února) a jestliže chceme, po vzoru dávných mudrců, žít v souladu s přírodou a vesmírnými zákony, podívejme se, co o jarním období bylo zaznamenáno ve slavném Vnitřním kánonu Žlutého císaře (Huang Di Nei Jing – Su Wen, Sladění ducha a Qi čtyř ročních období):

Tři jarní měsíce se nazývají „rozvíjení nového a odstranění starého“. Vše v přírodě raší a roste, bují a rozkvétá. Lidé by měli chodit spát s příchodem noci a dříve vstávat. S rozpuštěnými vlasy a ve volném oděvu se procházet po zahradě, aby se cítili příjemně. Je třeba chránit nový život, neničit ho, být velkorysý a ne hašteřivý. Takové konání odpovídá jarní Qi a taková je cesta pěstování Qi v jarním období. Kdo se jí protiví, poškozuje si játra a v letním období se u něj mohou objevit chorobné změny chladné povahy, protože si nevytvořil dostatečné podmínky pro nárůst letní Qi.

Sebekriticky musím přiznat, že se mi sice daří procházet se zahradou ve volném oděvu, ale s mými rozpuštěnými vlasy je potíž, moc jich totiž již nemám. J

Jaro odpovídá prvku Dřeva a jeho silnou expanzní energii nám nejlépe symbolizuje bambus, který dokáže vyrůst i několik centimetrů za den a málokterá překážka mu odolá.

Předpokladem pro tak silnou jarní (a směrem ven obrácenou) energii ovšem je vybudování si dostatečných zásob přes zimní období, kdy máme regenerovat a odpočívat, jinak se setkáme s jarní únavou, protože jarní nárůst na nás bude příliš silný (viz. článek o zimě).

Prvku Dřeva na fyzické úrovni odpovídají Játra (a žlučník), které jsou na jaře „první na ráně“. Játra nesnáší omezování, těsné hranice, manipulaci a mají tendenci ke stagnaci Qi. Typickým příkladem stagnující jaterní Qi je vše, co pociťujeme při trémě (stažený žaludek, stísněný hrudník či hrdlo, ledové končetiny a zároveň pocení v podpaží).

Játra jsou zároveň vstupní branou organizmu pro většinu emocí, typicky stres, ať již přichází z vnějšku, nebo si ho vytváříme sami, se neblaze podepisuje na játrech. Hlavní emoce, sídlící v játrech, je vztek, ale původně, s naším narozením, byla v játrech laskavost. S postupem let, s emočními zraněními, se přeměnila na vztek. Vše, co dokáže játra uvolnit, harmonizovat, opečovávat je a vyživovat, je dobré. Na jaře zvlášť. Být sami na sebe hodní, k okolí laskaví a velkorysí.

Prvku dřeva přináleží zelená barva, chuť kyselá a energie větru. Proto na jaře našim játrům dělá dobře čerstvá strava, která začíná rašit na našich zahrádkách a potraviny kyselé chutě – kyselá chuť navádí k játrům a uvolňuje je. Vítr symbolizuje rychlý pohyb, změnu, nestálost. Zároveň lehce dokáže proniknout oblečením a způsobit chlad a nachlazení. Nejen na jaře napomáhá ostatním patogenům (chlad, vlhkost, horko, suchu) překonat naši imunitu a dostat se nám pod kůži. Typický zdravotní problém, přicházející s jarem, je alergická rýma s průvodními nežádoucími projevy, jako je svědění očí, kýchání a vodnatá rýma. Podle čínské medicíny kýchání a svědění jsou projevem větru a právě játra, která nejsou v rovnováze, dávají podnět k nechtěné alergické reakci.

Qi Gongu (energetické cvičení podobné Taiči) lze využít následující cvičení k uvolnění a vyživení jater. Pohodlně sedíme na židli s rovnou páteří, dlaně přiložené na pravé podžebří. Hluboce se nadechneme do břicha, mírně nakloníme trup do leva (tak abychom pravý bok dostali do mírné tenze) a s výdechem a hlasitým zvukem „šu“ vypouštíme negativní emoce z jater. Zvuk „šu“ svou vibrací uvolňuje játra. Provedeme 9x až 36x. Poté zůstaneme sedět rovně ve vzpřímené poloze a 9x se nadechneme do jater, přičemž si vizualizujeme jasně zelenou energii, která při nádechu vyplňuje a obaluje játra.

Dieteticky je vhodné celkově odlehčit stravu, tzn. omezit semena, ořechy, mouku, cukr, maso, pečivo, atp., a zařadit vše, co eliminuje vítr, vyživuje a harmonizuje játra, odstraňuje jaterní stagnace a nadbytečnou jaterní horkost. Ve větší míře si nyní dopřáváme všeho „zeleného“, čerstvého. Játrům prospívá např. ostropestřec, bylina dobře dostupná, a z potravin mrkev, celer, petržel (kořen), červená řepa, špenát, brokolice, artyčok, ale i švestky či vepřové (zejména vepřová játra). Rovněž máta, jarní cibulka, zázvor, fenykl, oregano, rozmarýn, křen, ale i heřmánek či černý pepř. Koření pomáhá rozhýbat energii (Qi) a rozpustit stagnace. Nesmíme zapomenout, že v čínské medicíně je ideální zlatá střední cesta, tedy ani s kořením to nesmíme přehánět.

Uvádím několik receptů, které uvolňují, vyživují a prospívají játrům. Dobrou chuť a nezapomeňte se procházet kvetoucí zahradou ve volném oděvu a rozpuštěnými vlasy!

Mějte se (a smějte se)! Martin Řezníček, terapeut a praktik TCM

www.martinreznicek.cz

Polévka se sójovými boby a česnekem

Ingredience:

  • ¼ šálku (50g) sójových bobů
  • 3 šálky (750 ml) vody
  • 2 polévkové lžíce třtinového cukru
  • 1 hlavičku čerstvého česneku

Postup:

Sójové boby namočíme přes noc v 0,5l vody, boby slejeme a vložíme do hrnce s 0,75l čerstvé vody, kterou jsme přivedli k varu. Překryjeme pokličkou a vaříme na středním ohni po dobu 40 minut. V případě potřeby přidáme do hrnce vodu. Postupně vmícháme česnek a cukr a krátce povaříme. Polévku rozdělíme do dvou porcí a užíváme 2x denně. Lze kombinovat s následujícím receptem.

Daikon s vepřovými játry

Ingredience:

  • 1 PL sezamového oleje
  • 2 ČL třtinového cukru
  • 250g vepřového (nejlépe jater) nakrájeného na kostky
  • 4 PL sójové omáčky
  • 1 PL bílého vína
  • 3 stroužky zázvoru
  • 1 PL nakrájené cibule
  • 0,5l vody
  • 2 šálky (400g) ředkve daikon nakrájené na kostky
  • sůl

Postup:

Rozehřejte olej na pánvi či ve woku, přidejte cukr a vepřové, za stálého míchaní osmažte po dobu 4 minut či dokud vepřové nezmění barvu, přidejte sójovou omáčku, víno, zázvor a cibuli. Dolejte vodou a překryjte pokličkou. Přiveďte k varu, stáhněte oheň a vařte 45 minut. Přidejte daikon a vařte dalších 20 minut. Dochuťte solí a podávejte.

Vepřové na mandlích

Posiluje funkci sleziny a plic, odstraňuje zahlenění, staví kašel a brání dýchacím problémům.

Ingredience:

  • 1 PL (15g) mandlí
  • 1 PL (15ml) kuchyňského oleje
  • 2 PL (30g) třtinového cukru
  • 500g vepřového masa nakrájeného na kousky
  • 1 ČL (5g) nakrájené cibule
  • 1 ČL (5g) nakrájeného čerstvého zázvoru
  • 2 PL (30ml) sojové omáčky
  • 1 PL (15ml) bílého vína
  • 1 l vody

Postup:

Namočte mandle do horké vody tak, aby šla snadno sloupnout slupka. Rozehřejte olej, dokud cukr nezkaramelizuje, přidejte vepřové a restujte po dobu 1 minuty, přidejte cibuli, zázvor, mandle, sojovou omáčku a orestujte po dobu dalších několika minut. Přidejte 4 šálky vody a pokračujte s vařením. V případě potřeby přidáme více vody a dusíme další hodinu. Osolíme a servírujeme s bílou rýží.

 

Stáhněte si zdarma eBookVíce než strava aneb 7 rad jak stravou léčit nemoc dříve, než propukne“ na blogu www.martinreznicek.cz

Pomocí této elektronické knihy dostanete základní povědomí o stravování z pohledu tradiční čínské medicíny, o vlivu povahy a chuti potravin na lidský organismus a především získáte 7 tipů vyváženého stravování. 

Po jeho přečtení si již sami zodpovíte následující otázky:

  • Je jogurt k snídani dobrý nápad?
  • Může být veganství pro mě vhodné?
  • Proč nedávat v zimě dětem pomeranče a jiné tropické ovoce?
  • Jaké jsou zásady vnitřní rovnováhy?
  • Je čínská medicína také pro středoevropany?
  • Jak by mělo vypadat nejdůležitější jídlo dne?
  • A mnoho dalšího …

Redakce Gastro&Hotel