reklama

Jak vybírat pracovní oblečení pro kuchaře či recepční?

autor: | Dub 6, 2017 | Technologie | 0 komentářů

Výběr pracovního oblečení je potřeba dobře promyslet. Je to uniforma, v níž strávíme minimálně osm hodin denně. A je jedno, zda v kuchyni, v restauraci nebo v recepci. Na co se při volbě oblečení zaměřit?

Komfort při práci v kuchyni je nejdůležitější

Práce v kuchyni se odehrává v náročných podmínkách, kterým by měly svojí kvalitou a funkčností odpovídat i rondony. Materiál, z něhož se rondon šije, by měl být příjemný na nošení, prodyšný a jednoduše udržovatelný. Důležité je, aby byl savý a zároveň nezanechával na těle nepříjemný pocit studeného potu. “Nesmíme zapomenout na to, že materiál by měl plnit i ochrannou roli. Kuchaři pracují například s horkým rozpáleným olejem. V této souvislosti bych především doporučila dlouhé rukávy u rondonu,“ doplňuje Martina Michalová ze společnosti Fomi. Někteří kuchaři volí raději krátké rukávy, aby jim při práci nebylo horko, ale hrozí pak nebezpečí úrazu. „A nejen to. Podle mě se krátké rukávy hodí spíše do volnějších stylů restaurací typu pizzerie. Dlouhé rukávy naopak vzbuzují u hosta honosnější pocit z celé restaurace,“ dodává Martina Michalová.

Jaký materiál na rondon?

Rozhodně je nutné vyvarovat se rondonu ušitému ze 100% polyesteru. Nejen že je zcela nepříjemný na nošení, ale v kuchyni, kde se pracuje s otevřeným ohněm, je jeho nošení i nebezpečné. Na trhu je možné vybrat si ze směsových struktur tkanin, ale obsah polyesteru by neměl být vyšší než 50 %. Rondon s vyšším podílem polyesteru se sice snadno udržuje, ale je to na úkor komfortu nošení. „Vhodné je používat kombinaci bavlny a polyesteru v poměru 50 % : 50 %, která má v sobě zabudovanou antibakteriální úpravu. Tato tkanina má všechny požadované vlastnosti. Obsahuje také příměsi stříbrných vláken, které odvádějí pot,“ doplňuje Martina Michalová. Dříve se rondony šily v poměru 35 % bavlny a 65 % polyesteru.  I teď je někteří kuchaři, vzhledem k silnější gramáži, dlouhé životnosti a bezpečnosti, vyžadují. Jejich nevýhodou je to, že je v nich horko. Existují i rondony ušité pouze z bavlny, které patří mezi ty „obyčejnější“. Bavlna totiž snadno „natáhne“ veškeré skvrny a nečistoty, musí se častěji prát na vyšší teplotu a při současném používání bělících prostředků, vlákna ztrácejí rychleji svoji životnost.

 Je bílý rondon anachronismem?

Pořád vede bílá barva rondonu. Je to symbol čistoty a po období, kdy se hodně pracovalo s jinými barvami, se opět vracejí bílé rondony s bílými doplňky. „Samozřejmě že fantazii se meze nekladou a je možné hrát si s barvami i střihy, ale celosvětově je na prvním místě bílá barva,“ říká Martina Michalová. Hodně trendy jsou v současné době druky a jednoduché zapínání. Kuchaři nemají čas a jsou rádi, když ušetří každou minutu, třeba právě jednoduchým oblékáním a svlékáním rondonu. Podle Martiny Michalové ale přicházejí o možnost „hrát si“ s ozdobnými knoflíčky, které patří mezi drobné detaily a mohou barevně osvěžit rondon podle nálady kuchaře.

Recepci vládne elegance

Recepce je první místo, s nímž přichází host v hotelu do kontaktu. Pracovníci recepce vytvářejí první hostův dojem a kromě profesionálního přístupu musí dbát o svůj vzhled i oblečení. „Drží se stále kostýmová varianta – kalhoty, sukně, sako, halenka. U mužů pak kravaty, u žen šátky,“ vysvětluje Martina Michalová. Šátky vypadají velmi elegantně, a pokud s nimi umí ženy zacházet, mohou celkovému dojmu velice prospět. Jak ale podotýká Martina Michalová, většina žen nenašla k šátkům vztah a má raději volný krk. Recepční by měli působit důstojně, doporučují se klasické barvy, jako jsou modrá a šedá.

Pravidla údržby

 Jedním z důležitých momentů je u profesního oblečení způsob údržby. Je potřeba sledovat a řídit se označením ošetřovacích symbolů na visačkách od výrobců. Jen tak předejdete zkrácené životnosti či dokonce zničení oděvu. „Ráda bych upozornila, že pokud se jedná o bílé oblečení, je nutné prát ho v pracím prášku, který je k tomu určen. To samé v případě barevných rondonů, zástěr atd.,“ upozorňuje Martina Michalová. Některé části pracovních oděvů se ani prát nesmí, jinak by ztratily tvar. To je případ sak, která jsou vyztužená a lepená, a je nezbytné dávat je do čistírny. Kalhoty a sukně recepčních bývají ušité většinou z materiálů, které umožňují přeprat je snadno i v ruce.

 

Text: Michaela Šulcová Foto: Archiv