Izrael je sice spojován spíše s vínem, ale začíná se zde dařit i pivu. Největší rozmach ve Svaté zemi zaznamenávají především minipivovary. Pečlivě si vybírají suroviny a často je dovážejí například i z České republiky.

Jeden z jeruzalémských minipivovarů, Herzl Brewery, uvařil pivo, které má chutnat jako v době Ježíše. Experiment trval šest měsíců a výsledkem bylo dvacet litrů „biblického piva“. Pivovarníci při tom použili odrůdu pšenice, o níž genetici z univerzity v Tel Avivu tvrdí, že byla ve Svaté zemi pro přípravu piva používána před dvěma tisícovkami let. Její genetická historie pak sahá dokonce až do období před zhruba 10 000 lety.

Chuť nic moc

Pět kilo této pšenice vědci darovali zmíněnému minipivovaru. Ten k ní přidal chmel, kvasnice a vodu a vytvořil pivo, které mohli pít Ježíš a jeho učedníci. Má tři procenta alkoholu a v jeho chuti je náznak medu a bobulí. „Opravdu to není chuť, jaká je nyní v kurzu,“ okomentoval výsledek experimentu majitel pivovaru Itai Gutman. Však také „biblické pivo“ nezařadil do výrobního programu, ale vypil je sám se svými přáteli.