reklama

Interview s Radimem Benešem, ředitelem hotelu Clarion Ostrava: Nejsem přísný, jsem náročný…

autor: | Srp 15, 2017 | Osobnosti | 0 komentářů

Výroční cenu AHR 2016 v kategorii Hoteliér roku – hotelové řetězce získal Radim Beneš

 Co vás přivedlo až na tento post?

Rád jsem „cestoval prstem po mapě“. S bratrem jsme v dětství sbírali známky a odznaky, půjčovali si k tomu knihy a hledali, odkud ty naše poklady jsou. Pak jsem dostal Kapesní atlas světa a moje zvídavost vedla k touze cestovat.

Našel jsem si jako gymnazista brigádu v Čedoku a přičichl ke všem těm voucherům. Pak jsem studoval na Fakultě ekonomiky služeb a cestovního ruchu v Banské Bystrici a jako číšník si přivydělával v hotelu Lux. To byl v 90. letech minulého století jeden z nejlepších hotelů na Slovensku. Zdálo se mi to zajímavější než cestovní kancelář, a rozhodl se. Chtěl jsem být takovým hoteliérem, jako pan Bočkay v hotelu Lux. První místo byl ale provozní v odborářské zotavovně v Piešťanech. Žil jsem tam s rodinou, a v osmadvaceti přišla ta chvíle: první místo ředitele nejoblíbenějšího hotelu v Nízkých Tatrách. Střídal jsem nomenklaturního vedoucího a startoval změny. Psal se rok 1993. Od té doby jsem řídil pět hotelů, a od října 2010 patřím do rodiny hoteliérů společnosti CPI Hotels, a.s., do jehož portfolia patří i náš Clarion.

 Clarion hostívá Zlatou tretru, Fedcup, Colours of Ostrava apod. Klade to na vás zvláštní požadavky?

Samozřejmě. O úspěšnosti významných podniků rozhoduje příprava. A tak vyhledávám informace o nejvýznamnějších hostech, jejich zálibách, abych se třeba trefil s dárkem. Např. Bob Beamon, světový rekordman ve skoku do dálky, sbírá pánské motýlky. Dostal ode mne 2 a velmi se potěšil, ve sbírce je neměl. Ti hosté sami o sobě zvláštní nároky nemají. Je ale nezbytné vždy znovu poučit personál, jak se správně chovat, zajistit ostrahu veřejných prostor hotelu, květiny, a jídelníček s ohledem na podnik, který se koná.

 Co znamená skupina špičkových sportovců pro kuchyni?  

Sestavení a strukturu jídelního lístku probereme v dostatečném předstihu s šéfkuchařem Ottou Kokoszynskim. On je vynikající odborník. Stravná jednotka špičkových sportovců je většinou velkorysá, a je odlišná od běžných hostů, takže vaříme více co do množství a struktury pokrmů. Musíme respektovat národnosti a potravinovou intoleranci jednotlivých účastníků, např. na Zlaté tretře obsáhneme skoro celý svět. V zásadě ale platí, že sportovci nejlépe vědí, co si z bohaté nabídky vybrat, aby podali skvělé výkony.

 A co bezpečnost hostů v dnešní době?

Při pobytu hlavy státu, politických či vojenských špiček na hotelu, patříme k přísně střeženým hotelům, což plyne ze samotné povahy návštěv. Při pobytu sportovců přijímáme taková opatření, aby do hotelu nevnikli fanoušci a neobtěžovali atlety. Před hotelem mají svou zónu, kde sbírají podpisy a fotí se s hvězdami. Tento prostor monitorujeme a vzájemně se respektujeme. Ale uvnitř hotelu držíme klid a přátelskou atmosféru.

 Je problém sehnat jazykově vybavený personál?

Mám štěstí, že v první linii na recepci nebo v obsluze jsou zdatní a jazykově vybavení lidé, a nemusím tuto otázku řešit. Myslím, že pomohly kurzy anglického jazyka, které jsme v minulosti personálu nabídli a oni toho využili. Chystáme další lekce.

 Dáte při přijímání zaměstnanců na první dojem?

Ano, dám. I na ten poslední, když se s potenciálním uchazečem o práci rozloučím. Velmi pečlivě procházím s uchazečem jeho profesní životopis, abych zjistil, co se naučil, jaké má praktické zkušenosti a zručnosti. Potom je volnější debata o jeho zálibách, trávení volného času či rodině. Podle odpovědí vyhodnotím, zda se uchazeč na danou pozici hodí, nebo mu nabídnu pozici jinou, vhodnější, pokud je volná. Když ale chybí jistá chemie, a nejsem vnitřně přesvědčen, že uchazeč bude platným členem firmy a hotelu, raději místo neobsadím.

 Jste přísný?

No… říkají, že jsem přísný ředitel. Ale já bych spíš řekl náročný, na sebe a tudíž i na svůj tým a personál. Vyžaduji slušnost, pravdomluvnost a znalost svého místa v hotelu.

 Co by vás, jako hosta, vedlo k myšlence, že se k vám do hotelu budete vracet?

Především atmosféra hotelu, pak okolí, čistota, Wi-Fi přístup, pohodlná postel a bohatá snídaně, výborné espresso. To jsou faktory, které u mne rozhodují. A když jsem spokojen, nenechám si to pro sebe, šířím pozitivní informace, ale také informuji vedení hotelu o nedostatcích, které jsem zachytil a nikdo je na můj podnět neřešil. Jsem vynikající mystery shopper J.

 Vysoký pracovní výkon potřebuje i kvalitní odpočinek. Umíte odpočívat?

Odpočívám doma, v Bratislavě. Nábřeží Dunaje, kavárny, restaurace, Hrad, procházky parky. Máme rádi turistiku v Tatrách. Na kolo mne vytáhne rodina k Neziderskému jezeru pravidelně jednou ročně – je to několik kilometrů s větrem o závod, hlava se pročistí a přijde na jiné myšlenky.

 Má vůbec práce na budování hotelu někdy konec?

O hotel jako složitou investici se musíte starat pravidelně, je to trvalý proces. Hosté rádi vidí změny k lepšímu, jakoukoliv inovaci. Pořídili jsme hotelovému týmu v první linii nové uniformy, méně formální a moderní. V letním období připravujeme výměnu klíčového systému za modernější a hostům přátelštější, modernizaci 2 z 6 výtahů a výměnu klimatizačních jednotek na restauraci. Jsme průkopníky společenské odpovědnosti firem a   naše myšlení jde tím směrem. Dokončujeme nabíjecí stanici pro elektromobily Motorola a chystáme výměnu externího osvětlení za technologii s LED žárovkami. Hosté to opravdu vnímají a fandí nám.

 

 

Text: Vladimíra Storchová Foto: Archiv