„Ice Wine du Monde“

autor: | Čvn 29, 2011 | Novinky z Gastronomie

Rájem vinařů a sommelierů se stane na začátku září Lednicko – valtický areál. Od 2. do 4. září bude totiž hostit první ročník mezinárodní soutěže tradičních ledových a slámových vín „Ice Wine du Monde“. Osloveno bylo několik tisíc vinařů z mnoha zemí světa. Účast přislíbil také generální ředitel Světové vinařské organizace (OIV) Federico Castelucci.

Cílem soutěže je poskytnout výrobcům ledových a slámových vín příležitost vzájemného srovnání na světové úrovni, jaká zde doposud ještě nikdy nebyla, a upozornit na Česko jako vinařskou destinaci. Vzorky ledových a slámových vín budou ohodnoceny domácími i zahraničními degustátory vysoké profesionální úrovně.

Odborným garantem projektu je Státní zemědělská a potravinářská inspekce s podporou České centrály cestovního ruchu – CzechTourism, Národního vinařského centra, Vinařského fondu ČR, Centrály cestovního ruchu Jižní Morava, hejtmana Jihomoravského kraje, starostů měst Lednice a Valtice a Střední vinařské školy ve Valticích. Záštitu poskytuje projektu rovněž předsedkyně poslanecké sněmovny – paní Miroslava Němcová.

Česká republika si jistě zaslouží podobnou prestižní mezinárodní soutěž, jaké probíhají v ostatních tradičních vinařských zemích. Moravská cesta vína si v poslední době na těchto světových soutěžích a výstavách vybudovala vynikající pozice. Myslím, že nazrál čas změřit síly i na domácí půdě a v to ve zcela výjimečné kategorii, do níž ledová a slámová vína nesporně patří.;; Z vlastní zkušenosti vím, že všude ve světě budí mimořádnou pozornost odborníků a věřím, že v předpokládané konkurenci se potvrdí jejich vysoká kvalita,“ uvedl Jakub Šebesta, ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce a prezident soutěže IceWine du Monde.

„Jsem velice rád, že se soutěž na jižní Moravě uskuteční a bude tak skvělou vizitkou pro moravské a české vinaře i pro celou Českou republiku. Gastronomie se totiž stává nedílnou součástí zážitkové turistiky, která přitahuje velké množství tuzemských i zahraničních návštěvníků. Ti se pak za svými příjemnými zážitky rádi vrací,“ okomentoval soutěž generální ředitel agentury CzechTourism Rostislav Vondruška.

Součástí akce bude bohatý společenský a kulturní program pro širokou veřejnost. Po dobu soutěže budou moci návštěvníci ochutnat a vidět nejrůznější vína, speciality nebo tradiční řemesla jihomoravského regionu.

Bližší informace o soutěži a doprovodném programu najdete na:

www.icewine-du-monde.com