Hoteliér farmářem nebo farmář hoteliérem: den s Radovanem Sochorem

autor: | Pro 8, 2017 | Osobnosti | 0 komentářů

Radovan Sochor je renesanční člověk. Spektrum jeho podnikání se prolíná od provozování franchisingového konceptu Švejk restaurant, hotelu U Zeleného stromu v Nepomuku, přes chov zvířat na vlastní rodinné farmě až k aktivitám v truhlárenství.

 Ráno

S Radovanem Sochorem jsme se sešli v adventní, prosincové Plzni, v sídle jeho firmy, která je jen o patro výše než byt, kde se svoji rodinou bydlí. Tak jako každý den je v kanceláři zhruba od 7.30 hodin, vyřizuje maily, dopisy, zkrátka řeší běžnou administrativu. Jeho den ale začal už mnohem dříve. Pravidelně vstává v 6.00 hodin, vypije bylinkový čaj a lehce posnídá.

Dopoledne

V 8.30 hodin sedáme do auta a vyrážíme do terénu. Den Radovana Sochora je velmi často prostorově vymezen třemi lokalitami jižního Plzeňska: Plzní, Nepomukem a Železným Újezdem.

Naším prvním cílem je Železný Újezd, kde už osm let pan Sochor provozuje vlastní rodinnou farmu. Jeho vize, že do svých restaurací bude dodávat vlastní hovězí maso, se naplňuje. Nyní je ve fázi, kdy se v dodávkách hovězího stává soběstačným. Míjíme místní rozhlednu, a pod ní už se rýsují pastviny farmy. „Dneska budeme oddělovat telata od „matek“. Dosud byla na „mateřském“ mléce. Zvířata je potřeba roztřídit a připravit jejich karty pro odběratele,“ vysvětluje pan Sochor. V 9.15 hodin se schází se zaměstnanci farmy ke krátké poradě. Vysvětluje, co je potřeba udělat, celý prostor obchází a kontroluje. Práce na farmě je různorodá. Jednání s odběrateli dnes tříděných zvířat  už proběhla dávno předtím. Teď je nutné k odběru vše perfektně připravit.

Oběd

V 11.15 hodin odjíždíme z Železného Újezdu zpět do Plzně. Ve 12.00 hodin se pan Sochor setkává s ředitelem Komerční banky, který ho pozval na oběd do Švejk restaurantu v plzeňské Riegrově ulici. Během jídla probírají finanční záležitosti spojené s podnikáním a tak trochu rekapitulují. „Snažím se optimalizovat svůj čas a maximálně ho využívat, takže si většinou plánuji pracovní obědy a večeře. Pracuji, vykomunikuji různé věci a zároveň se při tom najím,“ odpovídá na moji otázku, zda má čas na jídlo během dne.

Odpoledne

Ve 14.00 hodin opět sedá za volant a vyjíždíme z Plzně ven. Tentokrát míříme do Nepomuku, do Švejk restaurantu a hotelu U Zeleného stromu. V kuchyni restaurace se scházíme s jejími zaměstnanci a s dalšími plzeňskými a nepomuckými kuchaři. V 15.00 hodin začíná degustace nových jídel. Vaří se a ochutnávají jídla, která jsou adepty na zařazení do jídelního lístku. A protože pan Sochor je stoupencem teorie spotřebovat ze zvířete všechny jeho části, zkouší se i recept na vařeného vola:-)

V 17.00 hodin odjíždíme z půvabného Nepomuku do Plzně. Cestou se ale ještě zastavujeme na farmě, kde pan Sochor kontroluje stav prací. Do plzeňského bytu přijíždíme v 18.30 hodin. Už v 19.00 hodin ale míříme na schůzku do vůbec prvního Švejk restaurantu Na Borech. Je tam domluveno setkání s klienty, kteří mají zájem uspořádat si v restauraci vánoční večírek. Dolaďují se představy a požadavky. Někteří klienti si totiž přejí, aby u jednání o přípravách akce byl i majitel.

Večer

„Pracovní den končí, až když mám pocit, že je všechno udělané a vyřízené,“ říká pan Sochor. Když přichází okolo 23.00 hodin „z práce“, chce si domov ještě užít a nejen tam přespat. V jeho práci, kterou dělá naplno ho podporuje také manželka, s níž žije už úctyhodných třicet let.

Má vůbec tak vytížený muž čas na nějaké koníčky? Pan Sochor mezi prací a hobby nerozlišuje. Říká, že podnikání, práce a soukromý život, mu splývají v jeden životní celek a baví ho. Už i jeho syn, který dokončil VŠ studium s ním podniká a stará se především o koncept franchisingu Švejk restaurant.

 5 otázek pro Radka Sochora:

  1. Co vás v poslední době rozesmálo?

Naposledy jsem se výborně pobavil vtipem jednoho mého zaměstnance na farmě. Mám pocit, že fóry vyrábí přes noc:-)

  1. Dárek, na který se nezapomíná?

Od manželky jsem dostal traktor:-) To je důkaz, že mě manželka v podnikání podporuje. A já jsem obdaroval manželku před 8 lety, abych v ní umocnil pocit sounáležitosti, krávou Julinkou:-)

  1. Nejoblíbenější jídlo?

Miluji brambory a bramborovou kaši. Takže moje nejoblíbenější jídlo jsou hovězí líčka s bramborovou kaší.

  1. Jaké tři věci považujete za nutné k přežití?

Od té doby, co farmařím, vnímám silně, jak je k přežití nutná voda. Není to samozřejmost. Když chováte 100 ks krav a dojde voda, je to malér. Důležité je také jídlo a střecha nad hlavou.

  1. Nezapomenutelná dovolená?

Těch bylo hodně. Ale mě se líbil pobyt v karmelitánském kláštěře u Lago di Garda. Byli jsme naladění na biorytmus mnichů a bylo to úžasné. Krásná byla také pracovní dovolená, kdy jsme stavěli restauraci v Mexiku, a pak jsme vyrazili na Pacifik a lovili jsme ryby. Byl to mocný zážitek – dotýkali jsme se velryb, chytili žraloka. Výjimečné bylo také turné po kalifornských pivovarech. Jeli jsme od San Diega po Sacramento a navštívili asi 60 pivovarů.

 

Text: Michaela Šulcová

Foto: Archiv