Do hostelů a&o se po dlouhé době vrací život. Na rezervační linku volá přes 1000 lidí denně a návštěvnost webu aohostels.com vzrostla v první polovině července o 30 procent.

Květnová obsazenost kolem 26 procent a červnová kolem 43 procent výsledky první poloviny letošního roku poněkud zlepšila a čtyři týdny poté, co turisté mohli začít znova cestovat, vypadá situace ještě růžověji. „Nakonec to vypadá na překvapivě dobré léto, zaznamenáváme vysokou poptávku zejména ze strany rodin a skupin,“ říká CEO a zakladatel řetězce a&o Oliver Winter.
Rezervačním týmům řetězce skončila krátká pracovní doba, hlásí se rodiny, skupiny i školní výlety. S prvními plně obsazenými víkendy, jak tomu bylo třeba v hostelu a&o Köln Neumarkt, se život ze dne na den navrací k normálu. Na předpověď pro celý rok 2021 je ale ještě brzy. „Tržby se pohybovat kdekoli mezi 40 a 80 miliony eur,“ odhaduje Oliver Winter. To by odpovídalo 25 až 50 procentům tržeb roku 2019.

Rozšíření týmu hygieny, testování a digitalizace

Obsazení nově vytvořené pozice experta na hygienu loni na podzim bylo prvním znamením návratu k „novému normálu.“ „Chceme vyslat jasný signál, že i této oblasti se budeme věnovat se soustavným nasazením,“ vysvětluje Oliver Winter. „Naše hygienická opatření nejsou pouze nárazová, chceme, aby se u nás hosté dlouhodobě cítili stoprocentně bezpečně.“ Prioritou je pokračovat v cestování zodpovědně a my k tomu hodláme přispět, dodává. Řetězec rozšiřuje bezplatné testování hostů i rezidentů, nyní ho nabízí devět hostelů, na podzim by jich mělo být v celém Německu už 25. Testovat se budou moci např. i celé třídy na školních výletech.

a&o je konsistentní i v oblasti digitalizace. Mezi projekty, které skupina nyní zavádí, patří třeba self-check-in terminály, mobilní klíče, rozšířené funkcionality aplikací, úklidoví roboti nebo speciální portál pro nahrávání korona testů.

Speciální nabídky

Vybrané hostely a&o, a to včetně dvou hotelů v Praze, poskytují různé speciální nabídky, například pro školy, kdy každá 11. osoba a všichni učitelé (do počtu maximálně pěti na skupinu) mají ubytování zdarma. Podobná je nabídka i pro sportovní skupiny, kdy opět každý 11. sportovec a všichni trenéři (do počtu dvou na skupinu) mají ubytování zdarma. Pokračuje také nabídka zvýhodněných dlouhodobých pobytů.
Pokračování sociálních projektů

Spolupráce s městy a charitativními organizacemi, jako např. Caritas nebo Arbeiter Samariter Bund, zajistila skupině a&o i v roce korony průměrnou desetiprocentní obsazenost, ale především „dala našim zařízením a týmům smysluplnou náplň,“ shrnuje Oliver Winter. Koncem června sice smlouvy vypršely, tak jak bylo plánováno, ale o další spolupráci je zájem na obou stranách, a to i až bude korona za námi.

Premiéra ve Spojeném království a uhlíková neutralita do roku 2025

V loňském roce se skupina se sídlem v Berlíně rozrostla o tři ubytovací zařízení a letos 1. července přibylo další, celkem čtyřicáté. Hostel ve skotském Edinburghu je prvním ve Spojeném království, ale určitě ne posledním. Skupina, která má nyní v Evropě 40 hostelů, hodlá masivně expandovat a v roce 2025 jich chce mít už padesát. Neméně ambiciózní jsou i plány v oblasti udržitelnosti. V roce 2025 se chce a&o stát prvním uhlíkově neutrálním řetězcem levného ubytovaní v Evropě, kritérium uhlíkové neutrality splní už příští rok a&o Venice Mestre.

O společnosti a&o Hostels

Společnost a&o v roce 2000 založil Oliver Winter. V současnosti a&o provozuje 40 hostelů ve 24 městech a 9 evropských zemích. Hosté a&o jsou velmi rozmanití: batůřkáři, ale také individuální cestovatelé, rodiny, školní skupiny, spolky a sportovní kluby. Přibývá hostů na pracovních cestách a seniorů. V roce 2020 byly otevřeny tři nové hostely: vůbec poprvé v Polsku ve Varšavě a v Maďarsku v Budapešti, k tomu druhý hostel v Kodani. Letos přibyl nový a&o hostel v Edinburghu. Řetězec disponuje přibližně 28 tisíci lůžky a i v koronavirovém roce 2020 zaznamenal 2,5 milionu přenocování a dosáhl tržeb ve výši kolem 64 milionů eur (oproti více než 165 milionům v roce 2019). Cílem a&o je stát se do roku 2025 „bezemisním hostelovým řetězcem“. Od roku 2017 je společnost a&o vlastněna americkou investiční společností TPG Real Estate. Společnost a&o dodnes řídí její zakladatel.

Redakce Gastro&Hotel