World Tourism Day, jenž se slaví z podnětu United Nations World Tourism Organization od roku 1980 vždy 27. září, se stal příležitostí prozkoumat, co se kde sluší a patří, když si chcete dát skleničku.

  • V Německu je nevhodné při přípitku uhnout očima.
  • V České republice se na sklenku pokládá tácek, pokud už nechcete v pití pokračovat (bůhví, kdo to expertům eShores nakukal; tento signál používají ještě tak skuteční znalci piva).
  • Ve Španělsku může mít neblahé následky, když někomu připijete nealkoholickým drinkem.
  • Ve Francii je nezdvořilé začít pít, dokud nemají všichni u stolu nalito; sklenky se plní maximálně do poloviny a do vína se zásadně nevkládá led…Na tomto místě musím přidat příslovečnou ̶  v tomto případě doslova  ̶  historku z natáčení.

 

Režisér bondovky Goldfinger Terence Young platil za dandyho, bonvivána a vynikajícího znalce etikety. Co se mu nestalo! Při natáčení na bahamské pláži ho tam překvapil gentleman v bílém obleku s velkou stužkou Čestné legie na klopě a s lahví šampaňského Dom Pérignon v ruce. Přistoupil k režisérovi, a že prý mu přinesl dárek. Odněkud vykouzlil pár sklenek, do každé vhodil kus ledu a naplnil je šampaňským. Terence Young se zhrozil. „Ne, ne, ne, nikdy šampaňské s ledem!“, vykřikl.

Pán pokýval hlavou a odtušil „Příteli, já vás nebudu učit, jak režírovat a vy zase mne nebudete učit, jak pít víno. Jsem hrabě Robert Jean de Voguë a jsem prezidentem firmy Moët & Chandon, které značka Dom Pérignon patří. Ostatně vyjmu led po třiceti vteřinách.“

Kdysi jsem to vyzkoušel. Funguje to!

  • V Japonsku je považován za hulváta, kdo odmítne pozvání na mejdan s kolegy; pokud už přijdete, ne abyste si sami nalili!
  • V Británii se ztrapníte, když objednáte ve společnosti rundu na svůj účet a zapomenete ji před odchodem zaplatit.
  • V Rusku dostanete pokutu, budete-li pít na veřejnosti.

 

Text: Alexander Mikšovic Foto: Archiv