Lehká a svěží růžová vína se stala trendem letošní letní sezóny. Kromě francouzských jsou na vzestupu i ty slovenské. Someliéři však hovoří i o tom, že Slováci si mimořádně oblíbili i bublinky a pohár Prosecca se stal příjemným osvěžením během teplých letních večerů.

„Největším hitem na letních terasách se stala svěží, lehoučká a minerální růžová vína s jemnou vůní a chutí s dotekem jahod a malin z oblasti Côtes de Provence,“ přibližuje someliérka Kristýna Kováčiková z Grand Hotelu River Park v Bratislavě. Pokud by měla jedno konkrétní doporučit, tak by to bylo M’Rose z vinařství Chateau Minuty z poloostrova St. Tropez. „Vyniká jemnou ovocnou chutí po lesních jahodách z oblasti Provence,“ představuje someliérka víno pocházející z jednoho z nejlepších a nejznámějších vinařství ve Francii. Právě toto víno se stále častěji objevuje na těch nejprestižnějších vinných kartách na Azurovém pobřeží.

Hostům však obecně ráda nabízí zejména slovenská vína. „Zahraniční hosté někdy ani netuší, jaké víno se u nás vyrábí. Ráda je překvapím nepoznanými odrůdami a doporučím jim vína novošlechtěná – Děvín, Dunaj, Hron nebo Váh,“ vyjmenovává someliérka s tím, že zahraniční turisté si vždy rádi koupí slovenská vína i domů.

Someliér Matúš Hamara GHKHT

O tom, že slovenská vína se chuťově vyrovnají těm zahraničním se vždy ráda přesvědčí při slepých degustacích a dodává, že „hosté se snaží“ naslepo „uhodnout původ vín, zda jsou z domova nebo ze světa a vždy se ukáže zvyšující se kvalita našich domácích vín .“

Hosté ve Vysokých Tatrách si podle someliéra Matouše Hamary z Grand Hotelu Kempinski High Tatras oblíbili i „bublinky„. „Zdá se, že svět se přímo zmítá v bublinkách a klienti v současnosti milují Prosecco, Cavu či spanilé Champagne,“ říká ze své zkušenosti. Výhodou šumivých vín je podle něj to, že se hodí k obrovské paletě jídel. Prozrazuje, že pro jeho lásku k šumivým vínům si dokonce vysloužil i přezdívku „zloděj bublinek“. Svět vín podle něj přichází i s novinkami jako je například oranžové víno. „U nás je to spíše novinka, historicky tato vína byla vyráběny ve Slovinsku nebo v Gruzii. V Rakousku se dokonce koná i festival oranžových vín. První „vlaštovky“ jsou však již u nás i na Moravě, “ dodává Matouš Hamar.

Redakce Gastro&Hotel