Kaiserštejnský palác na Malé Straně hostil začátkem listopadu každoroční svátek milovníků šampaňského. Velkému zájmu těšící se Champagne Exhibition v kulisách honosného barokního paláce je nejvyhledávanější akcí přes týden trvajícího festivalu Grand Jour de Champagne. Bublin chtiví návštěvníci měli možnost degustovat na třicet druhů Champagne z osmnácti domů. Tradiční podzimní akce se konala letos už popatnácté. Vyhlášené domy jako Fleury, Deutz nebo Louis Roederer se unikátního světového festivalu účastní pravidelně, sympatický Champagne dům Boizel přijel představit své šumivé zlato vůbec poprvé.

Unikátní příležitostí, jak proniknout do tajů exkluzivních šampaňských jsou řízené degustace pod vedením zástupců prestižních domů. Na odpolední degustaci pro deset osob bylo možno vychutnat vybrané lahve z odborníky velice oceňovaného domu Charles Heidsieck. Distributor značky Charles Heidsieck na českém trhu Premier Wine and Spirits přivezl do Prahy přímo zástupce tohoto domu. Sympatický Francouz Maxime Watelet vedl soukromou degustací bezchybnou angličtinou a prezentaci jednotlivých lahví, mezi nimiž kromě legendárního archivního 2007 brut réserve nechyběl ani obzvláště vyvedený ročník 2012, doprovázel zajímavými příběhy z historie i současnosti legendárního domu z Remeše. „Náš zakladatel Charles-Camille Heidsieck byl typický dandy, velice živelný a společenský člověk. Byl první, kdo rozeznal obrovský potenciál amerického trhu, na němž prosadil své šampaňské. Champagne Charlie, jak se mu přezdívalo, se také velice rychle etabloval mezi místní smetánkou, kde se stal velice uznávanou osobou místního společenského života. Dokonce strávil několik let v americkém vězení, neboť byl považován za francouzského špiona,” vypráví s úsměvem Maxime Watelet, jehož firma každý rok vyrobí 1,5 milionu lahví špičkového šampaňského. Nejvýznamnějším exportním trhem remešského výrobce zůstává Velká Británie. Velice úspěšné je však vinařství stále i ve Spojených státech, kde zakladatel pití šampaňského tak zpopularizoval. Letos v dubnu navíc firma originálně oslavila 200leté výročí narození svého zakladatele vysláním plachetnice, naložené tím nejlepším ze své produkce. Historickou plavbou z Francie do New Yorku tak vzdalo vinařství hold muži, jenž stejnou plavbu podstoupil už v roce 1851.

 „Ač český trh patří z hlediska exportu k těm menším, jsme se svým působením zde velice spokojeni. Češi umí rozpoznat a ocenit kvalitu, svědčí o tom i vysoká návštěvnost českých milovníků šampaňského na festivalu,” hodnotí svou první pražskou návštěvu zástupce slavného domu, který díky Premier Wines and Spirit působí na tuzemském trhu již pět let.

Redakce Gastro&Hotel