Francouzské sýry: „Sýrař“ v hlavní roli

autor: | Srp 13, 2017 | Francouzské sýry | 0 komentářů

Sýry a vše okolo nich je věda a francouzi nenechají nic náhodě. na radu jaké sýry, jak je servírovat, kde je dostat a s čím je snoubit je tady sýrař.

Sýrař je vážené povolání

Když si nejste úplně jistí, neváhejte a zeptejte se na radu odborníka. Ve Francii existují obchody sýrem „fromagerie“, jejich sýrař „fromager“ může mít navíc titul „affineur“. Takovýto expert na slovo vzatý nejen že prodává sýr, ale dává si záležet, aby veškeré kousky v jeho obchodě měly tu nejlepší chuť a byly v tom nejlepším stadiu zrání. Poradí vám, jaký sýr pro koho vybrat, a na objednávku připraví krásnou kompozici dle vašeho přání. Ty nejlepší restaurace úzce spolupracují se sýrovým odborníkem, nechávají si od něj pravidelně zavážet a radí se jak sestavit menu. V Grenoblu, pod alpským masivem, je jeden vyhlášený sýrařský obchod a jeho pan majitel dokonce dováží svým VIP klientům ty nejlepší sýry helikoptérou.

Víno a sýry

Při výběru vína si sýr pozornost rozhodně zaslouží. Nezastavujte se u milné teorie, že k sýru patří červené víno. Někdy může být červené víno natolik silné, že naprosto přehluší chuť sýru nebo ještě hůře, že třeba chuť úplně zdeformuje. K jemným sýrům se hodí třeba i vína bílá, takový Comté krásně doplní výrazné bílé víno z oblasti Jura, k rokfóru zase sladké dezertní víno Sautern a tak dále. Na správnou kombinaci narazíte v okamžiku, kdy zjistíte, že chuť sýru se ve spojení s vínem v ústech prodlouží, některé z nevýrazných podtónů se zintenzivní. Popusťte uzdu inspiraci, nebojte se poznávat, kombinovat a také trochu experimentovat. Hosté ocení to, co jinde neochutnali.

Text: Barbora Boháčková Foto: Archiv