Nikdo nepochybuje, že Francie je gastronomická supervelmoc. Francouzká gastronomie není veliká jen díky několika skvělým kuchařům a restauracím, každý region této gastronomicky zaslíbené zamě si zaslouží zvláštní pozornost.

Repríza oblíbeného seriálu

V roce 2014 jsme v časopise Gastro & Hotel otiskli postupně seriál, který se jednotlivým regionům věnoval. Seriál vzbudil poměrně velký ohlas mezi čtenáři a tak jsme se rozhodli požádat autorku Barboru Boháčkouvou o drobnou aktualizaci a tento skvělý text v nejbližších týdnech znovu uveřejníme na našich webových stránkách a sociálních sítích. Rozhodně se nejedná o suchopárný výčet francouzských specialit, ale jak doufáme zábavně čtení, které vám způsobí zvýšenou aktivitu slinných žláz a neodbytnou chuť si některý z receptů doprovázející tento seriál vyzkoušet. Jako ochutnávku na co se máte těšit, uveřejňujeme krátký text o sýrech z normandie

Camembert

Camembert představuje synonym francouzského sýra. Není ale camembert jako camembert, po celém světě existují kopie sýra tohoto typu. Ten pravý je s ochrannou známkou původu A.O.C., ze syrového mléka au lait crue a hlavně vyrobený v Normandii. Historek o jeho původu je velké množství, zábavná je třeba ta o selce, která zapomněla čerstvý sýr v jeskyni a když ho znovu objevila po pár týdnech, zjistila, že mu bílá plíseň neublížila ba naopak. Jedná se o sýr z nepasterizovaného kravského mléka, měkké konsistence s bílou plísní typu penicillium na povrchu. Obsah tuku v sušině je 45%, což je přibližně 20% z celkové hmotnosti. Zraje minimálně tři týdny. Jeho hmota má být krémově žlutá, pružná na povrchu. Vůně je lehce zemitá až houbová, chuť mléčná ovocná. Čím je tvarohové srdce menší, tím je sýr vyzrálejší. Pokud je sýr přezrálý objeví se na povrchu žluto-hnědé tečky, střed se stane velmi tekutým a jeho chuť zhořkne.

 

Text: Barboru Boháčkouvou a redakce

Foto: archiv