V úterý 23.8. se v pražském baru AnonymuS konal první ročník soutěže elit art of martini Prague, kterou pořádala distribuční společnost Premier Wines & Spirits (PWS) pod hlavičkou ultra prémiové vodky elit by Stolichnaya. Z osmičky finalistů vyšel jako nejlepší barman Michal Ďuriník z baru Black Angel`s v Praze se svým drinkem Cosmic Martini.

Na vítězství jsme se jednohlasně shodli, jelikož Michal skvěle splnil přesné zadání. Předvedl moderní drink s dokonalým servisem, který velmi dobře vyzdvihl právě vodku elit. Koktejl byl perfektně vyvážený a chuť vodky nepotlačila žádná z použitých ingrediencí, a to bylo přesně to, co jsme u finalistů hledali, “ řekl po finále Petr Vopálenský, barový specialista ze společnosti PWS, který v porotě zasedl spolu se Sámerem Selbakem, obchodním ředitelem PWS, a Tomášem Mozrem z časopisu Barlife.

Mezinárodní soutěž se v letních měsících koná hned v několika zemích světa. Vítězní barmani se pak sejdou na jedné velké akci na Ibize přímo v Ushuaia Ibiza Beach Hotel. „Ambassador vodky elit by Stolichnaya Brent Lamberti cestoval v průběhu jara po celém světě, kde pořádal své masterclass a vyhlašoval soutěž elit art of martini. Každý účastník tohoto semináře si domů odnesl lahev vodky elit by Stolichnaya a snažil se vytvořit ten nejlepší drink dle přesně daných parametrů,“ popisuje zahájení soutěže Vopálenský. U nás se do soutěže přihlásilo přes dvacet českých i slovenských barmanů, kteří představovali své recepty v jejich domovských barech. Odborná porota během června a července vybrala osm nejlepších drinků. „V prvním kole jsme hodnotili kvalitu koktejlu, kreativitu a propagaci, a také objem prodeje. Podniky jsme navštívili celkem třikrát a měli jsme stanovený bodovací systém platný pro první kolo soutěže,“ doplňuje barový specialista.

Mezi finalisty se probojovali: Milan Zaleš a Jakub Vinš z Bugsy`s baru, Jakub Pulkrábek z Mánes Restaurant, Tomáš Zvolánek z baru La Casa Havana, David Tomášek z baru fifty – fifty, Richard Vandlik z Cloud 9 Skybar & Lounge, jediná žena finále Nikol Zalovičová z Michalská Cocktail Room a pozdější vítěz Michal Ďuriník z Black Angel`s baru. V den finále  předvedl každý účastník servis svého nápoje z elit vodky a „Local Mystery koktejl“. Tajnou ingrediencí byl pro Českou republiku Altfernet Original. To ovšem odhalila porota až v den konání hlavní soutěže v rámci tzv. „mystery kitu“.

Finále pak bylo bodováno dle přesně stanovených kritérií: vizuální dojem, vůně, chuť, dochuť a design. U prvního drinku mohli finalisté dosáhnout až 100 bodů a u mystery koktejlu 50 bodů od každého porotce. Michal Ďuriník získal 362 body, v těsném závěsu za ním se umístil Milan Zaleš z Bugsy`s Baru s 357 body a bronzovou příčku obsadil Richard Vandlik z Cloud Skybar & Lounge s 324 body. „Velký dík patří všem, kdo se na soutěži podíleli, finalistům a baru AnonymuS, který nám připravil skvělé podmínky a zázemí,“ uzavírá Vopálenský.

Redakce Gastro&Hotel