V pořadí již 32. Festival otevřených sklepů se uskuteční o víkendu 21. a 22. října v pěti vinařských obcích na Znojemsku. Tři čtvrtiny vstupenek z 2000 vydaných jsou vyprodány. V nabídce jsou i festivalové balíčky včetně ubytování. Obcemi Nový Šaldorf, Havraníky, Hnanice, Šatov a Chvalovice projíždí obousměrně kyvadlová doprava. Vše na www.otevrenesklepy.cz.

Letošní festival bude opět jiný, než všechny předešlé a slibuje návštěvníkům Znojemsko, jak ho znají i neznají. Sklepy otevřou tři velká vinařství i nejmenší vinaři, jací se kdy festivalu zúčastnili. Poprvé se k obcím Nový Šaldorf, Hnanice, Šatov a Chvalovice zařadí i Havraníky. Své sklepy zde otevře vinařství THAYA, vítěz soutěže Vinařství roku 2022 v kategorii středních vinařství, ale i rodinné vinařství, jehož název Malučké vinařství, mluví za všechno.

32 vinařství nabídne k degustaci celkem 335 vín a bohatý kulturní i gastronomický program. „Návštěvníci nemusíte nikam do restaurací, do sámošky ani do kulturáku, vše co se k vínu hodí, bude přímo u otevřených sklepů. Máme slepé degustace o ceny, ochutnávku archivních i panenských vín anebo prohlídku fakt hlubokých sklepů. K dobré náladě bude znít harmonika, kytara, velký i malý cimbál se souborem a mužácké sbory“ říká ředitelka festivalu Pavla Babicová.

Ubytování přímo ve festivalových obcích pořadatelé rozšířili o festivalové balíčky, které zahrnují ubytování v okolních obcích, vstupenku na festival a dopravu z hotelů a penzionu do centra festivalu a zpět. „Všechny návštěvníky, kteří festivalový balíček využijí, bude na ubytování čekat festivalová taška, sklenička a průvodce, takže můžou v sobotu ráno vyrazit hned do sklepů a nemusí se už zdržovat na registračním místě“ doplňuje Babicová.

Registrační místo bude v kulturním domě „Modrý sál“ uprostřed sklepů v Novém Šaldorfu a pro příchozí bude otevřeno již v pátek od 15:00 do 20:00, v sobotu od 8:00 do 15:00 a v neděli pro opozdilce od 10:00 do 12:00. Sklepy jsou otevřené v sobotu od 10:00 do 21:00 a v neděli od 10:00 do 15:00. Pro návštěvníky bude po oba dva dny volně k dispozici kyvadlová doprava, spojující obousměrně všechny obce.

Všechny informace o vinařích, programu a dopravě budou kromě tištěného průvodce i ve verzi pro mobilní telefony. Tam si uživatelé mohou psát k vínům poznámky, hodnocení, můžou filtrováním vyhledat vína, která je zajímají a přímo online je můžou z e-shopů vinařů i nakupovat. Technologické řešení poskytuje server pro vínomilce MojeLahve.cz

Akce se uskutečňuje s finanční podporou Vinařského fondu.

Více informací: www.otevrenesklepy.cz.