Festival Janáček a Luhačovice, 21. ročník

autor: | Čvc 20, 2012 | Novinky z Gastronomie

Ve dnech od 16. do 21. července 2012 budou Luhačovice opět patřit významnému hudebnímu festivalu pojmenovanému po světově uznávaném hudebním skladateli Leoši Janáčkovi, který se do historie Luhačovic zapsal na počátku minulého století svými četnými návštěvami. Vrcholu Luhačovického kulturního léta 21. ročníku Festivalu Janáček a Luhačovice, který pořádají Lázně Luhačovice, a.s., opakovaně poskytla záštitu paní Livia Klausová, manželka prezidenta České republiky. Účast na slavnostním zahájení přislíbila také ministryně kultury ČR Alena Hanáková. ;

Slavnostní zahájení festivalu se uskuteční již tradičně za účasti čestných hostů v;pondělí 16. 7. 2012 v;16.30 hodin u busty Leoše Janáčka pod Lázeňským divadlem, kde zazní slavnostní fanfáry z;Janáčkovy Sinfonietty v;podání Fanfárového orchestru Brno pod taktovkou Aleše Podařila.

„Slavnostní fanfáry ze Sinfonietty si mohou hudbymilovní hosté vyposlechnout v;plné síle a kráse při večerním zahajovacím koncertu v;kostele svaté Rodiny.“ řekla Milena Hrbáčová, kulturní manažerka z;pořádající akciové společnosti Lázně Luhačovice. „Toto vrcholné Janáčkovo dílo – Sinfonietta – bude uvedeno v;podání Filharmonie Bohuslava Martinů pod taktovkou Stanislava Vavřínka. Další skladbou zahajovacího koncertu bude neméně známá skladba Antonína Dvořáka,; Symfonie č. 9 e moll Z Nového světa.“ dodala Hrbáčová.
Přáním ;pořadatelů je, aby festival byl výjimečnou kulturní událostí pro lázeňské hosty a příznivce hudby všeobecně. Proto byly do programu festivalu zařazeny koncerty předních, světově proslulých sólistů a interpretů, ke kterým se bezesporu řadí Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín (16. 7., kostel svaté Rodiny), soubor Janáček Ensemble (17. 7., Lázeňské divadlo), který je složený z;předních českých sólistů a orchestrálních hráčů, jež jsou rovněž profesory JAMU v;Brně. Soubor propaguje tvorbu českých skladatelů a je zaměřený na klasickou hudbu pro dřevěné dechové nástroje. Dalším interpretem je Gabriela Demeterová (18. 7., Lázeňské divadlo), vynikající houslistka a nositelka celé řady ocenění,; ojedinělý soubor Schola Gregoriana Pragensis se světově vyhlášeným varhaníkem Tomášem Thonem (19. 7., kostel svaté Rodiny), originální zpěvačka a houslistka Iva Bittová se Škampovým kvartetem, jejichž hostem bude houslista a hudební skladatel Pavel Fischer pocházející ze Zlína (20. 7.,; Lázeňské divadlo).
Letošní Festival Janáček a Luhačovice ukončí 21.7.2012 v;Lázeňském divadle svým recitálem Dagmar Pecková, světově uznávaná mezzosopranistka účinkující v;celé řadě předních koncertních síní a operních scén.
Součástí programu týdenního festivalu bude také přednáška muzikologa, skladatele, hudebního editora, kritika a popularizátora Prof. Miloše Štědroně, CSc., jenž přiblíží osobnost a dílo Mistra Janáčka. Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 19. 7. od 15.00 hodin v;Lázeňském divadle. Od 13. do 23. 7. v;hale Vincentka na Lázeňském náměstí bude pro všechny hosty a návštěvníky Luhačovic otevřena výstava Leoš Janáček a Luhačovice.;;