Prvním pražským farmářským trhem pod širým nebem, který v letošním roce přivítal zákazníky, byl Heřmaňák, ten je otevřen pravidelně každou sobotu na Řezáčově náměstí v Praze 7.
V sobotu 1. února se k němu přidají hned dva další – farmářský trh Náplavka v Praze 2 a farmářský trh Kubáň v Praze 10.
NÁPLAVKA SLAVÍ JEDENÁCTÉ NAROZENINY
Vůbec poprvé se na Rašínově nábřeží konal farmářský trh už před 11 lety. Málokdo tehdy věřil, že se náplavku podaří oživit. Inspirace přišla z Německa i Spojených států. „Pokusy realizovat na Rašínově nábřeží trhy už v minulosti proběhly, ale zkrachovaly. Na úplném začátku váhali i farmáři, někdy jsme je museli dlouho přesvědčovat. My jsme ale našemu konceptu pevně věřili. V nákupních řetězcích tehdy chyběly kvalitní a čerstvé potraviny a biopotraviny z české produkce. A naopak čeští malí výrobci a farmáři se tenkrát potýkali s nezájmem a s nedostatkem možností odbytu. Náplavku jsme si vybrali kvůli tomu, že umožňuje farmářům přistavit i chladicí auto, což je velmi důležité pro čerstvé potraviny, pro zeleninu a bylinky. Tahle možnost dělá z Náplavky skvělý farmářský trh, kde lze nakoupit v sezóně skutečně nejčerstvější potraviny a zeleninu. Podle stejného konceptu fungují farmářské trhy i v Berlíně a v centru New Yorku, například ten největší a nejstarší na Union Square,“ zavzpomínal Jiří Sedláček, předseda spolku Archetyp, který farmářský trh Náplavka založil a provozuje.
Z 28 prodejců na prvním trhu na náplavce se trh postupně rozrostl na pravidelných 90 až 100 stánků, které každou sobotu od února do prosince mezi 8. a 14. hodinou nabízejí farmářské produkty. Letos své zboží nabídnou zákazníkům poprvé 1. února. „Na prvním trhu letošního roku nebudou chybět poctivě a ručně dělané salámy a klobásky od pana Marounka, řemeslné paštiky a nakládané maso od Plzáka z Plzně, pokud nebude mrznout, tak budou k dostání i čerství pstruzi či siveni z Liběchova. K dostání budou i oblíbené kremrole a koláče z Karlovarského cukrářství, sněhové pusinky a jiné andělské laskominy z Krámku U Andělky. Přijedou také Perníčkovi se zdobenými medovými perníčky nebo perníkovým závinem. K dostání bude také Cejlonské koření s pravou skořicí, vanilkou, uzenou paprikou a jinými voňavými kořeními, pražené mandle bylinkové, s himálajskou solí nebo umeoctem u Mandlové, dobré pivo z rodinného pivovaru U Vacků, víno z černého rybízu nebo čerstvé ovocné šťávy, halušky a bezlepkové uzeniny od Pelanta, sladké i slané palačinky u Galetky a mnoho dalších dobrot a pochutin,“ popsal Jiří Sedláček.
Od samého začátku měli organizátoři za cíl vytvořit nejen místo s kvalitními farmářskými produkty, ale i prostor pro sousedská setkávání. K farmářskému trhu na Rašínově nábřeží vždy patří i živá hudba, střídají se tu buskeři i profesionální muzikanti. Vedle farmářských trhů se na nábřeží konají pravidelné akce. „I v letošním roce plánujeme řadu tematických akcí, mezi těmi pravidelnými by se měly objevit i novinky. V plánu je na 16. května tradiční jarní akce Růžový máj – slavnost růžových vín a klaretů, 19. a 20. června proběhne Pivo na Náplavce – festival malých a mini českých pivovarů, a nakonec 14. listopadu velmi populární Svatomartinské slavnosti a pečená husa. Letos to také konečně vypadá na slibovaný Nomád beer festival. Navíc jsou pro letošní rok v plánu zabijačkové hody, které na náplavce proběhnou už 15. února,“ přiblížil letošní akce farmářského trhu Náplavka Jiří Sedláček.
STARONOVÁ SOUSEDSKÁ KUBÁŇ
Na Kubánském náměstí v Praze 10 se farmářské trhy konají od roku 2010. Jejich prvním provozovatelem byl zapsaný spolek Archetyp, který zde ale působil jen dvě sezóny, poté dostal Archetyp výpověď a organizaci trhů si vzala na starosti akciová společnost radnice Prahy 10. Po dlouhodobé nespokojenosti s vedením tržiště jí dala městská část výpověď a na začátku loňského roku vypsala výběrové řízení na nového provozovatele. Tím se stal spolek Archetyp a po osmi letech se tak znovu vrátil do Vršovic. „V loňském roce se povedlo o trh znovu vzbudit zájem lidí a zpestřit sortiment. Také se nám podařilo přivést na trh nové tváře, nové farmy. Snažíme se, aby byly po všechny tři tržní dny v týdnu – úterky, čtvrtky a soboty, zastoupeny základní komodity na trhu a vždy něco originálního navrch. I v letošní sezóně, která na Kubáni odstartuje 1. února, se budeme snažit rozšiřovat sortiment trhu,“ popsal Jiří Sedláček.
Na prvním trhu letošního roku zákazníci nakoupí zeleninu, ovoce, pečivo i maso. „Na Kubáni nebudou chybět Zedníčkovi s čerstvým mlékem a jogurty, karlovarské pekařství, Velíškovo pekařství, indické občerstvení, samozřejmě Pepíkův rybí gril, jablka a také zelenina Dřísy a uzeniny z Moravy anebo Jatky Tismice a další,“ řekl Jiří Sedláček.
Na rozdíl od trhů, které se konají v centru metropole a kam kromě Pražanů míří stovky turistů, je Kubáň spíš sousedským trhem. Tomu organizátoři přizpůsobili sortiment i akce. „První trh magického roku 2020 zahájíme sousedským opékáním kvalitních špekáčků na otevřeném ohni v ocelovém koši aneb „Wurst kunst“. Opékání ovšem nebude jen první sobotu v únoru, ale také 8., 15. a 22. února. Opékací dráty zákazníkům na místě zapůjčíme, špekáčky, chléb, hořčici a kečup zajistíme. Navíc sobota 29. února bude patřit masu – návštěvníci trhu se mohou těšit na zabijačkové hody aneb ‚ZAB Kubáň!‘,“ uzavřel Jiří Sedláček.