Ubytovatelé jistě dobře vědí, kolik povinností spojených s evidencí hostů jim zákon ukládá. Vedle hlášení cizinců na Cizineckou policii a placení místních poplatků jim ale postupně přibývají ještě další. Letošní rok totiž přinesl kromě změn způsobených restrikcemi kvůli možné nákaze COVID-19 také zcela nové úpravy několika zákonů. O jaké novinky v legislativě tedy jde?

Nově může živnostenský úřad oslovit platformy zpracovávající rezervace (např. Booking.com nebo Airbnb), aby poskytli údaje o rezervacích, a dále je předat jinému orgánu vykonávajícímu veřejnou moc, třeba Finančnímu úřadu nebo Cizinecké policii.

Od letoška se změnilo také znění Zákona o místních poplatcích.  Poplatek za lázeňský nebo rekreační pobyt a poplatek z ubytovací kapacity je podle této novely platné od 1. 1. 2020 nahrazen jedním souhrnným poplatkem z pobytu. Podléhat mu bude každý krátkodobý pobyt do 60 dnů bez ohledu na místo a účel pobytu. Tím pádem se rozšířil okruh ubytovacích zařízení, kterých se výběr místního poplatku týká o další prostory, jako jsou například byty, chaty, chalupy a ateliéry. Všechny hosty včetně dětí je potřeba zapsat do Evidenční knihy.

Kromě toho je potřeba ohlásit zahraniční hosty na Cizinecké policii nejpozději do tří dnů od zahájení ubytování. Tato povinnost se týká všech cizinců včetně těch z Evropské unie a platí i pro děti. Cizince je potřeba zapisovat do Domovní knihy. Policie může kdykoliv přijít na kontrolu.

Administrace s ubytováním hostů je hodně, a navíc se neustále proměňují její povinná pravidla. Ruční vypisování evidence je starostí navíc, která ubírá čas. Pro hosty by bylo bezesporu příjemnější, kdyby nemuseli odevzdávat své doklady do neznámých rukou a následně nemuseli čekat, až ubytovatel opíše údaje celé skupinky. Moderním a hlavně neustále aktuálním on-line řešením jsou buď komplexní hotelové systémy nebo malé programy, které řeší pouze evidenční část. Ubytovatelům tak ubude práce, mohou se spolehnout, že nic neopomněli a navíc za službu tohoto typu není třeba platit velké peníze.

Domovní kniha.cz za vás zajistí plnění legislativních povinností spojených s evidencí hostů.

Ještě před příjezdem můžete poslat e-mailem svým hostům registrační lístky, které snadno online vyplní a podepíší třeba prstem na displeji. Pokud něco chybí, kniha vás a vaše hosty upozorní a vy tak máte nad vším 100% kontrolu. Po příjezdu hostů pak už jen v aplikaci Domovní kniha.cz jednoduše potvrdíte odeslání vyplněných lístků na příslušné úřady.

A místní poplatky? Domovní kniha.cz vás ve správném termínu upozorní kolik a na jaký účet zaplatit.

Domovní kniha.cz za vás zajistí plnění legislativních povinností spojených s evidencí hostů. Vy máte naprostou jistotu, že je vše podle aktuálních předpisů a úřady si na vás nepřijdou.

Jednoduché, rychlé, spolehlivé.

Chcete si to vyzkoušet? Zavolejte na 723810664 nebo nám napište na manage@domovnikniha.cz

 

Redakce Gastro&Hotel