Dva tituly Championa a 50 zlatých medailí

autor: | Čvc 4, 2013 | Novinky z Gastronomie

..taková je bilance našich vinařů na mezinárodní soutěži vín na Slovensku pod garancí O.I.V.

Letošní již osmnáctý ročník mezinárodní soutěže vín Muvina 2013, který se konal ve dnech 13. – 14. června 2013 v Prešově, přinesl moravským a českým vinařům opět mnoho úspěchů v mezinárodní konkurenci. Celkově si přivezli 53 medailí. Dvě z vín oceněných zlatými medailemi navíc získala titul Champion, a to v kategoriích bílá suchá vína a šumivá vína. Vedle těchto úspěchů získalo dalších 70 vín z české republiky diplom. Účast našich vín organizačně zajistilo Národní vinařské centrum a finančně podpořil Vinařský fond.

Titul Champion v kategorii bílá suchá vína získalo Vinařství Valihrach za Hibernal, výběr z hroznů 2012 a Bohemia sekt, a. s. za Chateau Radyně extra brut v kategorii šumivých vín. Vinařství Valihrach, které si odvezlo 4 zlaté medaile, získalo rovněž ocenění za nejlepší kolekci vín. Další čtyři zlaté obdrželo Vinařství Dufek.

„Atmosféra soutěže Muvina v Prešově byla jako vždy velmi přátelská. Naše vína jsou obecně u našich sousedů oblíbená zejména díky své vysoké kvalitě a charakteru blízkému slovenským vínům. Vinaře vždy potěší, když jejich práci oceňují nejen zákazníci, ale také vinařští odborníci v hodnoticích komisích,“ komentoval ing. Marek Babisz, hlavní sommeliér Národního vinařského centra, který byl letos členem jedné z komisí. V komisích zasedly i další osobnosti moravského a českého vinařství jako například: Radomil Baloun, Josef Valihrach, Michal Rovenský, Božena Valihrachová, Vladimíra Seidlová, Pavel Lacina či Vlastislav Páleník.

Moravští a čeští vinaři letos přihlásili do soutěže celkem 205 vín. Dva vzorky získaly titul Champion, zlaté medaile si odvezlo 50 vzorků, 3 vína získala stříbrné medaile a 70 vín získalo diplom. Celkově se přihlásilo 436 vín a bylo uděleno 7 titulů Champion, 117 zlatých medailí, 10 stříbrných a 145 diplomů.

Soutěži Muvina byl přidělen patronát O.I.V., mezinárodní organizace pro révu a víno, což ji řadí mezi prestižní světové soutěže vín, jakými jsou např. Vinalies Internationales Paris nebo Sélections Mondiales des Vins Canada, kde se už vína z Moravy a vína z Čech letos ukázala v nejlepším světle.