DuPont představuje DIBS – řešení, které pomůže průmyslovým pekárnám zvýšit kvalitu, maximalizovat produkci a zlepšit hygienu

autor: | Říj 29, 2012 | Novinky z Gastronomie

Společnost DuPont na letošním veletrhu IBA v Mnichově v hale A1/320 představí své nové řešení pro zkvalitnění produkce průmyslových pekáren – DuPont Industrial Bakery Solutions (DIBS) (http://www2.dupont.com/Industrial_Bakery_Solutions/en_GB/index.html). Řešení, které spočívá v inovativním nepřilnavém povlaku pečicích plechů a forem, se na trhu objeví pod hlavičkou DuPont™ Teflon®. Je určeno pro profesionální pekárny, jimž nabízí zvýšení efektivity procesu pečení, lepší hygienu, a především vyšší kvalitu a nutriční hodnotu finálních pekárenských výrobků.

DIBS využívá pro pečicí plechy a formy povlaky vysoké kvality, jež zajistí jejich bezproblémové očištění od jakýchkoli napečenin. Využití systému na fluoroplastové bázi zaručuje špičkové a bezproblémové používání různých pečicích plechů a forem bez nutnosti používat olej. Fluoroplastové povlaky jsou velmi odolné proti napékání pekařských ingrediencí a vydrží mnoho pečicích cyklů.

Výhod pro pekárny je mnoho – plechy a formy budou sloužit déle, produkce se zvýší a nebude nutné používat žádné látky zajištující nepřipékavost. Produkce z nemaštěných plechů je navíc kvalitnější a vypadá lépe, nemluvě o snížení nákladů na čištění a údržbu. Studie provedené mezi dodavateli i uživateli jasně ukazují, že je velká poptávka po vybavení, které se snadno udržuje a čistí. Pekárny navíc volají po systému, jenž umožní snadnou výměnu použitých plechů za čisté a stlačí „hluchý“ čas mezi pečením, který může pekárnu stát až devět tisíc dolarů za hodinu, na absolutní minimum.

Na trhu průmyslového pekárenského vybavení je firma DuPont aktivně přítomna jako vývojář i výrobce fluoroplastových povlaků pod značkou Teflon®, jež se již pětadvacet let používají na pečicí plechy na housky, čtvercové chlebové formy a plechy pro pečení baget a chleba. Čtvrtstoletí spolupráce s pekaři přineslo firmě DuPont nejen obrovské zkušenosti, ale hlavně informace o skutečných potřebách pekáren. DIBS je nejnovější iniciativou firmy DuPont a je logicky výstupem zkušeností a znalostí nabytých ve spolupráci s klíčovými klienty, jejichž potřebám bude sloužit i tato nová technologie. Nový systém přinese pekárnám – díky programu licencované kvality DIBS (DIBS Brand Assurance Programme) a Mezinárodní partnerské síti – i větší transparentnost.

Na DIBS průmyslové pekárny využijí především skutečnost, že DuPont dokáže vyspecifikovat a dodat špičkovou povrchovou úpravu pečicích ploch ve formě povlaku, jenž nejenom zaručuje nepřipékavost a dlouhou životnost, ale hlavně vychází ze specifik příslušné výrobní technologie, ingrediencí, výrobního procesu a rozměrů a tvaru výrobků dané pekárny. DuPont proto vyvinul osm typů povlaků pod obchodním názvem DIBS Teflon® pro přípravu chleba, croissantů a sladkého pečiva. Tyto systémy lze rozdělit do následujících čtyř kategorií:

  • Systémy DIBS F pro plné plechy nebo plechy se vlysy pro pečení bochánků a croissantů
  • Systémy DIBS D pro hluboké formy (například na toastový chléb)
  • Systémy DIBS P pro děrované, plné a tvarované plechy (například na pečení baget)
  • Systémy DIBS S pro speciální formy na pizzu, preclíky atd.

Mezinárodní partnerská síť DIBS

Výše zmíněných osm typů povlaků DIBS se nabízí výhradně na plechách a formách vyrobených a dodávaných sítí licencovaných dodavatelů DIBS. Aplikují je výhradně subjekty sdružené v síti rovněž licencované DIBS. Systémy a síť DIBS, které byly původně dostupné pouze v Evropě, Austrálii a Číně, se postupně rozšiřují i do dalších regionů světa, kde by měly být dostupné v průběhu let 2012 a 2013.

Licencovanými aplikátory jsou firmy, které mají zkušenosti s fluoroplastovými povlaky a kvalifikovaly se jako dodavatelé jednoho či více systémů povrchové úpravy DIBS na nové plechy a formy vyrobené subjektem v síti licencovaných dodavatelů DIBS nebo na plechy používané již určitou dobu. Linky, které nanášejí povlaky, certifikuje DuPont podle celosvětově platných standardů kvality, a to předtím, než je subjekt licencován. Dodržování přesných standardů každoročně kontroluje audit.

Mnozí dodavatelé a firmy licencované k aplikaci tohoto řešení povlaků pečicích plechů a forem budou na veletrhu představovat řešení DIBS a DuPont jejich prezentace doplní informacemi o výsledcích detailního testování a ukázkami plechů a forem ve všech možných stadiích opotřebovanosti. Cílem je ukázat, že řešení DIBS jsou ve srovnání s jinými povlaky na trhu vysoce konkurenceschopná.