Druhý ročník světové soutěže o nejlepší ledová a slámová vína zná vítěze

autor: | Zář 12, 2012 | Novinky z Gastronomie

V sobotu odpoledne bylo s posledním záznamem v;degustátorském počítačovém systému ukončeno hodnocení posledního vzorku ledových, slámových a dalších vybraných sladkých vín a skončil tak druhý ročník prestižní světové soutěže Ice Wine du Monde 2012. Degustátorům i návštěvníkům se představilo devadesát sedm přihlášených vín z;devíti zemí světa včetně netradičních a mnohdy vzácných značek vín. Vína hodnotily čtyři komise profesionálních degustátorů. Uskutečnily se přednášky a study tour odborníků po regionu. Veřejnost celý víkend bavil doprovodný program.

Odborná porota s;delegátem Jeanem Claudem Rufem, zastupujícím Světovou vinařskou organizaci (OIV), vybrala a ocenění udělila následujícím producentům ledových, slámových a vybraných sladkých vín, tedy těch, které mají 45 gramů zbytkového cukru na litr.

V;kategorii ledových vín byly uděleny dvě velké zlaté medaile a 11 zlatých medailí.

V;kategorii slámových vín byly uděleny tři velké zlaté medaile a dvě zlaté.

V;kategorii výběru z;bobulí a výběru z;hroznů byly uděleny 4 zlaté a 7 stříbrných medailí.

V;poslední kategorii sladkých vín ostatních (např. botrytických sběrů, výběrů z;hroznů, Tokaj, Ausbruch atd.) byly uděleny čtyři stříbrné medaile.

Velké zlaté medaile získali:;;;;;;;;

2x Vinařství Mikrosvín Mikulov za Ryzlink vlašský, ledové víno, ročník 2001 a 2002

1x Milan Sůkal za Tramín červený, slámové víno, ročník 2009

1x SONBERK a.s. za Tramín červený, slámové víno, ročník 2008

1x Ludvík Maděřič za Chardonnay, slámové víno, ročník 2009

Kompletní výsledková listina je zavěšena na webových stránkách www.denledovehovina.cz

Podle informací prezidenta soutěže Jakuba Šebesty, ústředního ředitele Státní zemědělské a potravinářské inspekce, bojovalo v soutěži 97 vzorků ledových a slámových vín nejen z;Evropy /Česko, Německo, Rakousko, Švýcarsko, Slovensko, Chorvatsko, Slovinsko, Moldávie/, ale také z;Kanady.

Agentura CzechTourism, pořadatel festivalu, zaznamenala podle jejího generálního ředitele Rostislava Vondrušky vysoký zájem laické veřejnosti o bohatý doprovodný program: „Zájem o Lúčnicu, Vlastu Horvátha a další zábavný program naprosto předčil naše očekávání. Festival také obohatily degustace soutěžních vzorků ledových vín a regionálních specialit tuzemské kuchyně.