Druhý ročník nejlepších ledových a slámových vín světa se letos opět uskuteční v Lednicko – valtickém areálu

autor: | Čvc 9, 2012 | Novinky z Gastronomie

Na poslední prázdninový víkend od 31. srpna do 2. září 2012 se do Lednicko-valtického areálu, do zámku Lednice, vrací 2. ročník mezinárodní soutěže ledových a slámových vín s názvem IceWine du Monde. V těchto dnech probíhá akviziční činnost a registrace přihlášek soutěžních vzorků z;celého světa. Ve fázi příprav je ustavení týmu profesionálních degustátorů a scénář doprovodného programu pro veřejnost, který se odehraje v;plenéru lednického zámku.

Vína, která v;soutěži dosáhnou nejvyšší požadované kvality, budou oceněna v;rámci sobotního slavnostního večera na zámku Lednice za účasti předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslavy Němcové, hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška a ministra zemědělství Petra Bendla, kteří soutěž zaštítili.

„Velmi nás těší skutečnost, že se nám podařilo najít pro tuzemská ledová a slámová vína pevné místo ve světovém kalendáři vín a dostat tak prostor a dokázat, že naše vína jsou srovnatelná s;konkurenty z;celého světa,“ říká Rostislav Vondruška, generální ředitel agentury CzechTourism, která je stejně jako v;loňském roce pořadatelem akce. Podle Vondrušky je segment vinařské turistiky pevnou a téměř neoddělitelnou součástí portfolia turistických produktů České republiky a zaslouží si kontinuální podporu.

Odborným garantem projektu je Státní zemědělská a potravinářská inspekce s;podporou MMR ČR a MZ ČR, Národního vinařského centra, Vinařského fondu ČR, Centrály cestovního ruchu Jižní Morava, starostů obce Lednice a města Valtice a Střední vinařské školy ve Valticích.

Postu prezidenta soutěže se ujal opět Jakub Šebesta, ústřední ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Součástí odborného programu IceWine du Monde bude Open Air Festival pro širokou veřejnost, který bude probíhat ve dnech 1. a 2. 9. 2012 v Anglickém parku zámku Lednice. Už nyní můžou organizátoři přislíbit návštěvníkům ochutnávky vín ;z;produkce moravských vinařů s;možností nákupu vybraných produktů přímo od výrobců. Ochutnávku a nákup regionálních specialit. Na festivalu se představí výrobci tradiční gastronomie a řemeslných výrobků, chybět nebudou soutěže, odborné besedy, divadelní představení pro děti a hudební produkce. Vstup na Open Air Festival je po oba dny zdarma!

Zajímavým zpestřením slavnostního sobotního večera IceWine du Monde bude uvedení muzikálu Jesus Christ Superstar v;podání souboru Městského divadla Brno.

;