Do Česka přijelo loni rekordních 6,8 milionu zahraničních turistů

autor: | Úno 15, 2012 | Novinky z Gastronomie

Rok 2011 byl pro Českou republiku z;hlediska příjezdového cestovního ruchu rekordní. Do českých hromadných ubytovacích zařízení (HUZ) přijelo celkem 6,8 milionu zahraničních turistů, což bylo o 7,9 procenta více než v předchozím roce a současně nejvíc v historii. Návštěvnost zahraničních turistů zlomila rekord z;roku 2007, kdy do ČR přijelo 6,7 milionu zahraničních turistů. Vyplývá to ze statistik, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Výrazně vzrostl i počet přenocování zahraničních turistů, když dosáhl 19,9 milionu, což bylo o 8,1 procenta více než v;roce 2010. Počet přenocování tak rostl v;minulém roce rychleji, než počet příjezdů, což v;praxi znamená prodloužení průměrné doby pobytu. Ta v;roce 2011 činila 2,906 přenocování na jeden příjezd.

„Na výborných výsledcích roku 2011 se významně podíleli turisté z;Ruska, kterých letos přijelo do ČR rekordních 570 tisíc. Počet ruských turistů dokonce o 70 tisíc překonal náš předběžný odhad z počátku;ledna,“ uvedl Rostislav Vondruška, generální ředitel agentury CzechTourism. Meziroční nárůst počtu ruských turistů dosáhl 37,5 procenta.

Hlavní zdrojovou zemí bylo i v;roce 2011 Německo, odkud přijelo 1,42 milionu zahraničních turistů, což bylo o 5,5 procenta více než v;roce předchozím.

„Rok 2011 byl z;pohledu vývoje německé ekonomiky nejlepší za posledních dvacet let. Nezaměstnanost byla nejnižší od sjednocení Německa (7,1 procenta). Mezi spotřebiteli panuje vysoká důvěra v;pozitivní vývoj ekonomiky a tedy i chuť utrácet. V;současné době se sice rýsují jistá rizika ohledně vývoje v;eurozóně, ale na trhu zatím přetrvává opatrný optimismus,“ uvedl David Pastva, ředitel zahraničního zastoupení agentury CzechTourism v;Německu.

Významně přibylo také turistů z;Polska (6,6 procenta), které je po Německu a Rusku třetím nejvýznamnějším trhem. Rostl také počet turistů ze Slovenska, Itálie, či Francie. Na mimoevropských trzích zaznamenala ČR nárůst poptávky v;Brazílii, Číně, Kanadě a Mexiku.

Z krajů byla v roce 2011 nejnavštěvovanější Praha (4,43 mil. zahraničních turistů), Karlovarský kraj (490 tis.) a Jihomoravský kraj (409 tis.).