Direct trade jako alternativa Fairtrade u kávy

autor: | Kvě 11, 2012 | Novinky z Gastronomie

Pojem Fairtrade a fairtradeové potraviny už se na evropském trhu usadily a jejich nabídka se neustále rozšiřuje. Měně známým pojmem je direct trade, který stejně jako Fairtrade usiluje o spravedlivé ceny pro farmáře a navíc zohledňuje kvalitu produktu. Přístup je typický i pro pražírny výběrových káv, které nakupují kávu přímo od konkrétních farmářů, které osobně znají a platí farmáři přímo. Proč pražírny kávy volí právě direct trade a co to je „káva z;rukou farmáře“, vysvětluje Jaroslav Tuček z;doubleshotu.

Fairtrade káva je obecně vnímána nejen za „sociálně a ekonomicky spravedlivou“, zároveň je ale často díky této certifikaci mylně vnímána jako kvalitnější. To i přesto, že certifikace Fairtrade kvalitu kávy negarantuje. „Programům jako je Fairtrade nelze upřít jejich smysl a snahu o zlepšení podmínek farmářů. I my ty podmínky z;četných cest do kávových zemí známe a nemohli jsme zůstat lhostejní. Zároveň ale chceme svým zákazníkům dodávat kávu nejvyšší možné chuťové kvality,“ uvádí do problematiky direct trade Jaroslav Tuček z;pražírny výběrové kávy doubleshot. „Proto jdeme v ;doubleshotu cestou takzvaného direct trade po vzoru některých slavných amerických pražíren.“

„Direct trade znamená, že danou surovinu, u nás kávu, nakupujete přímo z;rukou toho, kdo ji vypěstoval. Neexistuje tu žádná mezinárodní instituce jako v;případě Fairtrade, která by monitorovala nebo zajišťovala transakci a její plnění. Direct trade stojí na vzájemné důvěře mezi farmářem a zákazníkem a na osobním kontaktu,“ vysvětluje na úvod Jaroslav Tuček, co to je direct trade.

Direct trade má výhody pro všechny strany. „Celý systém stojí na dlouhodobě budovaných vztazích s;konkrétními farmáři. Díky tomu, že farmáře a jejich produkty osobně známe, můžeme si jednak vybírat tu nejkvalitnější kávu, ale také se podílet na zlepšování její kvality v;průběhu let. Farmářům za jejich kávu totiž platíme přímo a to v;závislosti na kvalitě produktu. Ti jsou tak motivováni k;produkci kávy nejvyšší možné kvality,“ popisuje principy direct trade dál Jaroslav Tuček. Navíc se tímto systémem minimalizují četné transakční náklady, které jsou jinak hrazeny de facto na úkor zisku farmářů.

Minimální cena, kterou doubleshot platí farmářům, je alespoň o 25 % vyšší, než je minimální garantovaná cena v systému Fairtrade, v;naprosté většině jsou ale částky mnohem vyšší. Pro ilustraci – aktuální cena kávy Arabica na světových trzích je 2 dolary za libru, certifikovaná BIO Fairtrade káva má garantovanou výkupní cenu 1,9 UDS/lb. „Nejnižší cena, za kterou doubleshot od farmáře nakoupil kávu v;loňském roce, byla 4,60 USD/lb, průměrně nakupujeme okolo 8 USD/lb,“ vypočítává Jaroslav Tuček. U některých káv doubleshot se tak dostáváme až na cenu ;4x vyšší než je cena Fairtrade (všechny finanční transakce jsou transparentní a prokazatelné).

Kávu nakoupenou od farmářů, které tým doubleshot osobně zná a byl alespoň jednou na jejich farmě, prodává na www.doubleshot.cz označenou logem „Káva z;rukou farmáře“ a pojmenovanou podle samotného farmáře, který ji vypěstoval. V;e-shopu proto najdete názvy kávy jako Colombia Carlos Imbachi nebo El Salvador Abel Recinos, jen tak je původ kávy naprosto transparentní a zákazníci se mohou na její kvalitu spolehnout.

;;;;;;;;;;;;;;;;