Květiny v kuchyni nejsou sice žádnou trendy novinkou, objevovaly se na stolech již za dob Julia Césara, ale v moderní gastronomii mají své místo. Nejen jako dekorace, ale také jako zajímavá gastronomická ingredience.

Pojďme se podívat na deset nejoblíbenější květů a na to, jak se uplatňují v gastronomii. Jedlých květů je samozřejmě víc než jen deset (také sedmikrásky, orchideje, karafiáty, pampelišky atd.), ale my jsme se dnes zaměřili na ty nejvíce používané. Některé se používají do salátů, jiné se hodí pro svou svěží chuť do koktejlů, můžeme je zamrazit do dekorativních kostek ledu nebo jimi ozvláštnit dezert. V každém případě, použití květů vaši kuchyni zatraktivní a květinová jídla budou pro vaše hosty změnou a vítaným gastronomickým zážitkem.

Květ brutnáku (Borage)
Tahle statná bylina s chlupatým stonkem a listy má krásný, do tvaru hvězdy tvarovaný, modrý květ. Když kousek lístku rozemneme nebo ochutnáme, vůní bude připomínat čerstvě nastrouhané okurky. Proto se také brutnák přidává všude tam, kde salátové okurky obyčejně používáme. Květy můžeme použít nejenom do salátů, ale třeba i do koktejlů s ginovým základem. Brutnák obsahuje v čerstvém stavu vitamíny, především vitamín C. Dále třísloviny, minerální látky (mangan, vápník, křemík), organické kyseliny, sacharidy, tanin a saponiny.

Ibišek (Hibiscus)
Květ ibišku chutí i barvou připomíná brusinky, a tak se výborně hodí pro přípravu ovocných čajů, osvěžujících limonád, ke zdobení zmrzliny či koktejlů. Pokud vhodíte poupě ibišku do sklenice s šumivým vínem, vaši hosté budou moci s úžasem pozorovat, jak květ před jejich očima rozkvétá. Určitě pozoruhodné divadlo, kterým zaručeně okouzlíte!

Levandule (Levander)
Sladká a mírně parfémovaná chuť se perfektně hodí jako přísada do koktejlů, k ozvláštnění dezertů jako třeba čokoládový či tvarohový koláč a pro přípravu masa. Levandule je spojována především s Provance, a tak není divu, že je součástí směsi provensálského koření. Vyzkoušejte třeba zapečené broskve posypané žmolenkou a servírované s vanilkovou zmrzlinou a jemnou snítkou levandule.

Reřicha (Nasturtiums)
Tyto nádherné květiny mají mírně pepřovou chuť, kromě květů se dají v kuchyni využít i listy. Řeřichu můžete využít v salátech, kde květy dodají úžasnou barvu od zlaté přes žlutou až do ruda, nebo i v letních zeleninových rolkách z rýžového papíru. Semínka se občas nakládají a je možné je použít jako náhradu za kapary. Květy jsou velmi dekorativní, a tak se používají na ozdobu dezertů. Dokonce můžete květy řeřichy zapéct se kozím sýrem.

Macešky (Pansy)
Macešky jsou jedny z nejstarších kultivovaných květinových rostlin; byly kultivovány tak dlouho, že jejich původ není znám. Macešky jsou jedlé a květy mají příchuť hroznů a máty, což je předurčuje k použití především v dezertech, zmrzlinách a koktejlech. Nicméně květy macešky můžete ozdobit například i mrkvovou či dýňovou polévku.

Ruže (Roses)
Zatímco růže mají svou typickou, silnou, květinovou vůni, jejich chuť je poměrně jemná a ovocná. Květy růže se bohatě využívají hlavně pro svou dekorativnost, ale dají se velmi dobře využít i v široké paletě pokrmů. Ve využití okvětní plátků květů růže se meze nekladou – neváhejte je přidávat do polévek, salátů, čajů, džemů a dezertů. S růžemi se můžeme dokonce potkat i při dochucování mas.

Měsíček (Calendula)
Egypťané užívali měsíček jako bylinu mládí, Peršané a Řekové milovali jeho výraznou chuť a Hindové zdobili jeho barevnými květy chrámy a oltáře. Již od starověku se měsíček používá jako koření. Také se občas nazývá „šafránem chudých“. Svou nahořklou, pikantní, trpko slanou chutí opravdu šafrán připomíná, a tak se může použít všude, kde drahý šafrán. Nejlépe získáme výraznou chuť, když květy naložíme do oleje. Můžeme s ním ochutit rýži, polévky i kuřecí či vepřové maso. Mladé lístky přidáváme do zeleninových jídel a salátů. Pro své léčivé účinky se používá jako přísada do čajů. Výrazně žlutá barva květu je i velmi dekorativní, a tak se používá často k dozdobení jídel na slavnostních tabulích

Květ cukety
Květy cuket jsou v Itálii vyhledávaná a poměrně exkluzivní specialita. Sbírají se ráno v den, kdy poprvé vykvetou, a na trhu se musejí prodat ještě napůl otevřené. Velice rychle uvadají a ztrácejí snovou oranžově-lososovou barvu a výraznou chuť. Jasně žluté květy cukety mají jemnou a slabě sladkou chuť, dají se jak dusit, tak podávat smažené v jemném těstíčku nebo jen rychle podušené. Opravdovou lahůdkou jsou nadívané cuketové květy kozím sýrem.

Šalvěj (Sage)
Všichni znají šalvěj lékařskou, ale pro kulinářské účely se hodí spíš odrůda „Culinaria“. Svojí jemnou, přesto sladkou chutí a krásnou barvou dodávají květy šalvěje rozmanitost mnoha pokrmům. Lístky se uplatní se zejména v rybích pokrmech, ke zvěřině nebo v zeleninových omáčkách. Je potřeba dodat, že se šalvějí se musí nakládat velmi opatrně, neboť její chuť je velmi pronikavá, ale ravioli ochucené snítkou šalvěje jsou pochoutka.

Fialky (Violets)
Violka polní neboli fialka má úžasnou barvu od světlounce fialkovou až po temnou lila. Fialky mají sladkou květinovou chuť, a tak jsou skvělým společníkem od salátů až po ledové nápoje. Dezerty se smetanovou náplní s fialkami jsou pastvou pro oči i chuťové buňky.

Které květy sbírat?
Určitě se vyhněte květinám, u kterých si nejste jisti, zda náhodou nebyly ošetřeny pesticidy či jinými chemikáliemi. Pořizujte květiny buď z vlastní zahrádky, nebo z důvěryhodného zdroje. Používejte jen čerstvé lístky, nepoužívejte ovadlé a odkvetlé. Někdy je dobré experimentování omezit – vyhněte se květům hrachoru, oleandru, narcisu, azalky či rododendronu.

Jak připravit květy pro zpracování?
Když se rozhodnete použít v kuchyni jedlé květiny, očistěte je nejprve jemným propláchnutím studenou vodou a nechte je usušit na vzduchu, na papírové utěrce. Zpracujte je okamžitě jakmile oschnou, popřípadě je ihned zamrazte.

Text: S.T. Horn Foto: Archiv

Redakce Gastro&Hotel