Přílišné množství kávy kvůli obsahu kofeinu nedělá dobře kardiakům, lidem s hypertenzí, insomniakům a vyvarovat by se ho měly také těhotné ženy. Káva bez kofeinu, na kterou jsme byli doposud zvyklí, ale nebývá chuťově příliš kvalitní, a proto se tohoto požitku mnozí raději vzdávají úplně. Doubleshot nyní přichází s plnohodnotnou kávou bez kofeinu, u které nepoznáte, že byla o něco „ochuzena“. Díky nové přírodní a šetrné metodě výroby kávy bez kofeinu si na e-shopu www.doublehot.cz můžete objednat Colombia La Serrania Decaf a vyzkoušet, že rozdíl od jiné výběrové kávy s kofeinem nepoznáte. Ochutnat ji můžete i v Mém šálku kávy.

Bezkofeinová káva neboli decaf je označení pro takovou kávu, která obsahuje jen minimální množství kofeinu. Existují dva základní způsoby výroby, které dokáží odstranit až 97 % této látky. První metoda využívá chemických přísad, což může mírně ovlivnit dozvuk chuti kávy. Druhá metoda se sice obejde bez chemikálií, ale výsledná chuť a aroma jsou méně výrazné. Kofein sám o sobě na chuť kávy vliv nemá, ale jeho nešetrné odstranění zároveň odstraní i některé chuťové a aromatické složky.

Novinkou je proces, který nad nevýhodami obou postupů vyzrál. Zbavení zrn kofeinu probíhá velmi šetrně a čistě přírodní cestou za pomoci etylacetátu, který je vedlejším produktem při zpracování cukrové třtiny. Po smíchání s vodou na sebe dokáže etylacetát vázat kofein. Nejlepší na tomto procesu je to, že pokud už se chuť kávy minimálně změní, pak spíše pozitivně. Laik podle chuti většinou ani nepozná rozdíl oproti klasické kávě, odborník dokáže rozpoznat mírnou změnu v podobě výraznější ovocitosti a sladkosti.

A právě tímto způsobem se kofeinu zbavuje káva Colombia La Serrania Decaf, kterou dováží doubleshot z Kolumbie. „Snažíme se, aby si naše kávy udržovaly co nejvyšší standard kvality a splňovaly požadavky na původ. Trvalo nám ale tři roky, než jsme našli takový decaf, který by za ostatními kávami v naší nabídce v ničem nezaostával,“ vysvětluje Jaroslav Tuček, spolumajitel pražírny doubleshot. Výsledná chuť této kávy v sobě nese tóny toastu, vanilky, medu a kakaa. Na www.doubleshot.cz můžete 350 g koupit za 310 Kč.

Redakce Gastro&Hotel