Český trh s potravinami zažívá v poslední době zkoušku kvality a spotřebitelům se pomalu začínají otevírat oči. Měli bychom je mít otevření i v případě výběru svého oblíbeného pití. Jen tak si lze zaručit opravdový požitek z konzumace.

Obezřetní buďte také při výběru tequil, těch nekvalitních, které způsobují po konzumaci malého množství nepříjemný bolehlav, je na trhu stále více. Stejně jako o potravinách či jiném zboží, máte právo se informovat i o původu a složení tequily, kterou kupujete nebo si objednáváte. Podle zkušeností barmanů totiž u většiny konzumentů stále přetrvává neznalost, která vede ke špatnému výběru nápoje, a tím k ochuzení zážitku z kvalitního pití. Tequila je oblíbená jako „party drink“ u konzumentů mladší generace, kterým na kvalitě příliš nezáleží.

Ovšem konzumací nekvalitních alkoholických nápojů stejně jako nekvalitních potravin můžeme nepříjemně zatížit svůj organismus. Na co tedy dbát, když si vybíráte z nabídky tequil? Chtějte kvalitu a studujte etiketu, ta na sobě nese důležité informace o původu a složení, které je přísně kontrolováno. Označení tequila může mít pouze destilát obsahující minimálně 51 % cukru z agáve, ideálně je vyrobený 100% z agáve. V Mexiku existuje několik výrobců pravé 100% tequily, ale jen omezený počet se jich dostane do Evropy.

;Mezi ně patří původní Casa Herradura vyrábějící pod značkou El Jimador vůbec nejprodávanější tequillu v samotném Mexiku. Ta pravá mexická navíc pochází pouze z tamější vládou určeného území 5 států, kde se také nacházejí nejvýznamnější plantáže agáve a staré původní palírny. Na každé láhvi pravé tequily by mělo být označení NOM (značka Normas Official Mexicana) a čtyřmístné číslo, které potvrzuje shodu s mexickým standardem – Official Mexican Standards, symbol CRT (Consejo Regulador de Tequila) – výroba kontrolována úřadem pro tequilu, nebo symbol DO a dvojmístné číslo, doklad o souladu použití názvu tequila s geografickým původem a technickými požadavky.

Označení DGN (Direction General de Normas) se objevuje jen výjimečně, používá ho mexická vláda jako známku kvality a původu. Češi se pomalu učí připlatit si za kvalitu například při výběru vín a whiskey. Proč se tedy ochuzovat o zážitky z výtečného druhu alkoholu, jako je národní drink Mexičanů? Bohužel pověst tequily kazí výrobci nekvalitních destilátů a také neznalost veřejnosti.

Za kvalitní tequilu si sice připlatíte, ale při prvním ochutnání například Herradury Reposado, pocítíte ten znatelný rozdíl a přijdete na to, že panák tequily nemusí nutně znamenat „pálivé zlo“ užitečné pouze na divokém večírku.;

Redakce Gastro&Hotel