reklama

Cyberdog, když víno otevírá robot

autor: | Led 11, 2019 | Novinky z Gastronomie | 0 komentářů

Technologicko-informační centrum Cyberdog určené široké veřejnosti, kde je současně vinárna s robotickou rukou, se otevřela v Praze u stanice metra Nové Butovice. Autory návrhu dvoupatrové futuristické budovy jsou vedoucí studia Black N´ Arch David Černý a Tomáš Císař. Studio je součástí společnosti Trigema, investora celého projektu, který Cyberdog postavil a zároveň jej provozuje.

Dvoupatrový Cyberdog svým tvarem připomíná hlavu a tělo psa a materiálem vesmírnou loď z budoucnosti. Spodní část objektu je delší. S horní částí je spojena vnitřním točitým schodištěm. Vnější fasádu tvoří nerezové plechy, jež jsou osazeny na ocelovém roštu. Celá přední část druhého patra je prosklená. „Cyberdog je založený na myšlence technologického pokroku 21. století. Původně jsme se nechali inspirovat roboty, kteří míchají drinky na zaoceánských lodích, ale i roboty, co míchají například drinky v Las Vegas,“ říká David Černý, jeden ze spoluautorů projektu a současně i šéfů studia Black N´ Arch.

Automatický someliér

Uvnitř tvoří Cyberdog veřejný prostor vinárny, včetně robotického pracoviště a vozíkové dráhy. Robotická ruka je v přízemí. Současně je zde také bar a stolky určené návštěvníkům. Prostřednictvím aplikace ve smartphonu nebo zapůjčených tabletech si může návštěvník objednat víno, další nápoje, ale i třeba teplou kuchyni.

Víno značky Dog in Dock z Vinařství Veselí nad Moravou pak na základě objednávek rozlévá přímo robot od Kuka Robotics. Vozíková dráha rozváží objednané víno a další občerstvení k jednotlivým stolkům umístěným v obou patrech objektu. Platby probíhají elektronicky prostřednictvím platebních bran. Vedle toho je samozřejmě možné platit i hotově u obsluhy vinárny.  K vínům Dog in Dock, která si lze v Cyberdogu objednat, patří například Pinot Blanc, Chardonnay, Frankovka či Zweigeltrebe rosé. Nechybí ale samozřejmě ani voda Cyberdog, káva nebo džus. V rámci kuchyně si budou moci návštěvníci postupně vybrat z pravidelné denní nabídky polévek a dále pak také třeba wrap se zeleninou a krůtí šunkou, zeleninové saláty, smažené batátové hranolky, čokoládový dort či pečenou rolku s jahodovou náplní a ledovým cukrem.

Designové vybavení

Interiér Cyberdogu je díky Konsepti, společnosti Lucie a Davida Řezníčkových, vybaven předními světovými značkami. Židle Masters navrhl kreativní génius Philippe Starck. Vzdal tím hold třem světovým ikonám současného designu – Arne Jacobsenovi, Ero Saarinenovi a Charlesi Eamesovi. Tento bestseller mezi židlemi posbíral také řadu designových ocenění, například Good Design Award (2010) nebo Red Dot Award (2013).

Celková kapacita vinárny je více než 40 míst. Pro veřejnost bude Cyberdog otevřen každý den od 17.00 do 23.00 hodin.

Text: Jiří Šubert Foto: Trigema