Už z názvu je jasné, že Crème fraîche pochází z Francie. Jeho báječná chuť vychází ze základní vlastnosti tohoto mléčného výrobku – musí obsahovat nejméně 30 % tuku. Na druhou stranu má ovšem nejvýše 15 % mléčného cukru, a proto je lépe stravitelný pro lidi s poruchou trávení laktózy.

Crème fraîche (čti krem freš) má dvě podoby. Naši smetanu ke šlehání připomíná konzistencí verze „liquide“, tedy tekutá. Druhý typ se nazývá „épaisse“, tedy hustá. Je to crème fraiche, na níž zapracovaly bakterie mléčného kvašení, a dá se přirovnat k české zakysané smetaně. Může se stát, že v některém z originálních francouzských receptů narazíte na crème fraîche bez bližšího určení. V tom případě má autor zpravidla na mysli ingredienci v nekysané podobě. Existuje take crème double, což je sladká smetana s ještě vyšším obsahem tuku.

Čistě bez konzervantů

Créme fraîche se vyrábí ze smetany, do které se přidávají mléčné bakterie. Po osmnácti až čtyřiceti hodinách, kdy bakterie na polotovaru pracují za teploty mezi dvaceti a čtyřiceti stupni, zkysne, jak je třeba, a získá svou zvláštní chuť a konzistenci. Stabilizátory ani konzervační prostředky nejsou při výrobě povoleny, konzervuje se pouze pasterizací.

Inspirujte se u francouzských kuchařů

Créme fraîche je pro své nekonečné možnosti využití a unikátní chuť nepostradatelným pomocníkem nejen v tradičních francouzských recepturách. Můžeme ji využít všude tam, kde bychom jinak přidali smetanu – polévky, omáčky, dresinky. Pro použití v teplé kuchyni má ale tato francouzská verze jednu velkou výhodu – pokud ji přidáte do horké omáčky nebo polévky, nesrazí se. V cukrařině ji můžete využít k výrobě náplní i ke zdobení. Nebo ji zkuste přimíchat do palačinkového těsta. Pokaždé posune chuť moučníku o level výš. Neméně famózní je spojení mořských plodů a uzených ryb s créme fraîche. Třeba marinovaný losos korunovaný čepičkou z koprové créme fraîche… Hodí se i k těstovinám, ke steakům, přidáním do rizota získáte úžasně krémové smetanové rizoto. Pokud budete experimentovat, objevíte nespočet dalších receptů na studené i teplé kulinářské zázraky s créme fraîche.

Gastro tip: Pečená brambora s créme fraîche

Pořádnou bramboru zabalte do alobalu a v troubě ohřáté na 180 °C ji pečte přibližně patnáct až dvacet minut. Pak ji nařízněte do kříže a na kouřící lahůdku umístěte statečnou porci osolené créme fraîche ochucené čerstvými bylinkami, třeba koprem a pažitkou. Přidejte ještě bílý pepř a česnek, a podávejte jako přílohu.

 

Text: Lucie Hniličková Foto: Archiv